number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6  number=7

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۱۸ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

در تهران بوستان کم نیست، لکه‌های سبز جای‌جای شهر که برای تهرانی‌ها محبوب و خاطره‌انگیزند. اما شهرت بعضی از پارک‌های شهر از محله گذشته و عده‌ی زیادی از اهالی شهر آنها را می‌شناسند و از گوشه‌وکنار، راهی این پارک‌ها می‌شوند. یکی از این پارک‌ها، پارک ایرانشهر است که وسط خیابانی به همین نام در حوالی کریم‌خان و طالقانی قرار دارد. خیلی از ما، به‌خاطر خانه‌ی هنرمندان که در این پارک جای دارد، آن را به نام پارک هنرمندان می‌شناسیم. در این مطلب، از پارک هنرمندان یا ایرانشهر برایتان می‌گوییم

شاید عجیب به نظر برسد که پارکی به نام ایرانشهر تا سال ۱۳۷۶ وجود نداشت. براساس نقشه‌های باقی‌مانده از تهران قدیم، محل پارک در زمان قاجار باغ یکی از شاهزاده‌های قجری بود و در اواخر دوره‌ی قاجار و اوایل پهلوی قسمتی از محله‌ی فیشرآباد محسوب می‌شد. در زمان جنگ جهانی دوم، نیروهای اشغالگر متفقین از باغ شازده به عنوان انبار تسلیحات استفاده کردند و چند ساختمان با معماری فرنگی برای نگهداری اسلحه و ابزار نظامی در آن ساختند.

وقتی متفقین از ایران رفتند، باغ به نیروهای نظامی واگذار شد و تا بعد از انقلاب هم در اختیار آنها بود. سال ۱۳۷۵ شهرداری تهران مالک باغ شد و تصمیم گرفت آن را به پارکی تبدیل کند که نامش شد پارک ایرانشهر. اما اینجا قرار نبود فضای سبز شهری معمولی باشد و هدف شهرداری تهران این بود که این فضا را به باغ هنر تبدیل کند.

خانه هنرمندان

درست وسط پارک، یک ساختمان آجری هست که با نام خانه هنرمندان شناخته می‌شود. چند متر پایین‌تر از آن هم ساختمان تماشاخانه ایرانشهر قرار دارد. به‌خاطر وجود این دو مرکز فرهنگی در پارک و برنامه‌های فرهنگی و هنری و تئاترهای متنوعی که در آنها برگزار و اجرا می‌شود، حدود دو دهه است که پاتوق هنرمندان و هنردوستان است. اطراف پارک هم کلی گالری و کافه وجود دارد که روزبه‌روز به تعدادشان اضافه می‌شود و کریم‌خان و خیابان‌های اطرافش را به قلب فرهنگی تهران تبدیل کرده‌اند. در مجموعه‌ی فرهنگی داخل پارک برنامه‌های نمایش فیلم مناسبتی و فصلی، فستیوال‌های فرهنگی و هنری، تئاترهای دانشجویی و حرفه‌ای برگزار می‌شود که حسابی هم پرطرفدارند. داخل هنرمندان یک گالری دست‌سازه‌های هنرمندان ایرانی وجود دارد که یک کتاب‌فروشی هم ضمیمه‌اش است.

پارکی برای همه سلیقه‌ها

جذابیت این پارک فقط به جنبه‌های فرهنگی و هنری‌اش محدود نمی‌شود و اگر اهل برنامه‌های فرهنگی نباشید، می‌توانید از امکانات دیگر این فضای سبز دلپذیر مرکز شهر استفاده کنید. در چند نقطه‌ی پارک ایرانشهر آبنما، مجسمه‌ها و آثار هنری زیبایی وجود دارد که هنگام قدم‌زدن، چشم‌تان را نوازش می‌کنند و تجربه‌ی متفاوتی از گردش در یک بوستان برایتان خلق می‌کنند. پارک مسطح است و پستی و بلندی ندارد و از این نظر برای دویدن و پیاده‌روی مناسب است. اگر محل کار یا زندگی‌تان در مرکز شهر است، اینجا می‌تواند برای دویدن صبحگاهی یا نرمش و پیاده‌روی عصرها گزینه‌ی خوبی باشد که بعد از هشت ساعت کار، لازم است و حسابی مزه می‌دهد. اهالی ایرانشهر و محله‌های اطراف برای ورزش صبحگاهی به این پارک می‌‌آیند. در ضمن پارک زمین چمن مصنوعی و وسایل ورزش و نرمش هم دارد. درخت‌های چنار و سرو بلند و کهنسال بازمانده از باغِ قدیمیِ شازده، به پارک حال‌ و هوای خاصی داده‌اند؛ اگر دوست نداشته باشید از امکانات فرهنگی و هنری و ورزشی پارک استفاده کنید، نشستن روی نیمکت‌های زیر سایه‌ی درختان بلند لذت‌بخش است.

شکم‌گردی در پارک

از جنبه‌ی شکم‌گردی، در پارک هنرمندان گزینه‌های زیادی دارید. خانه هنرمندان دو تا کافه رستوران دارد. یکی از آنها به نام کافه ایوان، در ایوان سمت چپ قرار دارد و فضای جذابی برای کافه‌نشینی عصرگاهی است. اگر گیاهخوار هستید، به رستوران گیاهی پارک ایرانشهر سر بزنید که بخشی از آن در فضای داخل و بخشی در ایوان سمت راست خانه هنرمندان واقع شده است. یک غرفه‌ی کوچک در کنار رستوران گیاهی، مواد خوراکی مخصوص گیاهخواران را عرضه می‌کند. در پشت‌بام خانه، یک رستوران ایتالیایی قرار دارد. یک کافه رستوران هم در طبقه بالای تماشاخانه ایرانشهر وجود دارد. اگر به کافه‌نشینی و رستوران‌گردی علاقه ندارید، می‌توانید از دکه‌ی کنار خانه هنرمندان چای و خوراکی‌های ساده بخرید. یکی از جاذبه‌های خوراکی پارک، آقایی هندی است که کنار ورودی غربی سمبوسه‌های خانگی خوشمزه می‌فروشد. اگر اهل امتحان کردن غذاهای خیابانی هستید از این سمبوسه‌های خوشمزه و ارزان غافل نشوید.

مسیر دسترسی به پارک

پارک هنرمندان در تقاطع خیابان‌های موسوی و برفروشان قرار دارد. اگر با اتومبیل شخصی‌تان به پارک می‌آیید، توجه کنید که پیدا کردن جای پارک در این حوالی چندان آسان نیست. اگر با وسایل نقلیه‌ی عمومی رفت‌وآمد می‌کنید، ایستگاه متروی طالقانی حدود ۱۰ دقیقه پیاده با پارک ایرانشهر فاصله دارد. بلوار کریم‌خان هم به پارک دسترسی دارد ولی از این مسیر پیاده‌روی طولانی‌تری در پیش دارید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
تهران خیابان طالقانی،خیابان ایرانشهر