number=0 number=1 number=2 number=3 number=4 number=5 number=6 number=7 number=8 number=9 number=10 number=11 number=12 number=13

مدت زمان پیشنهادی

۱۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنجشنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۱۹ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

دربند یکی از محله‌های قدیمی تهران و از دهکده‌های قدیمی شمیران است که در شمال باغ سعدآباد قرار دارد. با آب و هوایی مطبوع و خنک، دربند از جاذبه‌های گردشگری محبوب تهران به شمار می‌رود. این محله دوست‌داشتنی در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است و آغاز یکی از راه‌های اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی محسوب می‌شود. محله‌های قدیمی دربند شامل مرغ‌ محله یا مغ محله، کنار محله، کلاغ‌پر و سربند می‌شوند و دره‌های اصلی آن دره اوسون، دره آبشار، دره امامزاده ابراهیم، دره کاک، آب شیردره و دره زون هستند. خیابان دربند از ارتفاع ۱۶۰۰ متری در میدان قدس آغاز می‌شود و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری میدان سربند به پایان می‌رسد. تندیس کوهنورد میدان سربند نیز در سال ۱۳۴۱ خورشیدی توسط رضا لعل ریاحی، پیکره‌تراش و نقاش ایرانی ساخته شد.

تاریخچه محله دربند

قدمت دهکده دربند به ۲۰۰ سال قبل برمی‌گردد. به گفته مردم محلی اولین بار افرادی از طالقان به این منطقه کوچ کردند و خانواده تشکیل دادند و به این ترتیب، منطقه دربند را بنیان نهادند. موقعیت عالی دربند باعث شد بسیاری از افراد ثروتمند و پادشاهان اقامتگاه‌های ییلاقی خصوصی برای خود بسازند. در دوره قاجار این منطقه مورد توجه بسیاری از شاه‌زادگانی بود که آن را برای سکونت خود انتخاب کرده بودند. این امر در عصر ناصرالدین شاه ادامه یافت و یک عمارت ناهارخوری به این ییلاق تفریحی اضافه شد. جالب اینکه به فرمان رضاشاه در زمین‌های دربند، مهمان‌خانه و تعدادی ویلا ساخته شد. مهمان‌خانه دربند نخستین اقامتگاه مناسب ایران برای پذیرایی از شخصیت‌های داخلی و خارجی بود که بعدها به هتل دیپلمات تغییر نام داد. در ادامه ساختمان شهرداری، اداره شهربانی، پست و کارخانه برق نیز در این محله راه‌اندازی شد. علاوه بر ایجاد پل بزرگی روی رودخانه این محل، تندیس کوهنورد نیز در میدان سربند نصب و به همین ترتیب کاخ سعدآباد در این منطقه خوش آب‌وهوا ساخته شد.

مجسمه دربند

تندیس کوهنورد واقع در میدان سربند محله دربند اثری از رضا لعل ریاحی، پیکر‌تراش و نقاش ایرانی است که در سال ۱۳۴۱ ساخته شد. حسن وجدان‌خوش، از کوه‌نوردان ایرانی، در سال ۱۳۳۷ ایده ساخت این مجسمه را مطرح کرد. سرهنگ بیات که آن زمان ریاست مرکز آموزش کوهستانی ارتش را برعهده داشت، مقدمات ساخت آن را فراهم کرد و شهردار وقت تهران نیز هزینه آن به مبلغ ۱۰ هزار تومان را متقبل شد. جالب اینکه امیر شاه قدمی که گروهبان ارتش و مربی کوهنوردی و اسکی ایران بود، به‌عنوان مدل این مجسمه معرفی شد؛ علت این انتخاب به همکاری او در نجات سرنشینان یک فروند هواپیمای آمریکایی ساقط شده در ایران مربوط می‌شد که به‌ پاس این کار ارزشمند جان اف کندی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، در سال ۱۳۴۰ به او مدال لیاقت داد.

پیاده روی در دربند

روزهای آخر هفته و تعطیلات، بهترین زمان برای گشت‌وگذار و پیاده‌روی در دربند به حساب می‌آید؛ مخصوصا که گذر از میان انبوه سفره‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها و مغازه‌های رنگارنگ جذابیت‌ زیادی دارد. در صورت تمایل می‌توانید با تله سیژ به محل موردنظرتان بروید یا از طول مسیر و کنار رودخانه لذت ببرید.

کوهنوردی

مسیر دربند به قله توچال، از پرطرفدارترین مسیرهای کوه‌نوردی تهران به شمار می‌رود که علاقه‌مندان اغلب صبح خیلی زود راهی آن می‌شوند. برای کوه‌نوردی در دربند هم می‌توانید از میدان سربند به‌سمت توچال حرکت کنید یا با استفاده از تله سیژ به طرف قله بروید. در طول راه علاوه بر روستای پس‌قلعه، با آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا مواجه خواهید شد که لذت این کوه‌نوردی را مضاعف می‌کنند. این پناهگاه بسیار مجهز است و امکان شب‌مانی در آن وجود دارد. کوه‌نوردان زیادی در این محل استراحت می‌کنند و سپس راهی جان‌پناه امیری و قله ‌توچال می‌شوند. کوهستان‌های صخره‌ای دربند نیز برای ورزش سنگ‌نوردی بسیار مناسب هستند و علاقه‌مندان و حرفه‌ای‌های این رشته می‌توانند از انجام ورزش موردعلاقه خود در این مکان نهایت لذت را ببرند.

آبشار دوقلو دربند

یکی از زیباترین آبشارهای شمیرانات، آبشار دو قلو است که در ارتفاع ۲,۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و کوه‌نوردان از آن برای رفع خستگی استفاده می‌کنند. آب این آبشار از ذوب شدن برف ارتفاعات البرز تامین می‌شود و دمای آب آن به حدی است که حتی در تابستان‌ها نمی‌توانید دست یا پای خود را برای مدت طولانی در آن نگه دارید. این آبشار حدودا ۲۰ متری در مسیر اصلی صعود به توچال و در نزدیکی پناهگاه شیرپلا قرار دارد و به‌علت اینکه آب آن هنگام ریزش دوشاخه‌ می‌شود، به آبشار دوقلو معروف است.

تله سیژ دربند

تله سیژ از تفریح‌های مهیجی است که حدود ۵۰ سال پیش در منطقه دربند به راه افتاد و گزینه‌ای عالی برای گردشگرانی است که می‌خواهند خود را به ارتفاعات دربند برسانند. تله سیژ شبیه به تله کابین است که در آن از یک صندلی دو نفره استفاده شده است. مسیر ۶۰۰ متری تله سیژ از میدان دربند شروع می‌شود و تا ارتفاعات کوه ادامه می‌یابد و شامل دو ایستگاه می‌شود.

فرق درکه و دربند در چیست؟

درکه از مسیرهای محبوب کوه‌پیمایی است که در شمال غرب تهران قرار دارد. این ییلاق خوش آب‌وهوا در پای کوه‌ البرز جای گرفته و از تفریحگاه‌های مهم و قدیمی پایتخت به شمار می‌رود. درکه، فضایی پلکانی دارد که شما را به یاد روستاهای پلکانی ایران می‌اندازد. در اینجا نیز درست مثل دربند قهوه‌خانه‌ها و کافی‌شاپ‌هایی در طول مسیر وجود دارد که می‌توانید خستگی پیاده‌روی طولانی را از تن بیرون کنید. با این اوصاف می‌توان گفت که درکه و دربند فرق چندانی با هم ندارند؛ اما شب‌های دربند و شوروحالی که در آن برپا است و حس نوستالوژی که در ذهن افراد زنده می‌کند، آن را متفاوت از درکه کرده است. در واقع حتی اگر خیال کوهنوردی نداشته باشید، دربند فرصت خوبی برای پیاده روی و دورهمی خانوادگی و دوستانه محسوب می‌شود.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
آدرس:تهران،دربند،میدان سربند