number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

کاروانسرای سربازوطن در روستایی به‌همین نام، از دهستان ارشق شمالی در فاصله حدود ۸۰۰ متری نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و با فاصله ۲۰ کیلومتری شمال مرکز بخش (رضی) واقع شده است. فاصله آن از مرکز شهرستان مشکین شهر ۹۵ کیلومتر است.

کاروانسرای قانلی بلاغ به سبک و شیوه چهار ایوانی فرم متداول دوره اسلامی صفویه بنا گردیده است.

این اثر معماری با توجه به پلان و مصالح بکار گرفته در آن متعلق به عصر باشکوه صفویه است. از خصوصیات بارز بنا کاربرد آجر سوخته در تزئین آن و سبک چهار ایوانی آن است که تنها کاروانسرای نوع چهار ایوانی باقی مانده از عصر صفویان در استان اردبیل است.

در حال حاضر این کاروانسرا از جاده‌های اتومبیل‌رو دورافتاده و برای یک مسافر طی چند کیلومتر از کوره راه صعب‌العبور برای دیدن این کاروانسرای تاریخی به اندازه‌ای خستگی‌آور است که گویی مسافت طولانی را طی کرده است.

این کاروانسرا یکی از بناهای تاریخی و مهم استان اردبیل است که نقش بسیار اساسی در جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد.

 

معماری

کاروانسرای قانلی بولاغ در ابتدا به عنوان پناهگاهی برای استراحت کاروانیان بوده و تا حدود ۸۰ سال پیش عشایران منطقه از این مکان به صورت دسته جمعی به عنوان خانه مسکونی قشلاقی استفاده می کرده اند. مساحت کل بنا ۲۰۲۴۷ متر مربع و مساحت حیاط مرکزی آن ۶۴۰ متر مربع است و درب ورودی آن از ایوان جنوبی باز می شود. دور تا دور حیاط ۲۴ اتاق رو به حیاط جهت تبادل کالا و استراحت مسافرین طراحی شده و ۸ شترخان و بارانداز برای نگهداری شتر ها و کالاها و ۴ فضا برای خدمت رسانی و ۳ حجره در بین هر دو شتر خان جهت استقرار همراهان و نگهبانان طراحی شده است. ساختمان کاروانسرا به شکل تالار مستطیل شکل است که دارای حیاطی بزرگ بوده و با طاق های رومی به صورت گهواره پوشیده شده است. دارای اتاق های کوچکی است که به سادگی گرم می شوند و در زمستان پناهگاه خوبی برای مسافران به شمار می رود. در یک طرف دیوار هر اتاق طاقچه هایی قرار دارد تا مسافران وسایل خود را روی آن بگذارند.

موقعیت مکانی

کاروانسرای قانلی بولاغ در روستای مرزی قانلی بولاغ (سرباز وطن) و در بخش ارشق شهرستان مشکین شهر واقع شده است. این کاروانسرا از شمال و شرق به جمهوری آذربایجان از غرب به جاده آسفالته اردبیل، بخش رضی- گرمی و روستای آغ بولاغ، از جنوب به روستای آلیشان‌سویی و آقابیگلو محدود می‌شود.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
دهستان ارشق شمالی،۲۰ کیلومتری شمال مرکز رضی،۹۵ کیلومتری مشگین شهر