number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۲۰ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

یکی از جلوه های طبیعت استان اردبیل که در شهرستان نیر این استان واقع شده است منطقه "بولاغلار" است. بولاغلار که با نام تفرجگاه بولاغلار نیز شناخته می شود در فاصله سی کیلومتری شهر اردبیل و درست در مجاورت شهر نیز قرار گرفته است. آن چه این منطقه را به تفرجگاهی بی بدیل تبدیل کرده است وجود مناظر سرسبز و بدیع و چشم نواز است که در کمتر نقطه ای شاهد آن خواهید بود. انبوه درختان و مراتع سرسبز به همراه گیاهان خودرو با خواص درمانی و عبور رودخانه ای خروشان این ناحیه را به بهشتی کوچک و خوش آب و هوا مبدل کرده است.

بولاغلار واژه ای ترکی است و به معنای چندین چشمه است. در این منطقه که بیش از 280 کیلومتر مربع وسعت دارد چندین چشمه از دل زمین می جوشند. آب این چشمه ها پس از طی یک مسافت کوتاه به یکدیگر متصل شده و رودخانه ای زیبا را بوجود می آورند. نام این رودخانه نهر نیز است اما در بین اهالی این منطقه با نام رودخانه "آغلاغان" شناخته می شود. رودخانه در مسیر حرکت خود از منطقه زیبا و چشم نواز بولاغلار عبور کرده و وارد شهر نیر می شود. پس از گذر از شهر نیر این رودخانه در مسیر حرکت خود به رودخانه مشهور بالقلو چای می پیوندد که از میان شهر اردبیل عبور می نماید. اطراف این چشمه های آب گوارا را گیاهی با نام بولاغ اوتی فرا گرفته است که خواص بسیاری دارد.

چشمه سار بولاغلار در فاصله 500 متری محدوده شهر نیر و در شمال غرب نیر قرار گرفته است همانطور که وجه تسمیه آن گویا است.

این منطقه همه ساله با توجه به افزایش ورود گردشگر، برای هشتمین سال پیاپی در شهریور ماه میزبان جشنواره آش‌های سنتی منطقه می‌باشد.

جاذبه های مکان

نزدیکی به جاده ارتباطی نیر به سراب ،وجود مناظر طبیعی و فضای سبز و بکر، رویش پوشش گیاهی خاص اطراف چشمه ها “بولاغ اوتی” و جنبه درمانی آن، آب سرد زلال معدنی با اکسیژن فراوان، پرورش ماهیان سرد آبی بویژه قزل آلای رنگین کمانی ، همجواری با رود خانه آغلان ایجاد برخی از زیر ساخت ها و امکانات گردشگری در سال های اخیر و نزدیکی به مرکز استان و شهر توریستی سرعین ، بولاغلار را یک مکان بسیار مهم گردشگری برای شهرستان ایجاد نموده است که به عنوان مکانی جهت استراحت و تفریح و استفاده از مظاهر طبیعی مورد استفاده گردشگران و مسافران و شهروندان به خصوص در فصل های تابستان و بهار قرار میگیرد. تردیدی نیست چنانچه از قابلیتها و توانهای محیطی، این منطقه بهره برداری مناسب و بهینه به عمل آید، دگرگونی عظیمی در وضعیت اقتصادی و اجتماعی شهرستان نیر به عمل خواهد آمد و موجب رونق اقتصادی شهر نیر خواهد گشت و آن را به یک قطب گردشگری تبدیل خواهد کرد این منطقه در تاریخ 1/6/85 با مصوبه شماره 13274/ 34883 به منطقه نمونه گردشگری با درجه ملی مورد تصویب دولت قرار گرفت .

و اما آدرس این مکان دیدنی:
۵۰۰ متری شهر نیر و شمال غربی نیر