number=0  number=1  number=2

مدت زمان پیشنهادی

۴ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۸ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

تله کابین حیران که در غرب روستای ونه بین و حاجی امیر آستارا قرار دارد، انتهایی ترین گردنه حیران را با طی کردن یک مسیر سرسبز ۱۵۰۰متری به شرقی ترین نقطه پارک جنگلی فندقلوی شهرستان نمین متصل میکند. تله کابین حیران که با سرمایه گذاری بخش خصوصی و توسط احمد علی رستمی با ۱۲ میلیارد تومان هزینه در مدت ۶ سال احداث شده، در هر ساعت با ۳۰کابین ۶ نفره پیشرفته میتواند یک هزار از گردشگران را با سرعت ۶ متر بر ثانیه جابجا کند.ارتفاع ایستگاه بالا دست تله کابین حیران در منطقه فندقلو حدود ۱۷۳۰ متر از سطح دریا است و طول کل مسیر رفت و برگشت در فاز یک پروژه حدود سه کیلومتر میباشد.تله کابین حیران هم اکنون بیش از ۵۰ نفر ظرفیت اشتغالزایی دارد و موقعیت جغرافیایی تله کابین حیران طوری است که از شمال به قله باستانی شینداند و جمهوری آذربایجان، از غرب به پارک جنگلی فندقلو، از شرق به روستای ونه بین و جاده اصلی آستارا به اردبیل و از جنوب به دهستان حیران و گردنه زیبای آن اشرف دارد.

بهترین زمان برای رفتن به تله کابین حیران چه وقتی است؟

شما فردی گرمایی هستید؟ اگر جوابتان مثبت است پیشنهاد بی برو برگرد ما به شما این است که حتما و مخصوصا در فصل گرم سال یعنی تابستان به این تله کابین سر بزنید و از سرمای آن لذت ببرید زیرا، این تله کابین به خاطر ارتفاع و شرایط قرارگیری جغرافیایی خود همیشه خنک و سرد است و حتی به توصیه ی کسانی که سوار این تله کابین شده اند، حتی اگر در ماه های تیر و مرداد هم به این مکان رفتید با خودتان یک لباس گرم همراه داشته باشید! به هر حال تله کابین حیران هر روز و حتی روزهای تعطیل هم فعالیت می کند. ساعت کاری این مجموعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۹:۳۰ عصر است. البته در روزهای تعطیل این زمان به ۱۰ صبح تا ۲۱ شب نیز افزایش پیدا می کند.

تله کابین حیران چه تجهیزاتی دارد؟

اگر بخواهیم تا امکانات موجود در این تله کابین را مورد بررسی قرار دهیم باید این را هم اضافه کنیم که علاوه بر ایستگاه تله کابین؛ یک پیست کارتینگ هم موجود است. البته از نظر امکانات، تله کابین حیران درایستگاه های مختلف دارای تجهیزات مختلف و متفاوت است. به طور مثال در ایستگاه جنگل فندوق لو که در سمت جنوب و غرب این تله کابین و دقیقا در اردبیل است امکاناتی از جمله؛ چایخانه ی سنتی و کافی شاپ قرار گرفته است که همیشه آماده ی پذیرایی از کسانی هستند که به آن می آیند. در همین ایستگاه اگر همت کنید و ۱۰۰ متر جلوتر هم بروید، می توانید به یک رستوران هم که بر روی تپه ای به نام آخرا آخار قرار گرفته است، مراجعه کنید. در ضمن در این مجموعه یک پارکینگ بزرگ هم موجود است که ظرفیت بسیار زیادی برای پارک ماشین های مردم دارد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
آستارا روستای ونه بین نرسیده به تونل