number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

جزیره خارکو از جزیره‌های کوچک ایرانی در خلیج فارس از توابع استان بوشهر است. عرض آن ۴۰۰ متر است. خارکو با درازای ۸ کیلومتر و پهنای تقریبی ۴۰۰ متر در فاصله ۵ کیلومتری از جزیره خارگ قرار دارد. این جزیره دارای تعدادی تأسیسات به جای‌مانده از حضور نظامیان کشور در سال‌های جنگ ایران و عراق از جمله اسکله و ساختمان‌های انبار مانند می‌باشد که امروزه محل مناسبی جهت رشد پرندگان در این جزیره‌ است. این جزیره همچنین زمانی محل استقرار نظامیان انگلیسی جهت تسخیر خارک بود و پیش از آن نیز میر مهنای بندر ریگی برای حمله به هلندیان در خارک از خارکو نیروهای خود را به سمت خارک گسیل داشته‌ است.

سطح جزیره ی خارکو فاقد هر گونه پستی و بلندی است و به صورت پشته ای بسیار کم ارتفاع از دنباله های طاقدیس های زاگرس جنوبی در ایران نیز می باشد، از همین رو هیچ گونه کوه یا تپه و یا ناهمواری در آن نیز وجود ندارد. بلندترین نقطه آن با ۸ متر ارتفاع در مرکز جزیره و با شیب ملایم به اطراف قرار دارد.  در زمان های گذشته این جزیره محلی برای استقرار نظامیان انگلیسی جهت تسخیر خارک نیز بود.

در این جزیره تعدادی تأسیسات به جای مانده از حضور نظامیان کشور در سال‌های جنگ ایران و عراق از جمله اسکله همچنان موجود است. که امروزه محل مناسبی جهت رشد پرندگان در این جزیره‌است. این جزیره همچنین زمانی محل استقرار نظامیان انگلیسی جهت تسخیر خارک بود و پیش از آن نیز میر مهنای بندر ریگی برای حمله به هلندیان در خارک از خارکو نیروهای خود را به سمت خارک گسیل داشته‌است.

پیش از نظامیان انگلیسی این جزیره محلی برای جنگ میرمهنا با هلندی ها بود و آنان نیروهای خود به سمت این خارک نیز گسیل کردند. درباره جنگ میرمهنا با هلندی ها در آب های جزیره خارگو مولف فارسنامه ناصری نیز گفته است:

میرمهنا به همراه سپاهیانش توسط دست کریم خان زند گرفتار شد و با وساطت میرزا محمد بیک خورموجی دشتستانی داماد میرمهنا بخشیده شده و سپس خدمت مهمی را برای ایران و خلیج فارس انجام داد. میرمهنا شخصی بود که در زمان زندیان زندگی در بندر ریگ زندگی می کرد و به عبارتی دزد دریایی بود. ولی در زمانی که هلندی ها به خلیج فارس حمله کردند با آن ها جنگید و موجب شکست آن ها و بیرون راندنشان از جزیره ی خارک شد.

 

این جزیره بنا به دلایل زیست‌محیطی و ارزش پدیده‌های طبیعی آن توسط سازمان حفاظت از محیط‌زیست ایران به عنوان اثر طبیعی ملی جزیرهٔ خارکو به ثبت رسیده‌است.

پوشش گیاهی و جانوری در جزیره

جزیره خارک به همراه جزیره خارکو به دلیل ارزش های فوق العاده اکولوژیکی که دارای یکی از از اجتماعات منحصر به فرد مرجان های و جانوران دریایی، محل تخم گذاری هزاران قطعه پرندگان آبزی و کنار آبزی می باشد. پوشش گیاهی عمده در این منطقه شامل کنار، کهور، انجیر، معابد، انجیر بنگال و انواع گیاهان علفی می باشد و همچنین گلایول، سفید سریش، تمشکین عشق آبادی، خیارک، گرامورز، ناز بیابانی، آهوماش شور دوست، مشگک، انجیر معابد، سیلن عربی، مریم گلی مصری، تیپ پوششی نریشت، تیپ پوششی گل آفتابی درختچه ای می باشد. مهمترین گونه حیوانات این منطقه آهو می باشد که قریب به ۱۵۰ سال پیش به این جزیره انتقال یافته است و علیرغم وجود یکسری تعارضات انسانی و عوامل محدوده کننده طبیعی نظیر خشکسالی، در جزیره ماندگار شود و به حیات خود ادامه دهد و به نوعی خود را با محیط زیست این منطقه وفق داده است و علاوه بر آن حیواناتی نظیر پرندگان مهاجر ،‌دلفین ها ، لاک پشت های دریایی نیز در این جزیره وجود دارد که حیات وحش این جزیره را شکل داده اند.

جزیره خارکو در خارک به دلیل اینکه سواحل شنی و ماسه ای دارد و همچنین وجود آبسنگ های مرجانی سبب شده اند تا جذابیت بیشتری در این جزیره به وجود بیاید و در جذب توریست و رشد گردشگری گام موثری بردارد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این جزیره فاقد مناطق مسکونی و فاقد هر گونه تجهیزات و امکاناتی می باشد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
۵۴ کیلومتری شمال غربی بوشهر