number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۵ از ۲۸۱ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

باغ فاتح یکی از جاذبه‌های گردشگری استان البرز می‌باشد که در منطقه جهانشهر شهر کرج قرار دارد.منطقه جهانشهر کرج در گذشته یکی از سرسبزترین و پردرخت‌ترین مناطق این شهر بوده که با انبوهی از درختان، «باغشهر» نامیده می‌شده است. بنیان‌گذار باغ فاتح (و به طور کلی شهر کرج)، فردی به نام «حاج محمدصادق فاتح یزدی» بوده است. حدود نیم قرن پیش در نتیجه خشکسالی، قحطی و بیکاری، گروه‌هایی از یزدیان برای بافتن مکانی مناسب برای اسکان و سرمایه‌گذاری به منطقه کرج مهاجرت نمودند و حضور سرمایه‌گذارانی همچون حاج محمدصادق، سبب رونق اقتصاد و بازار کار در کرج پیش از انقلاب شد. ایشان کارخانجات بسیاری در «گروه صنعتی جهان» ساخت. وی مالک مجموعه بزرگی از کارخانجات و املاک از جمله کارخانه جات روغن جهان، جهان چیت، یخ‌سازی جهان، پلاستیک‌سازی آرمه، شرکت آبادانی جهان، پتوبافی جهان، چای جهان، صابون جهان، روغن موتور جهان و … بود. وی همچنین بنیان‌گذار تعدادی محله واقع در شهر کرج از جمله جهانشهر، کوی کارمندان شمالی و جنوبی و چهارصد دستگاه بود که مقدار زیادی از این زمین‌ها را میان کارگران و کارمندان کارخانه‌ها و شرکت‌های خود تقسیم نموده بود. فاتح یزدی فعالیت‌های بسیاری در انجام کارهای خیر و عام‌المنفعه در سراسر کشور داشته که از جمله آن می‌توان به ساخت دبستان فاتح با شش کلاس (سال ۱۳۳۵)، دبستان تعاونی جهان چیت با شش کلاس (سال ۱۳۴۳)، دو دبستان دیگر در تهران و مهرآباد مشهد، دو ساختمان پیکار با بی‌سوادی برای کارگران و ساکنین محل، احداث آموزشگاه حرفه‌ای فاتح (امروزه به نام مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شناخته می‌شود)، ورزشگاه و یک باب زورخانه، سردخانه، بیمارستان، دانشکده اقتصاد، یک واحد خوابگاه به متراژ ۳۴۰۰ مترمربع در کوی دانشگاه (سال ۱۳۴۸) و … . ساخت مراکز آموزشی توسط فاتح یزدی، در ارتقای سطح کیفی و دانش فنی اهالی کرج بسیار مؤثر بود و تعداد بیشماری از اهالی کرج از خدمات آموزشی رایگان آن استفاده کرده‌اند. در واقع باغ فاتح کرج نیز که به پارک تنیس نیز مشهور است از جمله ساخته‌های این مرد نوعدوست می‌باشد. پارک تنیس دارای ۸ قواره زمین تنیس، ساختمان اداری، فروشگاه ورزشی، رستوران، جایگاه ویژه مقامات و اتاق داوران، کمیته برگزاری مسابقات، استراحتگاه موقت ورزشکاران، جایگاه ویژه خبرنگاران ، محوطه فضای سبز، پیست سلامت و … می‌باشد. وسعت باغ فاتح در گذشته بین ۱۳۰ تا ۳۰۰ هکتار بوده که متأسفانه اکنون کمتر از ۲۰ درصد آن باقی مانده است. محمدصادق فاتح یزدی در ۲۰ مرداد سال ۱۳۵۳ خورشیدی توسط سازمان فدائیان خلق ترور شد و در باغش در جهانشهر به خاک سپرده شد. پس از انقلاب کارخانجات وی توسط بنیاد مستضعفان و سپاه پاسداران مصادره شد.

محمدصادق فاتح یزدی؛ بنیان‌گذار باغ فاتح

شروع داستان باغ فاتح با زندگی محمد صادق فاتح یزدی گره خورده است. فاتح از سرمایه‌داران و ثروتمندان یزد بود که دست تقدیر او را از آنجا به کرج کشاند. قبل از انقلاب، خشک‌سالی، قحطی و بیکاری در یزد باعث شد که فاتح، مانند بسیاری از همشهری‌هایش مهاجرت کند و به کرج بیاید. وی در کرج به سرمایه‌گذاری پرداخت و کارخانه‌های معروف و بزرگی مانند روغن جهان، جهان چیت، یخ‌سازی جهان، پلاستیک سازی آرمه، شرکت آبادانی جهان، جهان چیت، پتوبافی جهان، چای جهان، صابون جهان و روغن‌موتور جهان را تأسیس کرد؛ اما همه‌ی اقدامات وی به اینجا ختم نمی‌شود. ساخت محله‌هایی مثل جهانشهر و باغ‌های تماشایی آن، کوی کارمندان شمالی، کوی کارمندان جنوبی، چهارصد دستگاه، ساخت مدارس و آموزشگاه‌ها، بیمارستان و ده‌ها فعالیت عمرانی و عام المنفعه دیگر، از خدمات و کارهای وی در جهت آبادانی و رونق شهر کرج بود. اما چرا محمد صادق فاتح بسیاری از مکان‌هایی را که ساخت جهان نامید؟ علت این نام‌گذاری‌ها به عشق وی به همسرش، رقیه خانم غضنفر، بر می‎گردد که او را جهان صدا می‌کرد. زمانی که فاتح در حال تحصیل در رشته‌ی مهندسی کشاورزی در هند بود، جهان خانم در اثر بیماری آبله نابینا می‌شود؛ اما این از علاقه و مهر فاتح چیزی کم نمی‌کند و با وی ازدواج می‌کند. بنابراین محمد صادق بر هرآنچه که می‌ساخت نام همسرش را می‌گذاشت.

یادگار فاتح

یکی از فعالیت‌های عمرانی محمد صادق فاتح، احداث باغ‌های متعدد در شهر کرج است که اکنون به پارک و فضای سبز تبدیل شده است و باغ فاتح نیز یکی از آن باغ‌ها است که به پارک تنیس کرج یا پارک تنیس جهانشهر نیز معروف است. این باغ یکی از مکان‌های تفریحی به‌ویژه در فصل‌های بهار و تابستان است. این باغ در گذشته وسعت زیادی داشته و بین ۱۳۰ تا ۳۰۰ هکتار بوده است. کاشت درختان این مکان در ۱۰۰ سال پیش به‌گونه‌ای مهندسی شده بود که پیش‌بینی خیابان‌های عریض امروزی را کرده بود. تا سال ۱۳۹۰ و پیش از واگذاری به سازمان شهرداری نیز در آن درختان میوه وجود داشت.

امکانات باغ فاتح

پارک تنیس کرج: مجموعه بین‌المللی تنیس جهانشهر یا پارک تنیس کرج در باغ فاتح قرار دارد این پارک هشت زمین تمرین و یک زمین مسابقه دارد با ظرفیت ۱۲۰۰ نفر، تنها مجموعه‌ی تنیس در ایران است که دارای زمین‌های کفپوش‌شده است. مساحت این مجموعه ۱۶ هزار متر مربع است و از بخش‌های دیگر آن ساختمان اداری، فروشگاه ورزشی، رستوران، جایگاه ویژه مقامات و اتاق داوران، کمیته برگزاری مسابقات، استراحتگاه موقت ورزشکاران، جایگاه ویژه خبرنگاران ، محوطه فضای سبز و پیست سلامت است. امکانات ورزشی: باغ فاتح مکانی مناسب برای ورزش و پیاده‌روی است در این باغ وسایل ورزشی وجود دارد و می‌توانید به ورزش‌های مثل والیبال و بسکتبال نیز بپردازید. امکانات رفاهی: فضای سبز، بوفه خرید خوراکی، کافی‌شاپ، رستوران از دیگر امکانات باغ فاتح است. کلبه کتاب: در این باغ کلبه کتاب وجود دارد که می‌توانید ضمن تفریح در باغ، از خواندن کتاب نیز لذت ببرید.

مسیر دسترسی به باغ فاتح

حالا اگر با شنیدن داستان باغ فاتح به دیدن آن علاقه‌مند شدید و دوست دارید یک روز تکرار نشدنی را در این باغ به تفریح بپردازید و راهی استان البرز و شهر کرج شوید. این باغ استان البرز، شهر کرج، میدان سپاه، به‌سمت میدان جمهوری، باغ فاتح از سمت شمال و غرب به بلوار ماهان جهانشهر، از سمت شرق به کوی کارمندان شمالی گوهردشت و از سمت جنوب به میدان سپاه منتهی می‌شود. به میدان سپاه و سپس به‌سمت میدان جمهوری بروید تا به باغ فاتح و مجموعه بین‌المللی تنیس جهانشر یا پارک تنیس کرج برسید.‌

و اما آدرس این مکان دیدنی:
کرج- جهانشهر کرج