گلمکان
گلمکان
گلمکان
گلمکان
گلمکان
گلمکان
گلمکان
گلمکان
گلمکان
گلمکان
گلمکان number=0 گلمکان number=1 گلمکان number=2 گلمکان number=3 گلمکان number=4 گلمکان number=5 گلمکان number=6 گلمکان number=7 گلمکان number=8 گلمکان number=9

مدت زمان پیشنهادی

۴ ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

گلمکان

نویسنده: جمال سیمری نیا
امتیاز ۰ از ۱۱ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

گلمکان،شهری است از توابع بخش گلبهار شهرستان چناران در استان خراسان رضوی ایران.

شهر گلمکان منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر واقع در دامنه شمالی رشته کوه بینالود که شامل چندین روستا و به مرکزیت شهر گلمکان می باشد.

زبان مردم منطقه فارسی است که آنرا با لهجه ای شیرین تلفظ می کنند.

موقعیت جغرافیایی

این منطقه وسیع از جنوب به شهرستان نیشابور و رشته کوه بینالود، از شمال به دشت مشهد و محور مشهد -چناران واز غرب به کوه تخته رستم و تخت اخلمد و از شرق به مناطق زشک و شاندیز محدود می باشد. اخیراً راه ارتباطی دیگری از نوع شوسه نیز تحت عنوان بلوار شهدای گلمکان از میان زمین های شرکت تعاونی زراعی گلمکان کشیده شده است که فاصله این روستا را با چناران نزدیک ساخته است .

طبیعت شهر

در این منطقه چند شاخه رودخانه دائمی که از رشته کوه بینالود سرچشمه می گیرند وجود دارد که از مهمترین آنان می توان به رودخانه گلمکان با طول تقریبی ۳۰ کیلومتر اشاره کرد که در سر چشمه آن و در میان بلندترین ارتفاعات خراسان دریاچه طبیعی چشمه سبز با وسعت تقریبی ۱۵ هکتار وجود دارد که آب سبک و گوارای آن به منظور آبیاری باغات و مزارع شهر گلمکان استفاده می شود.بواسطه شرایط اقلیمی مناسب محصولات سردسیری مرغوبی از جمله :گیلاس،آلبالو،سیب و گردو در این منطقه به وفور تولید می شود .همچنین بدلیل وجود باغات ، رودخانه های دائمی و ارتفاعات ،این منطقه از مناسب ترین ییلاقات اطراف مشهد ب شمار می آید.

معماری شهر

خانه های گلمکان در کنار رودخانه گلمکان در جهت غرب به شرق گسترش پیدا کرده است و مساکن آن از نوع مجتمع می باشند و کوچه ها از نظم خاصی پیروی نکرده اند و از غرب به شرق محلات به یکدیگر متصل می شوند. ساخت خانه ها از نظم خاصی پیروی نکرده است و در قسمت اعظم گلمکان خانه ها به شکل پلکانی و فشرده در کنار هم قرار گرفته اند. این بی نظمی حتی باعث ایجاد پیچ و خم هایی زیادی در مسیر اصلی گلمکان شده است.شاید کمبود زمین جهت ساختمان سازی ، صحیح بودن قبله خانه و جلوگیری از شارع بودن از عوامل این بی نظمی ها باشد . مصالح ساختمان ها در قدیم از چوب و خشت خام بوده ولی ساختمانهای جدید از سبک و معماری مدرن شهرها پیروی کرده است . بافت خانه های قدیم به علت این که روستائیان معمولاً دارای گاو وگوسفند پرواری و یا شیرده بوده اند دارای کاهدان و طویله بوده است که اکثراً در طبقه پایین قرار گرفته است و طبقه بالا جهت اقامت اهالی است که هر خانه اختصاص به کسان یا چیزهایی دارد .مثلاً خانه نو برای مهمان ها و خانه ته و خم پُشون معمولاً جهت انبار استفاده می شود .توالت ها معمولاً در حیاط منزل است و فاقد حمام بوده است .

جاذبه های شهر گلمکان

چشمه سو: این چشمه که به چشمه سو یا سوز یا چشمه شفاء مشهور است تنها دریاچه دائمی موجود در محدوده گلمکان به شمار میرود که در حدود 15 کیلومتری شهرستان چناران و 60 کیلومتری غرب مشهد قراردارد . مساحت این دریاچه 15 هکتار می باشد و در پای ارتفاعات و دامنه اصلی کوههای مهم و بهم پیوسته بینالود و در یک فرورفتگی نسبتا عمیق به وجود آمده است . حسینیه اسمی خان : حسینیه اسمی خان واقع در محله وسط قلعه بالا در سال ۱۲۶۰ ، توسط مرحوم اسماعیل خان ( معروف به اسمی خان )وقف واسناد آن در همان سال ، تنظیم و اینگونه نام ایشان در تاریخ ثبت شد.حسینیه اسمی خان ، منزل خود ایشان بوده و قدمت این بنا حدود ۱۸۰ سال می باشد که به کرار در طول زمان مرمت و بازسازی گردیده و هم اکنون در لیست ابنیه میراث فرهنگی ثبت شده . مقبره ایشان در قسمت در ورودی ایوان عبدالرحمن گهواره گر قرار دارد. غار پرده رستم: در ۵ کیلومتری شرق چناران روستای جمعاب (جُمُو ) قرار گرفته که در جنوب این روستا یک رشته کوه آهکی وجود دارد. جبهه جنوبی این رشته کوه دیواره مانند و به پرده رستم معروف است. در این مکان دهانه غارهای متعددی وجود دارد. دهانه “غار پرده رستم” به سوی شرق و در میان دیواره آهکی بزرگی قرار گرفته است. استلاگمیت های غار، اندک و از نظر زمین شناسی جوان هستند.دست‌ یابی به این غار بسیار سخت است و با دشواری های فراوانی همراه است یک غار در سمت شرق کلاهک بزرگ به نام “غار کفتر” یا کبوتر که به دلیل وجود لانه ده ها کبوتر در دهانه غار به این عنوان نامگذاری شده است، به طول حدود ۳۵ متر و دو غار در سمت غرب کلاهک بزرگ به نام “غار آغل” که به دلیل چیدن سنگ چین در دهانه غار توسط چوپان ها و استفاده از غار به عنوان محل موقت نگهداری دام به این عنوان نامگذاری شده است، به طول حدود ۷۵ متر قرار دارد. “غار پرده رستم ۳” نیز به طول حدود ۲۵ متر پیمایش شد. نقشه برداری این غارها با همت آقایان وحید اشرفی، علی شاکری و بدرخانی انجام شد. در این منطقه با توجه به وجود یک رشته کوه بزرگ آهکی که بخشی از آن نیز به عنوان معدن سنگ آهک در حال تخریب است، تعداد ۷ غار اصلی و دهانه های متعددی وجود دارد. غار اصلی پرده رستم در وسط دیواره به عمق ۱۰۰ متر، بزرگترین غار منطقه است و دو غار کوچکتر به نام های پرده رستم ۳ و ۲ که هرکدام حدود ۲۵ متر طول دارند. غار پرده رستم دارای دیواره‌های زیبا ودیدنی از جنس سنگ آهک می‌باشد و در زمره غارهای آهکی به شمار می‌آید. این پدیده طبیعی یکی از جاذبه‌های طبیعی وگردشگری اطراف گلمکان به شمار می‌رود

و اما آدرس این مکان دیدنی:
شهرستان چناران در دامنه کوههای شمالی بینالود