number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۵ از ۴۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

پل طبیعت تهران یک پل دو طبقه پیاده‌رو و غیرخودرویی است که در عباس‌آباد تهران قرار دارد. این پل که از نمادهای شهر تهران است از عرض بزرگراه مدرس می‌گذرد و بوستان‌های طالقانی در شرق و آب و آتش در غرب را به هم متصل می‌کند. معمار و طراح این پل لیلا عراقیان و علیرضا بهزادی/ گروه «سازه‌های پارچه‌ای دیبا»هستند. درطول پل فضاهایی با عملکردهای فرهنگی، تفریحی و گردشگری تدارک دیده شده که به عنوان مثال می‌توان به کافی شاپ، رستوران، کافه گالری و همچنین فضای سبز کار شده در پل اشاره کرد که در کنار انحنای بدنه مناظر زیبایی را به دست می‌دهد.از آنجا یی که در هر دو سمت پل، به خصوص در سمت پارک طالقانی، درختان زیادی وجود دارند، تلاش براین بود که نقاطی که کمترین درخت را دارند برای محل ستون‌ها و نقاط ابتدا و انتهای پل انتخاب شوند، همچنین تعداد ستونها و نقطه اتکاءشان روی زمین به کمترین تعداد ممکن رسانده شد تا مداخله در طبیعت به حداقل برسد

طبقات پل طبیعت تهران

طبقه اول: در طبقه اول پل طبیعت، فضاهایی برای شکم گردی در نظر گرفته شده است تا در کنار گشت‌وگذار خود بتوانید از طعم لذیذ غذاهای ایرانی و فرنگی در محیط سرسبز و نمای دیدنی این منطقه لذت ببرید. فودکورت پل طبیعت در ضلع شرقی پل قرار دارد و شامل چندین کافی‌شاپ، رستوران ایرانی و فست فود می‌شود که برای حدود ۳۰۰ نفر ظرفیت دارد. مساحت این طبقه حدود ۱۴۵۰ متر مربع است و دیوارهای آن با شیشه پوشانده شده‌اند. طبقه دوم: این طبقه که مساحتش به حدود ۲۸۷۰ متر مربع می‌رسد، فضای دنجی دارد و به‌لطف نیمکت‌هایی که در بخش‌های مختلف آن گذاشته شده است، می‌توانید قدری خستگی در کنید و از آرامش و این همه زیبایی نهایت استفاده را ببرید. طبقه سوم: اگر به طبقه سوم پل طبیعت بروید که ۵۷۱ متر مربع مساحت دارد، چشم‌انداز فوق‌العاده‌ تهران به‌خصوص هنگام غروب خورشید هوش از سرتان می‌برد. این طبقه بهترین جای پل برای برای پیاده‌روی و قدم‌زدن است؛ مخصوصا که دو سکوی تماشا در بخش شمالی و جنوبی آن وجود دارد که می‌توانید هم به تماشای مناظر اطراف مشغول شوید و هم عکس‌های درجه یکی بگیرید.

معماری پل طبیعت

پل طبیعت یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود که از سه طبقه تشکیل شده است و طبقه اول، دوم و سوم به‌ترتیب ۱۴۵۰، ۲۸۷۰ و ۵۷۱ متر مربع هستند. این پل که ۳۰۰ متر طول دارد و وزن کل سازه فلزی آن برابر با ۲۰۰۰ تن است، بزرگ‌ترین پل غیرخودرویی ایران به حساب می‌آید. مساحت اين پل حدود ۷۰۰۰ مترمربع است كه ۴۸۰ مترمربع به رستوران‌ و كافی‌شاپ و ۷۲۰ متر مربع به فضای سبز اختصاص دارد. پنج ایده اصلی برای طراحی پل طبیعت در نظر گرفته شده است که به اختصار مطرح می‌کنیم. ۱. پل‌ها معمولا مسیرهایی برای عبور و گذشتن از نقطه‌ای به نقطه دیگر هستند؛ اما این پل از همان ابتدا به‌عنوان جایی برای ماندن طراحی شد. وقتی این پل دو پارک را به هم وصل می‌کند، خود می‌تواند بخشی از آن باشد و با داشتن نیمکت، رستوران و فضاهای نشستن، برای تفریح استفاده شود. ۲. پل طبیعت صرفا دو نقطه (پارک) را به هم متصل نمی‌کند و بیش از یک ورودی دارد و انشعاب‌های آن به نقاط مختلف پارک منتهی می‌شوند. ۳. راز آلود بودن نیز بخشی از اهداف این پروژه بوده است. به‌طور کلی پل‌ها معمولا یک مسیر صاف دارند که انتهای آن از همان ابتدا دیده می‌شود. پیچ‌وخم‌ها و قوس‌های موجود در پل طبیعت مانع از دیدن انتهای آن می‌شود و همین موضوع به جذابیت پل افزوده است. ۴. با توجه به وجود دو پارک با تعداد زیادی درخت در طرفین پل، در این پروژه سعی شد مکان‌هایی با کمترین درخت را برای ستون‌ها و نقاط ابتدایی و انتهایی پل در نظر بگیرند تا به این ترتیب، کمترین صدمه به درختان و محیط زیست وارد شود. ۵. سازه و معماری پل طبیعت از هم مجزا نیستند و علت ساخت پل به‌صورت سه طبقه برای این بود که معماری فدای ایستایی و ثبات پل نشود. کلیه عناصر پل علاوه بر اینکه به فرم معماری کمک کرده‌اند، از نظر سازه‌ای باعث ایستایی پل شده‌اند. برای ساخت پل علاوه بر استفاده از مصالح و لوله‌های خاص، بالاترین استانداردها و ضریب ایمنی رعایت شده است تا پل طبیعت ۱۰۰ سال عمر کند و در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله بالای هفت ریشتر، مقاوم باشد. هزینه ساخت پل طبیعت، حدود ۱۸ میلیون دلار بوده است. علاوه بر این، یکی از ویژگی‌هایی که پل طبیعت را منحصربه‌فرد می‌کند، ۱۴۰۰۰ قطعه فولادی است که در ارتفاع ۴۰ متری زمین برشکاری، مونتاژ، نصب و جوشکاری شده‌اند.

مسیر دسترسی به پل طبیعت

پل طبیعت روی اتوبان مدرس تهران در استان تهران احداث شده است و پارک طالقانی را به پارک آب و آتش متصل می‌کند. موقعیت مکانی مناسب آن باعث شده است که دسترسی به آن به‌وسیله مترو، اتوبوس، ماشین شخصی یا تاکسی میسر باشد.رای رفتن به پل طبیعت با مترو می‌توانید در ایستگاه شهید حقانی واقع در خط یک مترو از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه به‌سمت پارک طالقانی بروید و از پیاده‌راه چوبی و زیبای آن خود را به پل طبیعت برسانید. همچنین اگر قصد رفتن به پل طبیعت از سمت پارک طالقانی را دارید، می‌توانید از بزرگ‌راه شهید حقانی استفاده کنید و پس از عبور از چهارراه جهان کودک و پل بزرگ‌، به خیابان فرعی پارک طالقانی بروید و در پارکینگ بزرگ آن خودروی خود را پارک کنید. برای دسترسی به پل طبیعت از طرف پارک آب و آتش، در خیابان جردن (نلسون ماندلا) به‌سمت شمال بروید، پس از خروجی بزرگ‌راه همت خودروی خود را پارک کرده و از ورودی پارک آب و آتش در خیابان شهیدی به‌طرف پل طبیعت حرکت کنید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
تهران، میدان ونک، بزرگ‌راه حقانی، بعد از چهار راه جهان کودک، پارک آب و آتش