number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۵ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

روستای لنگه بیز، در جداره مرز با جمهوری آذربایجان قرار دارد و در دل کوه های مرزی قرار گرفته، بطوری که تنها یک جاده سوارِ روِ ورود و خروج دارد. روستای تاریخی لنگه بیز، یکی از مناطق به واقع سِحر انگیز با مردمانی مهمان نواز و تلاش گر منطقه ارشقِ استان اردبیل می باشد که دارای بهاری خنک و پاییز و زمستانی بسیار سرد می باشد. در این روستا، آثار تاریخی و قلعه های فراوانی وجود دارد که نشانگر قدمت تاریخی این روستا می باشد. از جمله این قلعه های تاریخی، می توان به قیز قلاسی (قلعه دختران)، اوغلان قلاسی (قلعه پسران)، یالانچی باللی قالاسی (قلعه عسل دروغین) و باللی قلاسی (قلعه عسل) اشاره کرد.

 لازم به ذکر است که این قلعه ها تقریبا صعب العبور بوده و در بالای آن حوضه های کنده شده از دل سنگ برای جمع آوری آب وجود دارد و بناهای بالای این قلعه تخریب ولی هم چنان ازنوع مصالح بکار رفته در این قلعه نمونه های وجود دارد. بعد از گذشت از دره های زیبای همچون «هزری دره که 5 نوع گون در این در ه ها جود دارد 1-هزری  2- پینتی 3- قره گون 4- گون و گئچی گونی،  به بلندترین و کمی صعب العبورترین قلعه این منطقه که می رسیم یالانچی باللی قالاسی (قلعه عسل دروغین ) نام دارد.

ویژگی این قلعه این است که از بالای آن قلعه قیز و اوغلان قلاسی و تقریبا منطقه و رضی هم تا حدودی قابل تشخیص می باشد و جالب ترین ویژگی این قلعه این است که در ارتفاعات از یک مسیر پله های منظم و کنده شده از دل سنگ دیگر به داد صعود کنندگان می رسد و در بالای این قلعه نیز حوض بزرگی از دل سنگ کنده شده و جالبتر اینکه از مسیرهای دیگر نهر های کوچک از دل سنگ به این حوض درست کردندتا آب باران و برف را به آن هدایت کنند .

صعب العبورترین قلعه این منطقه باللی قلاسی (قلعه عسل ) می باشد که به گفته اهالی زنبورها به طور طبیعی در لابه لای سنگ های این قلعه عسل تولید می کنند که تقریبا دست نخورده می ماند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
اردبیل، رضی ، ارشق