number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

روستای موئیل واقع در 15 کیلومتری مشکین شهر قرار دارد. ایستگاه سواریهای این روستا در جلوی سینمای مشکین شهر قرار دارد. مسیر آسفالت ولی کوهستانی که روستا در دامنه کوه ساوالان قرار دارد. سه کیلومتر مانده به روستا یک سه راهی وجود دارد که جاده سمت راست به آبگرم قینرجه و سمت چپ به روستای موئیل می رود. این روستا دو تا آبگرم دارد. یکی نرسیده به روستا به نام آبگرم ایلاندو که لبه دره ای قرار داشته که حدود 10 سال پیش بر اثر سیلی که آمده ساختمان احداثی خراب شده است و الان آب همان طوری هدر می رود. آبگرم دیگر به نام آبگرم موئیل همنام روستا بود و درست در مرکز روستا و کنار مسجد قرار دارد. برای این آبگرم دو استخر به ابعاد حدودی 4×4 متر ساخته اند که یکی برای مردان و دیگری برای خانمها می باشد. دمای آب حدود 40 درجه بود و آب زلالی داشت. تقریباً بدون ترکیبات گوگردی و اکسیدهای آهن به نظر می رسد . آب این چشمه در ردیف آبهای معدنی کلروسولفاته و بیکربناته کلسیک گرم می باشد. آبگرمهای روستای موئیل: ـ چشمه سه گانه ایلاندو در ده کیلو متری جنوب شهرستان مشکین شهر که در ارتفاعات 1950 الی 2000 متری در مسیر انتهای جاده موئیل و در بستر سرشاخه های خیاو چایی با دبی قابل توجه در حال جوشش هستند. درجه اسیدی این چشمه در حدود 6 درجه و درجه حرارت آن 35 و برای بیماریهای عصبی مفید میباشد. ـ چشمه دودو در 13کیلو متری جنوب شهرستان مشکین شهر که همچون چشمه های ایلاندو در ارتفاعات 2000 الی 2100 متری سطح دریاهای آزاد در مسیر انتهای جاده موئیل و در بستر سرشاخه های خیاو چایی با دبی کمتر نسبت به ایلاندو است. درجه اسیدی آن حدود 6/5 و درجه حرارت 45 درجه و برای بیماریهای عصبی مفید است. ـ چشمه آبگرم موئیل در حدود 12 کیلو متری جنوب مشکین شهر با بیش از 8 دهنه در ارتفاع 2300 متری و درجه اسیدی حدود 5 و درجه حرارتی حدود 45 برای آرامبخش عصبی مفید است شامل چشمه اصلی ، استخرهای سنتی مردانه و زنانه ، قوتورسویی موئیل ، یئل سویی و آجی سو است. ـ چشمه ملک سویی در 15 کیلو متری جنوب مشکین شهر در کنار آبشار زیبای گور گور و چشمه آق سوء قرار دارد و درجه حرارت آن 45 درجه برای آرامبخش عصبی مفید است.

روستای موئیل کجاست؟

روستای موئیل یکی از جاهای دیدنی مشیگن شهر محسوب می‌شود. این روستا در فاصله‌ای ۱۵ کیلومتری از مسیر مشگین‌ شهر به اردبیل و در جنوب شرقی آن واقع شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا چیزی در حدود ۲,۱۸۰ متر است که همین امر سبب شده است که جزو سردترین روستاهای کشور دسته‌بندی شود. این روستا از شمال و جنوب به ارتفاعات سبلان ختم می‌شود.به‌دلیل قرارگیری در منطقه‌ای کوهستانی روستای موئیل تابستانی معتدل و زمستانی بسیار سرد را تجربه می‌کند. روستای موئیل در دامنه‌های غربی کوه سبلان قرار دارد. دامنه‌های این کوه جایگاه بسیار خوبی برای استفاده از انرژی زمین‌گرمایی هستند؛ به همین دلیل، چشمه‌های آب‌گرم فراوانی در اطراف این روستا مشاهده می‌‌شوند. همچنین در چند سال اخیر تعدادی چشمه آب‌گرم مصنوعی در این منطقه ساخته شده است که در صنعت گردشگری می‌تواند به مردم این روستا کمک کند.

فرهنگ و مردم روستای موئیل

جمعیت روستای موئیل در آخرین باری که سرشماری انجام شده، ۱۲۱۹ نفر گزارش شده است. بیشتر مردم روستا به کشاورزی و دام‌پروری مشغول هستند؛ البته با گرایش بیشتر نسل جوان به کارهای دیگر کمی از رونق این دو حرفه در این روستا کاسته شده است. این روستا در واقع محل اقامت ییلاقی افراد مختلف بوده است که با مهاجرت عشایر شاهسون به این منطقه به روستا تبدیل شد.

جاهای دیدنی روستای موئیل

روستای موئیل بیش از صد سال قدمت دارد. قدمت بالای این روستا سبب شده است که بناهای قدیمی زیادی در این روستا قرار داشته باشند. همچنین به‌علت منطقه کوهستانی اطراف این روستا، طبیعت بکر و کوهپایه‌ چشم‌نواز ارتفاعات سبلان از جذابیت‌‌‌های طبیعی این روستا به شمار می‌روند. یکی از مناطق نزدیک به روستای موئیل، قشلاق قره‌قیه از دیگر توابع شهرستان مشگین شهر است. این منطقه در جاده اصلی اردبیل به مشگین‌شهر قرار دارد. نام این روستا به زبان فارسی کوه سیاه می‌شود و علت نام‌گذاری آن می‌تواند همجواری این روستا با کوه سنگی سیاه اطراف روستا باشد. چشم‌انداز زیبای این روستا از بالای کوه و همچنین طبیعت زیبایش از مواردی هستند که گردشگران را مجاب می‌کند تا از این مکان دیدن کنند. یکی از شگفت‌انگیز ترین مناظر روستای موئیل جهنم دره است که در سمت شمال شرقی این روستا قرار دارد. این مکان برخلاف اسمش، طبیعتی ناب و زیبا دارد. این منطقه به این علت به جهنم دره معروف است که شیب تند دره همواره باعث رخ دادن حوادث ناگواری برای مردم محلی ‌شده است. یکی از جاهای پرطرفدار و محبوب مشگین ‌شهر که در نزدیکی روستای موئیل قرار دارد، آب‌گرم قینرجه است که به گرم‌ترین آب‌گرم جهان نیز معروف است. این مجتمع با داشتن تمامی امکانات رفاهی از جمله سونا، استخر، جکوزی و سالن‌های ماساژ از مقاصد اصلی گردشگران است. به‌دلیل خاصیت درمانی آیقار قینرجه، افراد برای برطرف کردن دردهای عضلانی و مفاصل به این چشمه آب‌گرم مراجعه می‌کنند. رستوران و چای‌خانه سنتی از دیگر امکاناتی است که این مجموعه برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. همچنین در اطراف این مجتمع ،مکان‌‌هایی برای اقامت مسافران تعبیه شده است که شامل سوئیت‌های دو تخته هستند و تمامی لوازم و امکانات لازم برای گردشگران در این سوئیت‌های فراهم شده است. چشمه آب‌گرم آق‌سو نیز از دیگر چشمه‌‌های آب‌گرم اطراف روستای موئیل است که فاصله‌ی کمی با این روستا دارد. وجود اقامت‌گاه‌های متعدد در کنار این چشمه‌ کار را برای اسکان مسافران بسیار آسوده کرده است. از این آب‌گرم برای درمان بیماری‌های عصبی و درد دست‌ها و پاها استفاده می‌شود.

بهترین زمان برای سفر به روستای موئیل

از آنجایی که روستای موئیل در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و از اطراف رشته‌کوه‌های سبلان آن را احاطه می‌کنند، در فصول سرد سال دمای به‌شدت پایینی دارد. بهترین زمان سفر به این روستا فصول گرم سال به‌ویژه تابستان است که معتدل بودن هوا، تجربه بسیار دلپذیری را رقم می‌زند. همچنین به‌دلیل طبیعت زیبای روستای موئیل، بازدید از دشت‌های سرسبز و پرگل آن در فصل بهار می‌تواند بسیار جالب توجه باشد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
استان اردبیل، شهرستان مشگین شهر، بخش مرکزی، روستای موئیل