number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۲۵ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

بوستان پلیس که در شمال شرق تهران واقع است، پارکی بسیار بزرگ با فضایی زیبا و دلنشین است. این پارک محل مناسبی برای گردش و تفریح است و خصوصا در آخر هفته‌ها، خانواده‌های زیادی برای گذران اوقاتی خوش به این‌جا می‌آیند بوستان پلیس در قطعه زمینی موسوم به باغ مجید آباد (باغ اناری) واقع در شمال شرق تهران به مساحت ۵۱۶۶۶۳ مترمربع احداث شده است. فضای این بوستان توسط خیابان سی و پنج متری پیشنهادی طرح تفضیلی شهر تهران به دو قطعه تقسیم می‌گردد که قطعه شمالی حدود ۲۷ هکتار و قطعه جنوبی حدود ۲۴ هکتار بوده و ارتباط بین این دو بخش توسط یک پل عابرپیاده برقرار می‌گردد. اﻳﻦ بوستان توسط ﺧﻴﺎبانی به دو بخش ﺗﻘﺴﻴﻢ شده است. بخش اول در گذشته به خاطر داشتن درختان انار ﺑﺴﻴﺎﺭ به باغ اناری معروف بوده که به دلایل مختلف مثل تراکم درختان و عدم کنترل مناسب، عدم محصورﻳﺖ اﻳﻦ باغ، وﻳﮋگی‌های مهاجرپذیری و بافت نیمه‌صنعتی و کارگاهی منطقه‌ی ۴، اﻳﻦ باغ را به مکانی ﺑﺴﻴﺎر مستعد برای ورود افراد خلافکار تبدیل کرده بود. مسئله‌ای که نگرانی از وجود ﭼﻨﻴﻦ مکانی در اﻳﻦ ناﺣﻴﻪ را تشدﻳد می‌کرد عبور تعداد ﻛﺜﻴﺮی از دانش‌آموزان از اﻳﻦ باغ و مواجهه‌ آن‌ها با آثار خلاف در ﻣﺴﻴﺮ رفت و ﻳﺎ برگشت از مدرسه بود

 

ویژگی های پارک

طراحی محوطه‌ی این بوستان الهام گرفته از باغ‌های ایرانی است. در این بوستان محور‌های طولی و عرضی عمود برهم، استخر‌های زاویه‌دار همراه با جریان آب، راه‌های مستقیم و کلاً منظم هندسی به چشم می‌خورد و تنها معابر درجه‌ی ۳ فرعی به‌صورت نامنظم طراحی شده است و تقریباً می‌توان سبک طراحی آن را منظم دانست. همان‌طور که در عکس‌ها مشاهده می‌شود اﻳﻦ پارک دارای ورودی شاخصی است که بخش عمده‌ی اﻳﻦ شاخص بودن به استفاده طراح از رواق‌هایی با ستون‌هایی برمی‌گردد که مشاهده‌ آن‌ها و ﻧﻴﺰ قدم زدن در اﻳﻦ ﻣﺴﻴﺮ ستون‌های گرد دوره‌ی ساسانی را در ذهن تداعی می‌کند . از دﻳﮕﺮ وﻳﮋگی‌های بارزی که در اﻳﻦ ورودی به چشم می‌خورد، تقارن است. که در آن محور آبی انفصال یافته توسط ﻳک قطعه چمن دو آب‌نما را با حرکت چشم به هم می‌رساند و اﻳﻦ تقارن را ﺑﻴﺸﺘﺮ در ذهن نماﻳﺎن می‌کند.

برخی از گونه‌های گیاهی کاشته شده در این پارک

انواع کاج و سرو تبریزی اقاقیا بیدمجنون زیتون و توت پیراکانتا یاس زرد و میخک هندی زرشک و مورد شمشاد و انواع بالارونده‌ها

عمارت ارباب هرمز

در دروان قاجار و پهلوی عده‌ای از زرتشتیان در تهرانپارس ساکن شدند. ارباب جمشید یکی از رجال حکومت پهلوی بوده که بعد از کشته شدن او پسرانش هرمز و آرش وفادار و چند تن دیگر مالک زمین‌های او شدند. ارباب هرمز که به‌عنوان مالک اصلی زمین‌های تهرانپارس محسوب می‌شود، یکی از متولیان زرتشتی شکل دهنده‌ی منطقه‌ی تهرانپارس بوده است. عمارت ارباب هرمز و باغ اناری تهرانپارس تنها یادگارهای به‌جا مانده از خان زرتشتی تهرانپارس است. این اثر به‌عنوان یکی از بی‌نظیرترین آثار به‌جا مانده از دوران قاجار با تزئینات منحصربه‌فرد بوده است.این عمارت قاجاری در دو طبقه و در بخش میانی باغ اناری قرار گرفته است ِ که شامل یک تالار مجلل در طبقه‌ی نخست با ۸ پایه ستون و سرستون‌های کرنتی و سقف گچ‌بری شده با طرح‌های زیبای هنر ایرانی است. تزئینات چوبی و گچ‌بری‌های رنگ شده در طبقه‌ی دوم این عمارت نیز به همراه اتاق‌های مجلل با معماری قاجاری جلوه‌ی ویژه‌ای به این بنای تاریخی زرتشتی بخشیده است. ارباب هرمز که به‌عنوان یکی از منصف‌ترین و بخشنده‌ترین مالکان تهرانپارس محسوب می‌شده است، در زمان شهرداری "مهام" به کمک گروه مهندسانی که طراحی بهشت‌ زهرا را انجام داده بودند، نسبت به خیابان‌بندی و جدول‌کشی در تهرانپارس اقدام کرد. این بنای تاریخی در تاریخ شانزدهم اسفند ۸۴ به شماره ۱۴۶۱۰، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
تهران بزرگراه زین الدین، بعد از میدان قنات کوثر