number=0  number=1  number=2

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۲۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

پارک جنگلی کوهسار یکی دیگر از پارک های جنگلی قدیمی و وسیع تهران می باشد که از لحاظ زیست محیطی، فضای سبزی موثر جهت کاهش آلودگی و تغییر آب و هوای این شهر بوده است، به همین دلیل دارای ارزش بسیاری است و هر ساله 100 هکتار بر جنگل کاری این منطقه افزوده می شود. 

پارک جنگلی کوهسار جزو پارک های غرب تهران محسوب می شود که در قسمت شمال غربی این شهر، در محله شهران واقع شده است. به طور دقیق تر این پارک ازجنوب به بلوار حصارک، از غرب به رودخانه کن، از شمال به ارتفاعات توچال و از شرق به رودخانه فرحزاد می رسد و رودخانه حصارک نیز از میان این پارک می گذرد. وسعت این پارک جنگلی به حدود 5700 هکتار می رسد که 700 هکتار آن درختکاری شده، زیاد بودن وسعت پارک به دلیل قرارگیری آن در ارتفاعات و کوهستانی بودن منطقه می باشد. 
پارک جنگلی کوهسار در سال 1381 به منظور حفاظت از اراضی دامنه جنوبی البرز در برابر وسیع تر شدن باغ ها و گسترش فضای سبز سازگار با محیط زیست تاسیس گردید. گونه های گیاهی موجود در این پارک تنوع بالایی ندارد و به دلیل کوهستانی بودن و جنگلی بودن آن فقط از درخت های کاج و سرو استفاده شده است و شاید گونه های دیگر گیاهی به ندرت در آن به چشم بخورد. پارک جنگلی کوهسار به لحاظ اقلیمی یکی از خوش آب و هوا ترین پارک های تهران محسوب می شود و به دلیل وجود همیشگی بادی ملایم و هوایی خنک در آن، فصل تابستان به مکانی مناسب برای تفریح و سرگرمی ساکنان این شهر تبدیل می شود اما در مجموع نسبت به پارک های جنگلی تهران، پارک کوهسار از فضای خلوت تر و دنج تری برخوردار است و این می تواند گزینه مناسبی برای افراد علاقه مند به مکان های خلوت و دور از شلوغی شهر باشد.

مسیر دسترسی

بوستان جنگلی کوهسار یا پارک جنگلی کوهسار یک پارک شهری است که در شمال باختر شهر تهران قرار دارد. پارک کوهسار بزرگترین پارک جنگلی تهران است و در منطقه ۵ شهرداری تهران قرار گرفته است. این پارک در شمال باختر محلهٔ شهران شمالی و شمال محلهٔ کن قرار دارد و دسترسی به این بوستان از طریق بزرگراه آبشناسان (ایرانپارس) و بلوار کوهسار ممکن است. همچنین از طریق خط شش متروی تهران و ایستگاه اتوبوس کوهسار، می‌توان به راحتی به این پارک دسترسی داشت.درون بوستان، جادهٔ ماشین‌رو نیز وجود دارد که از طریق آن می‌توان به مناطق بالایی بوستان دسترسی داشت.

از دو طریق می توان به این پارک دسترسی داشت.

1: انتهای بزرگراه آبشناسان، بلوار کوهسار، ابتدای جاده سولقان

2: بزرگراه آبشناسان، میدان اول شهران، انتهای بلوار شهران، بعد از پمپ بنزین

تله‌کابین کوهسار

تله‌کابین کوهسار با هدف توسعه فضاهای تفریحی و گردشگری و درمجموعه تفریحی کوهسار احداث شد. تله‌کابین کوهسار یکی از بزرگ‌ترین تله‌کابین‌های ایران خواهد شد که طرح‌های تکمیلی این تله‌کابین به مسئولان منابع طبیعی ارائه شده‌است؛ و با هدف حفاظت و صیانت از اراضی دامنه جنوبی البرز طرح احداث و توسعه جنگلکاری کوهسار نیز با مشارکت سازمان پارکها در حال انجام است و درراستای سیاست‌های مدیریت شهری در احیای منابع طبیعی و حفظ محیط زیست طرح جامع توسعه و احیای پارک جنگلی کوهسار نیز در دستور کار قرار دارد.

در گزارشی به تاریخِ شهریور سال ۱۳۹۰ عنوان شد، مجموعه تفریحی کوهسار به لحاظ چشم‌اندازی که از طبیعت دارا است، روزانه پذیرای ۱۰هزار شهروند می‌باشد.

فازهای مختلف تله‌کابین کوهسار :

تله‌کابین کوهسار در فاز اول از ورودی کوهسار تا بلندی‌های قله بندعیش در تراز ۲ هزار ۳۲۰مسافر را هدایت می‌کند. این تله‌کابین هدف زیارتی هم پیدا خواهد نمود و در مرحله‌ای به سمت امامزاده داود نیز پیش می‌رود، و بحث اتصال این تله‌کابین به تله‌کابین توچال مطرح است که از سال ۱۳۹۹ کار اجرایی آن شروع می‌شود. طرح تله‌کابین کوهسار تصویب شده و سرمایه‌گذار آن نیز مشخص است و طراحان بین‌المللی روی آن کارکرده‌اند. پیروز حناچی در شهرداری تهران نیز نوید اجرای این طرح را داده‌است.

پیست موتور سواری:

پارک جنگلی کوهسار علاوه بر تفریحات هوایی، این پارک امکان موتورسواری را نیز برای علاقه مندان به این ورزش در نظر گرفته است، اگر جزو طرفداران این ورزش هستید می توانید به این پارک رفته و در بعضی از ساعات روز به تماشای موتور سوارانی در حال هنر نمایی بنشینید و لذت ببرید.

مجموعه تفریحی ورزشی:

در پارک جنگلی کوهسار یک مجموعه تفریحی ورزشی نیز احداث گردیده که در آن امکاناتی نظیر استخر، سونا، باشگاه سوار کاری، زمین بدمینتون و میز پینگ پونگ برای ورزشکاران و علاقه مندان در نظر گرفته شده است، با عضویت در این مجموعه می توانید از امکانات تفریحی و ورزشی این مجموعه بهره مند شوید. بنابراین طرفداران و دوستداران تفریحاتی از این دست می توانند با استفاده از تور داخلی از تفریح و خوشگذرانی در این پارک تماشایی هیجان انگیز لذت ببرند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
بزرگراه آبشناسان، میدان اول شهران، انتهای بلوار شهران، بعد از پمپ بنزین