number=0  number=1  number=2

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۹-۱۹

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۳۱ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

موزه‌ی نظامی واقع در بخش مرکزی مجموعه‌ی سعدآباد تهران در سال 1317 توسط رضاشاه پهلوی برای تاج‌الملوک مادر محمدرضاشاه در دو نیم طبقه در مساحت 3000 مترمربع ساخته شد. بنای موزه نظامی تهران به دوران رضاشاه برمی‌گردد که با همت شهرام پسر اشرف بازسازی و مرمت و به کاخ شهرام معروف گردید. موزه‌ی نظامی تهران در سال 1360 جهت نمایش ابزار و ادوات جنگی و نظامی ایران توسط سازمان عقیدتی ارتش جمهوری اسلامی ایران به منظور انتقال موزه نظامی از دانشکده افسری به این مکان تغییر کاربری داد و در سال1362 در هفته دفاع مقدس مورد بهره‌برداری قرار گرفت. هدف از ایجاد موزه نظامی کاخ سعدآباد نمایش ابزار و ادوات جنگی از دوره‌های قبل تا کنون، جهت بازدید مقامات و سران کشورهای خارجی و داخلی و همچنین آشنا کردن نسل جوان با نحوه‌ی ساخت و تزیینات ابزار و ادوات جنگی است که این موضوع در زمان حکومت پهلوی با اضافه کردن سلا‌ح‌ها و سایر ادوات جنگی اهدا شده به پادشاهان قاجاری تکمیل شد. موزه‌ی نظامی تهران از بخش‌های متعددی همچون سالن پوشاک ادوار مختلف ارتش ایران، سالن سلاح‌های سرد، سالن مدال و نشان‌های ارتش و سلاح‌های گرم اهدایی به سران ارتش، سالن سلاح‌های سبک و سنگین، سالن سلاح‌های خارجی با قدمت طولانی تشکیل شده است و برای بازدیدکنندکنندگان فرصت خوبی را فراهم می‌کند تا با سیر پیدایش و تکامل ارتش ایران آشنا شوند و بر داشته‌های تاریخی خود بیفزایند.

دسترسی

برای رسیدن به مجموعه سعدآباد و موزه نظامی می‌توانید از مترو استفاده کنید و در خط ۱ مترو به میدان تجریش بروید یا با انتخاب ایستگاه مترو تجریش در این لیست از اتوبوس‌هایی که به میدان تجریش می‌روند باخبر شوید و از آنها استفاده کنید. سپس از میدان تجریش با تاکسی به میدان دربند و ورودی شمالی کاخ سعدآباد بروید یا اگر قصد پیاده‌روی دارید در میدان تجریش به خیابان سعد‌آباد، خیابان افراز، خیابان جاودان و در نهایت خیابان خیابان طاهری و ورودی غربی کاخ سعدآباد برسید. پیاده‌روی این مسیر حدودا بیست دقیقه طول می‌کشد و اگرچه این خیابان‌ها دارای فضای سبز زیبا، درختان چنار کهنسال و سرسبز و بافت و خانه‌های تاریخی با معماری دوران پهلوی است، اما قسمت‌هایی از آن دارای سربالایی است و برای کسانی که توانایی پیاده‌روی در سربالایی را ندارند توصیه نمی‌شود.

در این مجموعه جاذبه‌های دیدنی زیادی وجود دارد. از جمله آنها می‌توان به هواپیماهای قدیمی ملخی و اولین هواپیماهای جت وارد شده به ارتش ایران، هلیکوپتر Mil-24 غنیمت گرفته شده در عملیات بیت‌المقدس، تانک‌های مربوط به زمان جنگ جهانی اول و دوم، کشتی نمادین جنگهایی دریایی باستانی ایران که برای جشن‌های ۲۵۰۰ ساله ساخته شده، خودروهای مورد استفاده رضاشاه مثل یک رولزرویس سیاه، خودروی معروف به نعش‌کش رضاشاه‌، توپ‌های قدیمی کوهستانی، دریایی و ... و البته مدال‌های افتخار قدیمی و لباس شهید چمران که در لحظه شهادت به تن داشته‌اند و به همان حالت حفظ شده است و اسلحه‌هایی که به شاه ایران هدیه داده شده بود، اشاره کرد.

 

و اما آدرس این مکان دیدنی:
تهران- خیابان ولیعصر- خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)- انتهای خیابان شهید کمال طاهری