number=0  number=1

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۳ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

کوه آق داغ که برخی آن را با نام سفید کوه می شناسند، دومین ارتفاع بلند استان اردبیل بعد از قله سبلان است. این کوهستان زیبا در جنوب شرقی شهرستان زیبا و سرسبز خلخال و در منطقه حفاظت شده آق داغ قرار گرفته است. شهرستان خلخال از بخش های مختلفی تشکیل شده است و کوهستان آق داغ نیز در مرز بین سه بخش مرکزی، خورش رستم و شاهرود این شهرستان قرار گرفته است و این بخش ها را از نظر جغرافیایی به طور کامل از یکدیگر جدا کرده است. همین مرز جغرافیایی تبدیل به مرز سیاسی این سه بخش نیز شده است. قله آق داغ هم با بیش از 3200 متر ارتفاع بعد از قله سبلان در رتبه دوم قلل مرتفع استان اردبیل قرار دارد.

دامان این کوه را مراتع زیبا و بسیار سرسبز در کنار انبوه چمنزارها و گل های خودرو  فرا گرفته اند. در ارتفاعات آق داغ شما شاهد حضور غارهای مختلفی هسیتد که بریا بسیاری از طبیعت گردان و کوهنوردان بسیار جذاب است. علاوه بر غارهای دامان این کوهستان زیبا چشمه های متعددی نیز از دل آن می جوشند که سرچشمه نهرهای بسیاری می شوند و همین امر بر سرسبزی و زیبایی محیط اطراف این کوهستان افزوده است. یکی از چشمه های موجود در این کوهستان که در ارتفاعات دو هزارمتری کوه قرار دارد در نزد مردم به خاصیت درمانی بسیار شهره است. خط الراس مرکزی کوه آق داغ  به رنگ سفید است و همین دلیل سبب نامگذاری آن به "آق داغ" شده است چرا که در زبان شیرین ترکی "آق" به معنای سفید است.

با فتح قله این کوه زیبا شما به راحتی می توانید جنگل های استان گیلان و جنگل های استان اردبیل در مجاورت آق داغ را ببینید. در این میان می توان به جنگل های قره تیکان و نوده اشاره کرد. کوه آق داغ در فاصله 35 کیلومتری شهر خلخال قرار گرفته است و بهترین مسیر دستسری به آن جاده خلخال به هشتجین است که تنها 5 کیلومتر با آن فاصله دارد. این قله زیبا بخشی از منطقه حفاظت شده آق داغ است که دارای گونه های گیاهی متراکم و متنوعی همچون گون، یونجه، آویشن، سنجد، زرشک و .. است در دامان این کوه گونه های مختلف جانوری نیز زندگی می کنند که از میان آن ها می توان به گونه هایی همچون عقاب طلاییف کبک، جغد، روباه، گراز، شغال، سمور و ... اشاره کرد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
جنوب شرقی خلخال،شمال شرقی هشتجین