number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۹-۲۳

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۱۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

این مجموعه فرهنگی در منطقه گردشگری عباس آباد و جنب کتابخانه ملی ایران قرار دارد و با فراهم نمودن امکانات رفاهی به‌ویژه برای کودکان محیطی جذاب را برای گردش، تفریح و البته ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی فراهم کرده است.

باغ کتاب تهران بزرگترین مجموعه کتاب و سرگرمی‌های علمی کشور یا به‌عبارتی بزرگترین کتابفروشی ایران محسوب می‌شود که در فضایی در دوطبقه با زیربنای ۶۵ هزار متر مربع و وسعت ۱۱۰ هزار متر مربع در اراضی عباس آباد احداث شده است. معمار مسئول باغ کتاب تهران سام طهرانچی است.

طرح احداث باغ کتاب تهران از سال ۱۳۸۳ با هدف اختصاص مکانی دائمی برای نمایشگاه کتاب تهران مطرح شد. با توجه به برگزاری سالانه نمایشگاه کتاب به‌مدت ۱۰ روز و امکان تبدیل باغ کتاب به محلی متروک، طرح کاربری آن با هدف امکان مشارکت فعالانه‌تر باغ کتاب تهران در تحقق چشم‌اندازهای کشور بارها دستخوش تغییر شد تا اینکه در ۱۲ تیرماه ۱۳۹۶ افتتاح شد.

مسیر دسترسی

آدرس اول: میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب ‏تهران

آدرس دوم: بزرگراه شهید همت، مسیر شرق به غرب، بعد از خروجی بزرگراه حقانی، خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران

آدرس سوم: مترو حقانی، ۱۰ دقیقه پیاده روی از باغ موزه دفاع مقدس، بعد از پل، باغ کتاب تهران (مسیر مستقیم)

برای رسیدن به باغ کتاب تهران با مترو، می‌توانید از خط یک یعنی خط تجریش - کهریزک استفاده کنید. ایستگاه‌های مترو شهید همت و شهید حقانی، در فاصله‌ای برابر از باغ کتاب تهران قرار دارند. بعد از اینکه از مترو پیاده شدید، دو راه برای رسیدن به باغ کتاب وجود دارد. می‌توانید شاتل‌های برقی که در نزدیکی مترو حضور دارند را سوار شوید و به باغ کتاب برسید یا این مسیر را پیاده طی کنید. با ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده‌روی و تعقیب علائم، می‌توانید به باغ کتاب برسید. 

روبه‌ روی درب اصلی باغ کتاب یک ایستگاه وَن قرار دارد که بازدیدکنندگان را به متروی حقانی و همت و پایانه تاکسی و اتوبوس می‌رساند.

امکانات باغ کتاب

بنای باغ کتاب تهران در سه طبقه و چهار بلوک طراحی و ساخته شده است. نکته قابل‌توجه اینکه هر یک از بلوک‌ها دارای امکاناتی خاص بوده و به گروه سنی ویژه‌ای اختصاص دارد.

بلوک A یا بخش کودک: شاید بتوان گفت که این بلوک محبوب‌ترین بخش باغ کتاب تهران محسوب می‌شود، زیرا مختص کودکان است و به نام بلوک بهارستان نام‌گذاری شده است. فضای این بلوک بین دو طبقه همکف و اول تقسیم شده است. از امکانات این بلوک می‌توان به فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی کودکان و نوجوانان، مجسمه‌های بیش از ۳۰ شخصیت کارتونی خاطره‌انگیز، کافه کودک، باشگاه رباتیک، دیوار صخره ‌نوردی کودک و... اشاره کرد. 

بلوک B یا راهروی خیالستان: راهرویی باریک به طول حدود ۶۰ متر است که دو بلوک A و C را به هم ربط می‌دهد. در این راهرو، دو حلقه پیاده بَر (walk way)، زحمت پیاده‌وری بازدیدکنندگان را کم می‌کند و افراد می‌توانند در حین عبور تصاویر متحرک در دو طرف را تماشا کنند. همچنین، گذر فرهنگ در طبقه بالای خیالستان قرار دارد و میدان فرهنگ در ضلع غربی باغ کتاب را به دریاچه، باغ هنر، باغ موزه دفاع مقدس، پارک طالقانی و پل طبیعت وصل می‌کند.

بلوک C یا نگارستان: این بلوک، مرکز هنری باغ کتاب محسوب می‌شود و دارای ۱۱ سالن سینما و تئاتر در طبقه همکف، زیر زمین و روی بام است. سالن‌های پردیس سینمایی باغ کتاب درمجموع گنجایش ۲۰۰۰ نفر را دارند. مساحت پرده سینمای اصلی باغ کتاب ۱۹۰ متر مربع است که پس از سینما آفریقای تهران، دومین پرده بزرگ سینمایی تهران به شمار می‌رود. در مقابل سالن‌های سینما در طبقه همکف فروشگاه آثار هنری و چند کافه کوچک قرار دارد. باغ علم کودک (ویژه کودکان ۷ تا ۱۲ سال)، سالن نمایش علمی و سینما سه بعدی به‌همراه بخش ویژه ربات نقاش نیز از سایر بخش‌های این بلوک در طبقه اول هستند.

بلوک D یا سروستان: این بلوک شامل کتابفروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی بزرگسالان است و عنوان بزرگترین کتابفروشی جهان را در فضایی ۲۵۰۰۰ متر یدک می‌کشد. از دیگر بخش‌های این بلوک می‌توان به یک گالری و کافه گالری بزرگ در زیرزمین و باغ علم نوجوان در طبقه اول اشاره کرد.

لمکده باغ کتاب: در قسمت‌های مختلف باغ کتاب مکان‌هایی با عنوان لمکده برای مطالعه و استراحت طراحی شده‌اند. لمکده جایی است که تعدادی مبل و صندلی راحتی برای بازدیدکنندگان چیده‌ شده‌اند تا بتوانند با آرامش در این مکان استراحت کرده یا مطالعه کنند. ماشین حمل کودک (بیبی‌کار)، خانه کودک، اتاق مادر و کودک، نمازخانه، سرویس بهداشتی و... از جمله سایر امکانات رفاهی باغ کتاب محسوب می‌شوند که برای آسایش بیشتر بازدیدکنندگان فراهم شده‌اند.

پشت بام باغ کتاب: پشت بام باغ کتاب، مجموعه‌ای از فضاهای سبز و کافه‌ها است که از طریق آسانسور یا پله‌های ضلع شرقی محوطه می‌توان به آنجا رسید. 

اتاق فرار، باشگاه رباتیک، باشگاه همکارا (میزهای پژوهش)، سرزمین فکر بازیا، کافه بازی، شبیه‌ساز پرواز سسنا 172،  و مرکز آموزش از دیگر امکانات باغ کتاب تهران محسوب می‌شوند.