number=0 number=1 number=2 number=3 number=4 number=5 number=6 number=7 number=8 number=9 number=10 number=11 number=12 number=13 number=14 number=15 number=16 number=17 number=18 number=19 number=20 number=21

مدت زمان پیشنهادی

۱۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنجشنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۳۰ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

برج میلاد تهران ششمین برج مرتفع مخابراتی در جهان است. امروزه برج میلاد را با عنوان نماد شهر تهران و قطب گردشگری پایتخت می‌شناسند. مجموعه برج میلاد تهران بخش‌های مختلف اداری، تجاری و گردشگری را شامل می‌شود؛ اما در حال حاضر، این مجموعه به‌دلیل ارائه خدمات و امکانات گسترده تفریحی، بین ساکنان شهر بسیار محبوب است. گرچه استفاده از قسمت‌های اصلی در نقاط مرتفع برج هزینه  دارد، استفاده از بخش‌های پایین برج و محوطه مجموعه برج میلاد برای عموم مردم رایگان ست

این بار در سال ۱۳۷۲ به‌دلیل مشکلات زیرساختی در شبکه مخابراتی کشور، تصمیم به پایه‌گذاری برج مخابراتی با امکانات پیشرفته و قابل قبول در جهت تسریع ارتباط‌های بی‌سیم گرفته شد. به این منظور، مهندسان برجسته ایرانی مطالعه و برنامه‌ریزی روی این پروژه را آغاز کردند و در نهایت در سال ۱۳۷۶ کلنگ برج میلاد در سالروز ولادت امام خمینی بر زمین خورد. دلیل نام‌گذاری برج میلاد به این نام نیز همین است؛ البته در ابتدا نام «برج یادمان» برای این سازه در نظر گرفته شده بود.

در حال حاضر برج میلاد تهران در زمینه ارتباطات، کاربری گسترده‌ای در تسهیل ارتباط بی‌سیم در سطح شهر تهران، بهینه سازی و گسترش پوشش فرکانس‌های رادیویی وتلویزیونی و ایجاد زیر ساخت مطلوب برای تلویزیون‌های دیجیتال دارد. همچنین خدمات مختلف در حوزه گردشگری و هواشناسی نیز از دیگر کاربری‌های مجموعه برج میلاد هستند.

شکل برج میلاد

برج میلاد از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و در حدود ۱۵۰ هزار تن وزن دارد. در ساخت این برج مخابراتی از ۱۷ هزار متر مربع شیشه استفاده کرده‌اند. ساختمان برج میلاد شامل قسمت‌های ساختمان پایین برج، بدنه اصلی برج و قسمت مدور بالای برج می‌شود. این سه قسمت شکل برج میلاد را به‌صورت کنونی آن می‌سازند. ساختمان پای برج شامل یک لابی و ۶ طبقه تجاری می‌شود و در دو طبقه زیرین این ساختمان، بخش‌های مختلف تاسیسات مجموعه برج میلاد قرار گرفته‌اند و در طبقه همکف نیز قسمت پذیرش بازدیدکنندگان قرار دارد. مراکز خرید، رستوران‌ها، کافه تریا و نمایشگاه بخش‌های مختلف این ساختمان هستند. در بدنه اصلی برج آسانسورهای پر سرعت جهت استفاده بازدیدکنندگان و تیم تاسیسات قرار گرفته‌اند. ۶ آسانسور در برج میلاد تعبیه شده است و در طول ارتفاع برج میلاد دوربین‌های کنترل ترافیک و سنسورهای تشخیص میزان آلایندگی هوا را نصب کرده‌اند. آسانسورها ساختمان پایین برج میلاد را به ساختمان مدور بالای برج می‌رسانند.

برج میلاد چند متر است؟

برج میلاد تهران با ارتفاع ۴۳۵ متر، ششمین برج بلند مخابراتی جهان به شمار می‌رود. جالب است بدانید رتبه پنجم به «برج مروارید خاور» در شهر شانگهای چین تعلق دارد و این برج تنها ۳۲ متر از برج میلاد بلندتر است. رتبه‌های اول تا چهارم برج‌های مخابراتی در کشورهای ژاپن، چین، کانادا و روسیه هستند که ارتفاع بلندترین آن‌ها ۶۳۴ متر است. برج میلاد نوزدهمین سازه بلند نامتکی جهان نیز هست. این برج به‌دلیل ارتفاع زیاد و شکل مخصوص به خود از تمام مناطق شهر تهران دیده می‌شود. ارتفاع بالاترین طبقه برج میلاد به ۳۱۲ متر و آخرین سقف آن به ۳۱۵ متر می‌رسد. باقی ارتفاع برج میلاد دکل مخابراتی آن به ارتفاع ۱۲۰ متر است. مجموع طبقات ساختمان برج میلاد در ساختمان پای برج و ساختمان بالای برج، ۱۸ طبقه است.

برج میلاد چند پله دارد؟

برج میلاد تهران ۱۶۹۳ پله دارد. در طول سال‌های اخیر و در مناسبت‌های مختلف مسابقات و رقابت‌های جالبی در مسیر پله‌های برج میلاد اجرا شده است. مسابقات پله نوردی برج میلاد طرفداران خاص خود را دارد. رکورد بالا رفتن از پله‌های برج میلاد در حدود ۱۱ دقیقه است. شکستن این رکورد برای ورزشکاران زیادی در حوزه دو و میدانی اهمیت دارد. طی کردن پله‌های برج میلاد در حالت‌های گوناگون مانند زدن روپایی، از خبرهای جالب توجه در سال‌های اخیر بوده است.

بخش های تفریحی و گردشگری برج میلاد

در مجموعه برج میلاد تهران بخش های تفریحی و گردشگری متفاوتی تعبیه کرده‌اند که تعدادی از آن‌ها در قسمت ساختمان بالای برج و بخشی دیگر در محوطه اطراف برج قرار گرفته‌اند. در طبقه سوم ساختمان بالای برج «سکوی دید بسته» قرار دارد و چشم‌اندازی زیبا از مناظر مختلف شهر را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. وسعت این قسمت در حدود ۸۸۰ متر مربع است. در محوطه اطراف برج میلاد و سایر قسمت‌های این مجموعه نیز امکانات رفاهی و تفریحی مختلفی تعبیه کرده‌اند. مجموعه «دلفیناریوم» در محوطه برج میلاد قرار دارد که البته بعد از اعتراض‌های گسترده فعالان محیط زیست به‌دلیل از بین رفتن دلفین‌ها و شیرهای دریایی آن، در حال حاضر فعالیت نمی‌کند. از دیگر امکانات تفریحی مجموعه برج میلاد می‌توان به لیزریوم، زمین پینت بال، پل معلق، زیپ لاین، سینما ۶ بعدی، گیم هفت بعدی، اتاق فرار انیگما و شهر مشاغل کودکان کاربازیا، اشاره کرد. در این مجموعه سالن‌های سینما با سیستم‌های پیشرفته صدا و تصویر نیز وجود دارند.

موزه مشاهیر

از زیباترین قسمت‌های این ساختمان «موزه مشاهیر» در ارتفاع ۲۷۱ متری در طبقه پنجم را می‌توان نام برد. موزه مشاهیر مجموعه‌ای از مجسمه‌های مشاهیر ایرانی را با سایز واقعی آن‌ها در بر می‌گیرد و استاد علیرضا خاقانی با ظرافت وصف شدنی این آثار ماندگار را طراحی و با سیلیکون ساخته‌اند. در میان مجسمه‌های موزه مشاهیر تندیس شخصیت‌های برجسته‌ تاریخی، فرهنگی، ادبی ، هنری و همین طور دانشمندان بزرگ ایرانی دیده می‌شوند که از بین آن‌ها می‌توان به تندیس‌های پروفسور مجید سمیعی، پروفسور حسابی، سیمین دانشور، جلال آل احمد، جهان پهلوان تختی، استاد شهریار و نقاش نامی ایران استاد کمال الملک، اشاره کرد. بازدید از این قسمت برج میلاد برای گردشگران جذابیت زیادی دارد.

سکوی دید باز برج میلاد

از مهم‌ترین بخش‌های برج میلاد که بسیاری از گردشگران را به بالای این برج می‌کشاند، «سکوی دید باز برج میلاد» است. این بخش از برج میلاد درارتفاع ۲۸۰ متری در فضایی به وسعت ۳۰۰۰ متر مربع گرداگرد طبقه هفتم برج میلاد را در برگرفته است. در این قسمت دوربین‌هایی را برای تماشای نقاط مختلف شهر قرار داده‌اند که بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از آن‌ها نقاط مختلف شهر را رصد کنند. برای امنیت بیشتر مراجعه کنندگان، دورتادور سکوی دید باز را با فنس‌های سراسری پوشانده‌اند. در مرکز این طبقه نیز هنرمندان نقاش و صنایع دستی گوناگون، آثار خود را در معرض نمایش و فروش قرار داده‌اند. ماکت‌های بزرگ برج‌های مخابراتی جهان و میل‌های قدیمی ایران نیز در این بخش نمایش داده شده‌اند. یک شهر فرنگ نیز که نماد تهران قدیم است، در این طبقه دیده می‌شود. استفاده از مواد خوراکی و استعمال دخانیات در این قسمت از برج میلاد مجاز نیست.

گنبد آسمان برج میلاد

«گنبد آسمان برج میلاد» در آخرین طبقه ساختمان رأس برج میلاد، یعنی طبقه دوازدهم و در ارتفاع ۳۰۲ متری قرار گرفته است. این گنبد ۱۳ متر ارتفاع دارد و معماری خاص و زیبای آن با نمای بیرونی تمام شیشه، جلب توجه می‌کند. امکان بازدید از این قسمت از برج میلاد برای عموم علاقمندان وجود دارد. در ستون وسط گنبد آسمان، نقاشی‌هایی نمادین از تاریخ کهن ایران باستان تا دوران اسلامی به چشم می‌خورند. این اثر هنری کار دست هنرمند برجسته دکتر رضا یحیایی است و در طراحی آن عناصر چهارگانه آب، باد، خاک و آتش به چشم می‌خورند. همچنین در طراحی نقش‌های گنبد آسمان از مفاهیم اخلاقی با ارزشی هم‌چون صلح، عدالت، عشق و مبارزه،‌ الهام گرفته شده است. دکل مخابراتی برج میلاد از این طبقه شروع می‌شود.

سالن کنسرت برج میلاد

سالن کنسرت برج میلاد بخشی از مرکز همایش‌های بین المللی برج میلاد است و خارج از سازه برج میلاد در محوطه مجموعه قرار دارد. سالن کنسرت برج میلاد را به نام تالار حافظ نام‌گذاری کرده‌اند و امکانات این سالن برای اجرای برنامه‌های کنسرت موسیقی بسیار مدرن و امروزی است. ظرفیت سالن کنسرت برج میلاد ۱۶۰۰ نفر و در سه بخش سالن همکف و دو بالکن طراحی شده است. سالن کنسرت برج میلاد یا همان تالار حفظ بزرگ‌ترین سالن مجموعه برج میلاد تهران است و تالار اصلی این مجموعه به حساب می‌آید. سیستم صوتی تالار حافظ بر اساس به روزترین تکنیک‌های دنیا طراحی و اجرا شده‌اند و به همین دلیل این سالن برای اجرای کنسرت‌های موسیقی مناسب است. در بخش‌های مختلف سالن کنسرت برج میلاد ۱۱ نمایشگر نصب کرده‌اند. پرده نمایش بزرگ روی سن نیز امکان ارائه تصاویر ویدئو پروژکشن در حین اجرای برنامه را میسر می‌کند. در تالار حافظ امکانات پیشرفته‌ای نیز برای پخش برنامه‌های زنده تلویزیونی از قبیل اینترنت بی سیم در کل فضای تالار و شبکه رایانه‌ای مناسب وجود دارند. در سالن کنسرت برج میلاد امکان تصویربرداری حرفه‌ای با نورپردازی پیشرفته و جلوه‌های ویژه نیز وجود دارد.

قیمت بلیط برج میلاد

برای بازدید از محوطه، ساختمان و فضای پایین برج میلاد نیاز به تهیه بلیط ندارید و تنها بازدید از ساختمان بالای برج بلیط نیاز دارد. در حال حاضر امکان بازدید از بخش‌های مختلف برج میلاد در قالب دو بسته بلیط وجود دارند. بسته اول شامل بازدید کلی از چهار طبقه بالای برج میلاد است که شامل سکوی دید باز، گنبد آسمان، موزه دست‌نوشته‌ها و هدایای شهرداری و موزه مشاهیر می‌شود. قیمت این بسته ۵۹,۰۰۰ تومان است. بسته دوم تنها طبقه هفتم و سکوی دید باز را شامل می‌شود که قیمت آن ۳۹,۰۰۰ تومان است. به خاطر داشته باشید برای استفاده از کافه تریای بالای برج میلاد نیز در صورت نداشتن بلیط باید ورودیه پرداخت کنید. در مجموعه برج میلاد تهران دو پارکینگ سرپوشیده و دو پارکینگ روباز وجود دارند. در تابستان ۹۹ به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، قوانین بازدید از برج میلاد تغییراتی داشته‌اند. طبق این تغییرات از ورود کودکان زیر هفت سال به برج ممانعت به عمل می‌آید. همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله مناسب با سایر افراد و استفاده از ماسک نیز برای مراجعه کنندگان ضروری است.

برج میلاد در شب

اگر ساکن تهران هستید یا زمان تردد در پایتخت شب هنگام از نزدیک برج میلاد را دیده‌اید، حتما نورپردازی زیبای برج میلاد توجه شمارا جلب کرده است. سازه برج میلاد در طول شب نورانی است و از مسافت‌های دور نیز دیده می‌شود.محدوده اطراف مجموعه برج میلاد نیز در شب زیبایی‌های بسیاری دارد. سراسر محوطه برج میلاد در شب با آب‌نماهای زیبا و گل‌کاری‌های روشن از چراغ‌های محوطه و نورپردازی ویژه، جلوه‌ای دو چندان پیدا می‌کند. اگر تجربه قدم زدن در محوطه مجموعه برج میلاد در شب را نداشته‌اید، به شما توصیه می‌کنیم در اولین فرصت به برج میلاد بروید و از پیاده‌روی در محوطه اطراف این مجموعه باشکوه در شب لذت ببرید.

مسیر دسترسی به برج میلاد

مجموعه برج میلاد تهران در مساحتی در حدود ۷۵ هکتار روی تپه‌ای در منطقه کوی نصر تهران قرار دارد. برج میلاد در منطقه ۲ شهرداری تهران در شمال غرب پایتخت واقع شده است و از شمال به بزرگراه همت، از جنوب به بزرگراه حکیم، از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله می‌رسد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
تهران، میان بزرگراه‌ حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران، ورودی اختصاصی برج