number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۵ از ۱۵ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

در جنوب تهران و در شهر ری، برجی بلند و تاریخی با نمایی آجری وجود دارد که به آن برج طغرل می گویند. این برج، یادگاری ارزمشند از دوران سلجوقیان است که با خشت و آجر ساخته شده است و در سال ۱۳۱۰ شمسی به ثبت ملی رسیده است. ارتفاع این برج حدود ۲۰ متر است و ۲ در برای ورود به آنها وجود دارد. یکی از این درها در قسمت شمالی و در دیگر در قسمت جنوبی قرار گرفته است.

در میانه ی ارتفاع این برج، یک در چوبی کوچک خودنمایی می کند که بر آن قفل مشکی رنگی زده شده است. در واقع در پشت این در، راه پله ای وجود دارد که به بالای برج مننتهی می شود.

در این برج چه کسی خفته است؟

بنابر اسمی که این برج دارد، انتظار می رود فردی به نام طغرل سلجوقی در آن آرمیده باشد که البته بعضی از نویسندگان هم بر همین باورند. اما گروه دیگری از نویسندگان باور دارند که برج طغرل در واقع آرامگاه یکی از فرزندان تیمور لنگ است. هنوز هم در این باره ابهاماتی وجود دارد و مشخص نیست که حدسیات کدام گروه درست است. اگر چه این برج بوسیله ی آجر و نوع بسیار مستحکمی از خشت ساخته شده است اما با گذشت زمان طولانی و دیدن حوادث طبیعی و غیر طبیعی زیاد، مطمئنا نیازمند مرمت بوده است. این کار به دستور ناصرالدین شاه انجام شد و باعث شد تا برج طغرل از خطر نابودی نجات پیدا کند. بنابر گفته ی عده ای، این برج فقط با هدف یک آرامگاه ساخته نشده است و در ان دوران، کاربری های مختلفی داشته است. گفته می شود که یکی از کاربری های برج طغرل در آن دوران، استفاده از آن به عنوان ساعت بوده است. این برج دارای کنگره هایی در قسمت بالایی خود است که هر کدام نماد یک ساعت از شبانه روز هستند. با تابش خورشید روی این کنگره ها، یک ساعت نشان داده می شده است. یکی دیگر از کاربری های برج طغرل استفاده از آن به عنوان محل سخنرانی بوده است. از آنجاییکه صحبت کردن در مرکز داخلی این برج نقش پژواک صدا را دارد، در دوران قدیم از این برج به عنوان محلی برای سخنرانی بزرگان استفاده می شده است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
سه راه ورامین، شهر ری، خیابان فدائیان اسلام،خیابان ابن بابویه