number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

یکی از معروف‌ترین آبشارهای این منطقه آبشار پلکانی لوه در ۲۰ کیلومتری شهر گالیکش و ۱۴ کیلومتری پارک ملی گلستان است که به عروس آبشارهای گلستان معروف شده است.

گالیکش یکی از شهرستان‌های استان گلستان است که در حد فاصل بین شهر مینودشت و کلاله در جاده‌ی ترانزیت مازندران-خراسان، قرار دارد. این شهرستان محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان است که به‌عنوان گلوگاه استان در منتهی‌الیه شرق استان به شمار می‌آید. این شهر از شمال به شهرستان‌های کلاله و گنبد کاووس، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی و شهرستان بجنورد و از غرب به مینودشت، محدود و متصل می‌شود. فاصله‌ی گالیکش تا شهر مینودشت هفت کیلومتر، تا سه راهی کلاله پنج کیلومتر و تا گرگان ۱۰۸ کیلومتر است.

آبشار لوه از جاذبه‌های طبیعی و از مقاصد طبیعت‌گردی گالیکش به شمار می‌رود که در ۲۰ کیلومتری آن و در پنج کیلومتری جاده‌ی اصلی گلستان-مشهد، در کنار روستایی به همین نام قرار دارد. این آبشار میان جنگلی انبوه با درختان پهن برگ جای گرفته و در ۱۴ کیلومتری غرب پارک ملی و معروف گلستان واقع است.

برخلاف دیگر آبشارهای دیدنی که در استان گلستان وجود دارد، آبشار لوه یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی است که در این استان واقع است، علاوه بر زیبایی اولویت این آبشار به نسبت دیگر آبشارهای این استان دسترسی راحت به آن است. این آبشار در کنار روستایی هم‌نام با خودش قرار دارد که کمتر از ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد

آبشار لوه در گلستان در دل جنگل های انبوهی از درختان ممرز، افرا و توسکا قرار دارد. این درختان بر زیبایی آبشار و البته بر مطبوع بودن آب‌ و هوا و دلپذیر کردن مناظر برای مسافران افزوده است. آبی که در این آبشار از صخره های طبقه ای پایین ریخته می شود، در هر طبقه حوضچه هایی به وجود آمده است که پیش از ریختن به طبقه بعدی آب از آن ها گذر می کند. ارتفاع بلندترین طبقه این آبشار ۱۵ متر است و در نهایت ارتفاع مجموعه آبشارها به ۷۰ متر می‌رسد. در واقع آنچه لوه نامیده می ‌شود مجموعه‌ ای از آبشارها است. 

فاصله ی بین آبشاره لوه در گلستان تا مسیر اصلی گلستان-خراسان به عنوان مسیری پرتردد به ویژه برای زائران مشهد محسوب می شود و فقط ۵ کیلومتر است و حتی برای آن هایی که به قصد این آبشار سفر نمی کنند. اگرچه فقط یک تابلوی کوچک نشانه مسیر فرعی است که از جاده جدا می ‌شود.

در کنار دیدن آبشار لوه، پیاده‌روی در دل جنگل‌های هیرکانی را نیز فراموش نکنید چراکه لوه با قرار گرفتن در شمال جنگل‌های هیرکانی یکی از بهترین مقاصد پیاده‌روی در جنگل است و طبیعت‌گردان زیادی برای داشتن یک پیاده‌روی به‌یادماندنی این مکان را انتخاب می‌کنند. پس وسایل مورد نظر برای لذت بردن از این تفریح را به‌همراه داشته باشید.

اقامت در آبشار 

در حال حاضر آنچنان امکانات رفاهی و اقامتی در نزدیکی این آبشار وجود ندارد گردشگرانی که می خواهند شب را در این منطقه بمانند می بایست به سمت مینودشت بروند. در صورتی هم که تجهیزات کافی را داشتید می توانید در محیط مناسبی اقدام به کمپ زدن بنمایید، برای کسانی که اقدام به کمپ زدن در این منطقه می نمایند بهتر است که جز چادر، کیسه خواب و لباس گرم هم همراه خودشان داشته باشند به دلیل رطوبت زمین زیراندازی برای کیسه خوابشان هم به همراه ببرد .اگرچه بسیاری از گردشگران در هتل‌ های گرگان، علی ‌آباد، کردکوی و مینودشت یا اقامت ‌گاه‌ های بوم‌ گردی روستای لوه اقامت می ‌کنند، و برای بازدید از این آبشار کمی رانندگی را به جون می خرند.

آبشار لوه نسبت به سایر آبشارها دسترسی راحت‌تری دارد و تا نزدیکی آن می‌توانید با اتومبیل بروید. برای رسیدن به این آبشار باید جاده‌ی اصلی گلستان-مشهد را در پیش بگیرید. در پنج کیلومتری جاده، سمت راست جاده، تابلوی آبشار لوه را مشاهده خواهید کرد.

 

و اما آدرس این مکان دیدنی:
آدرس: گلستان، بیست کیلومتری گالیکش