number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۵ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

گناوه یکی از شهرهای شمالی استان بوشهر است که بین بوشهر و بندر دیلم واقع شده.  بندر گناوه از شمال غربی به شهرستان دیلم، از شمال شرقی به استان فارس، از شرق به شهرستان دشتستان، از جنوب به بوشهر و از غرب به خلیج فارس می‌رسد.

بندر گناوه که در گذشته به آن جنابا، گنابا و گنوه می‌گفتند و به گندابه، جانابه، گنفه، گنافه و گنبه هم معروف بوده، از قدیم اقتصاد شکوفایی داشته و محلی بوده برای رفت و آمد کشتی‌ها و بازرگانان.

شهر گناوه که حالا اقوام مختلفی از لر و عرب و ریشه دشتی در آن زندگی می‌کنند، در جنوب گناوه قدیم واقع شده، جایی که تنها از آن ویرانه‌هایی از طاق نماهای سنگی باقی مانده است

از آنجایی که اقتصاد گناوه بر پایه بازرگانی و ماهیگیری‌ست، بیشترین تصویری هم که در گناوه خواهید دید قایق‌های ماهیگیری است که بعضی‌هایشان با تورهای آویزان در ساحل کناره گرفته‌اند و بعضی‌هایشان ساحل را به قصد صید ترک می‌کنند.

گناوه یکی از زیباترین سواحل را در ایران دارد، سواحلی که پر از صدف است و راه رفتن در آن و تماشای مرغان دریایی که صدایشان کل محوطه را پر کرده میتواند شما را ساعت‌ها مشغول کند. به خصوص موقع طلوع و غروب رفتن به ساحل را از دست ندهید. صحنه بالا و پریدن دلفین‌ها و  تماشای آتش شعله‌های گاز در جزیره خارک و خارگو در شب شما را سر ذوق می‌آورد.

دیدنی های بندر گناوه

ساحل ماسه‌ای روستای چاهک که جنگل‌های انبوه و دست کاشت دارد. این ساحل در نزدیکی گناوه واقع شده. در بندرگناوه کارگاه های لنج سازی و گبه بافی متعددی وجود دارد که میتوانید برای یکبار هم که شده به دیدنشان بروید و پروسه ساخته شدن کشتی‌ها و قایق‌ها را از نزدیک ببینید. بنای امامزاده سلیمان بن علی از فرزندان امام سجاد (ع) و بنای بی بی مریم، تل گوری و شاه صدرالدین که از بناهای تاریخی و مذهبی گناوه اند و بیشترشان در وسط شهر واقع شده‌اند هم در لیست‌تان قرار دهید. بنای “آقا ابوالحسن” که قدمگاه حضرت عباس و امیرالمومنین (ع) هم دیدنی است. بندرریگ ازتوابع شهرستان گناوه که شهرنشینی در آن چند قرن قدمت دارد و “میرمهنا” از مبارزان جنوب در مقابل اشغالگران پرتغالی در آن زندگی کرده و جزیره مستر و میرمهنا از جاهایی است که در سفر به گناوه حتما باید دید. مزارع سرسبز و زیبای اطراف رود و تالاب حله که حیات وحش و پرندگان مهاجر متنوعی را در خود جای داده را هم نباید از دست داد. این تالاب در ۱۰ کیلومتری شمال بوشهر قرار گرفته است.

بازار بندر گناوه

گناوه با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مثل دوبی تعاملات تجاری گسترده‌ای دارد و به همین دلیل هم یکی از پررونق‌ترین بازارهای ایران را میتوان در اینجا دید. همه چیز از اجناس مارک دار تا بدون مارک را در گناوه میتوان با قیمت بسیار پایین پیدا کرد، اما چیزهایی که خریدش در گناوه بیشتر معمول است: جدا از لباس، لوازم آرایشی و لوازم برقی، سیسمونی و ظرف و ظروف است. برای مثال از گناوه میتوان یک عدد قابلمه را به قیمت ۷۰ هزار تومان خرید. خرید لوازم برقی مثل ماشین لباسشویی و چرخ خیاطی نیز در گناوه بسیار باب است ،فقط اینکه باید بدانید این اجناس گارانتی ندارند

از گناوه چی بخریم؟

گبه بافی در گناوه بسیار رایج است و کارگاه‌های گبه و گلیم بافی زیادی در سطح شهر گسترده شده. از دیگر چیزهایی که میتوان از گناوه خرید حصیر و سفال است. به دلیل شغل اصلی مردم این منطقه که ماهیگیری است، مرغوبترین میگوی دنیا در این منطقه صید می‌شود. از ماهی‌هایی هم که میتوانید از گناوه بخرید حلوا ، شوریده، سرخو و هامور است. بازار ماهی فروشان گناوه در بلوار ملوان قرار گرفته است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
بوشهر،بندر گناوه