number=0 number=1 number=2 number=3 number=4 number=5 number=6 number=7 number=8 number=9 number=10 number=11

مدت زمان پیشنهادی

۴ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۱۲ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

رودخانه ارمند (کارون علیا) رودخانه ای که امروز با قابلیت های بسیاری که دارد به یکی از جاذبه های مهم گردشگری تفریحی و ورزشی ایران تبدیل شده، رودخانه کارون علیا یا ارمند در استان چهارمحال و بختیاری است که از مناطق کوهستانی مرتفع شرق و دشت‌های مرکزی استان سرچشمه می گیرد و پس از عبور از منطقه ارمند، آب رودخانه سرخون را دریافت می کند و با پیوستن به رودخانه بازفت، به سد کارون ۴ می‌ریزد. ارمند یکی از رودخانه های مهم استان چهارمحال و بختیاری است و اصلی ترین پتانسیل این استان محسوب می شود؛ چرا که حوضه آبریز آن بیش از ۵۰ درصد استان را شامل می شود و سالانه حدود ۱۰۰ مترمکعب، متوسط آبدهی آن است. ارمند با دارا بودن شرایط ویژه و مناسب (عرض و عمق کافی) انجام ورزش ها و تفریح های رودخانه ای را فراهم آورده و در کنار طبیعت بی نظیر منطقه، آبشارهای مرتفع، درختان بلوط و...، مهمتر از همه اهالی مهربان و خونگرم منطقه زمینه های گردشگری اکوتوریسمی و ورزشی را بسیار پررنگ می کند. فعالیت های گردشگری در این رودخانه از سال ۱۳۸۵آغاز شد. ارمند همان رودخانه کارون است که به دلیل قرارگیری این بخش از آن به روستای بزرگ ارمند، به این نام معروف شده است. تجربه یک رفتینگ هیجانی همراه با لیدری که راه بلد و آموزش دیده است سوار بر قایق می شویم. لیدر رفتینگ هدایتگر قایق در جریان رودخانه است. گاهی باید از آرامش و مناظر اطراف لذت ببری و هم مسیر جریان آب شوی و گاهی با صدای لیدر که به همه سرنشینان فرمان پارو زدن به سمت جلو All Forward می دهد، باید با تمام توان پارو بزنی. در میان آرامش رودخانه ناگهان در چند متری خود تلاطم و طغیان رودخانه را می بینی و باید خود را برای هیجانی وصف ناپذیر آماده کنی، ترسی همراه با شوق همه وجودت را می گیرد، همه همراهان تمام انرژی خود را به کار می گیرند تا قایق وارونه نشود، صدای جیغ و هیاهوی شادی بخشی در رودخانه طنین انداز می شود، گاه سرتاسر خیس می شوی و از برخورد خنکی آب با پوست بدنت، لذتی باورنکردنی را حس می کنی، بعد از کذر از موج های خروشان رودخانه، دوباره آرامش فرا می رسد و ناگهان صدای قهقهه و خنده بلند مملو شوق و هیجان دوستان را می شنوی و... در طول مسیر رودخانه ، گردشگرانی که در اطراف رودخانه به استراحت و تماشا نشسته اند را می بینی که برایت دست تکان می دهند و دوستی لحظه ای را رقم می زنند که سراسر شادی و امید است. علاوه برآن تماشای مناظر بکر و صخره های بلند، درختان بلوط و طبیعت بی نظیر چهارمحال و بختیاری و اهالی دوست داشتنی که مشغول کارو تلاشند، حظی غیرقابل وصف را به ارمغان می آورند و بی شک دیدن این همه زیبایی، روح انسان را صیقل داده و او را برای شروعی دوباره آماده می سازد. در طول این مسیر هیجانی و شگفت، گاه برای عقب رفتن و یا دور زدن لیدر فرمان پارو به عقب All Backرا می دهد و همه باید به سمت عقب پارو بزنند، و این هماهنگی و کار گروهی، ارتباطی تنگاتنگ و اتحادی دیدنی را به وجود می آورد. باید رفت و حس فراموش نشدنی رفتینگ را درکنار دوستان را تجربه کرد.

رفتینگ در رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری

یکی از مهمترین تفریحاتی که در رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری توسط تورهای متفاوتی را برگزار می کنند و با استقبال خوبی از طرف مردم هم روبرو می شود. رفتینگ به معنی “کلک سواری” و یا “قایقرانی در رودخانه های خروشان” (White Water Rafting) است. به خاطر اینکه در قسمت های متلاطم و خروشان رود آب کف می کند و به رنگ سفید در می آید آن را “آب سفید” یا White Water می گویند. این تفریحی یکی از پرطرفدارترین و سنگین ترین ورزش ها است و با قایق به گشت و گذار در مسیر رودخانه می روند. قبل از هر صحبتی باید خاطر نشان کرد که از آنجا که فعالیت رفتینگ فعالیتی در طبیعت انجام می شود پس فعالیتی اکوتوریستی است که توریسم ماجراجویانه و ورزشی را در دل خود دارد و از تمامی اصول اکوتوریسم تبعیت می کند.

اقامت در رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری

اگر خواستید در این منطقه ی گردشگری اقامت داشته باشید، می توانید در دره یاس که روستایی دور افتاده است بروید و با توجه به ناشناخته بودن آن، اما کمپی مجهز در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع، به منظور اسکان و استفاده گردشگران درنظر گرفته شده است که دو خوابگاه مجزا برای بانوان و آقایان با ظرفیت ۳۲ تخت دارد. این اقامتگاه تمامی امکاناتی که برای یک سفر کوتاه مدت مورد نیاز است را دارا میب اشد. اما اگر به هر دلیلی نخواستید که به سمت این روستا بروید می توانید در کنار رودخانه خودتان شرایط کمپ را برقرار کنید و شب را آنجا بمانید.

مسیر دسترسی به رود ارمند

به منظور دسترسی به رودخانه ارمند در چهار محال و بختیاری می توانید از شهر اصفهان به سمت مبارکه بروید و از شهرهای بروجن، بلداجی، چغاخور، ناغان، دورک عبور کنید و سپس خودتان را به سمت روستای دره یاس برسانید. آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان لردگان، منطقه ارمند، رود ارمند

و اما آدرس این مکان دیدنی:
شهرکرد. رودخانه ارمند