number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: سیدحمید حسینی
امتیاز ۰ از ۳ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

در نزدیکی «روستای جوستان» شهرستان طالقان، آرامگاهی متعلق به یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع)، قرار دارد که به نام «امامزاده هارون» شناخته می‌شود. بقعه مخروطی شکل و بی گلدسته روستا که در منطقه خوش آب و هوای طالقان واقع شده است و خیل کثیری از زائران امام رضا(ع) را به این منطقه می کشاند.

نرسیده به بقعه رود خروشان و جاری طالقان واقع شده است که حال و هوای منطقه را از لحاظ جذابیت گردشگری بیش از پیش دلپذیر می کند و به نوبه خود یکی از امامزادگان معروف و مشهور منطقه است.

متاسفانه به نظر می‌رسد که شناخت کافی نسبت به مقام ایشان صورت نگرفته است و بارگاه ملکوتی این سادات بزرگوار، کوچک و بسیار ساده و محقر است. به نظر می‌رسد که در زمان حکومت صفویان، شاه عباس اول و شاه طهماسب اول دستور به مرمت بقعه داده و سنگ مرمری سفیدرنگ را که امروزه روی دیوار راهروی در ورودی مشاهده می‌شود، در زمان صفویان و بر مدفن این سادات بزرگوار، قرار داده‌اند.

تاریخچه

امامزاده هارون(ع) فرزند امام موسی بن جعفر(ع) و برادر تنی حضرت علی بن موسی الرضا(ع) است که با کتیبه ای سنگی به خط ثلث به طول 90 سانتی متر که سنگ نوشته ای از فرمان شاه طهماسب است، شناخته می شود.

فرمان شاه طهماسب در این کتیبه مبتنی بر این موضوع است که مردم طالقان به دلیل وجود مبارک این امامزاده واجب التعظیم از مالیات معاف شده اند. اما امامزاده هارون (ع) در 23 ماه رجب سال 160 هجری قمری در مدینه منوره به عنوان ششمین فرزند امام موسی بن جعفر(ع) چشم به جهان گشود.

همزمان با هجرت امام رضا(ع) از مدینه به سمت طوس، مانند بسیاری دیگر از خاندان بنی هاشم به سمت ایران هجرت کرد. بنابر تاریخ ذکر شده ایشان ابتدا به شیراز و سپس قم و در نهایت با دعوت شیخ حسن یکی از علمای بزرگ قزوین به سمت قزوین حرکت کردند.

در این میان مأموران حکومت عباسی و گماشتگان مأمون برای دستگیری و قتل ایشان دست به کار شدند. طرح ریزی به شهادت رساندن عموم سادات و امامزادگانی که به ایران مهاجرت کرده بودند یکی از برنامه های مأمون عباسی بود.

در نهایت امامزاده هارون(ع) از قزوین به سمت طالقان و در قریه جوستان پنهان شدند. با وجود این در 21 ربیع الثانی سال 211 هجری قمری در حالی که 51 سال بیشتر نداشتند به شهادت رسیدند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
روستای جوستان، طالقان