بالیقلو چای
بالیقلو چای
بالیقلو چای
بالیقلو چای
بالیقلو چای
بالیقلو چای
بالیقلو چای
بالیقلو چای number=0 بالیقلو چای number=1 بالیقلو چای number=2 بالیقلو چای number=3 بالیقلو چای number=4 بالیقلو چای number=5 بالیقلو چای number=6

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنجشنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

بالیقلو چای

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۵ از ۱۵۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

بالیقلو چای(رودخانه ماهی دار) اردبیل که از چشمه سارها و برف های دامنه جنوبی کوه سبلان و دامنه های شمال غربی رشته کوه های بزغوش سرچشمه می گیرد، از شهر اردبیل می گذرد و به رودخانه قره سو می ریزد.

میزان آبدهی این رودخانه در محل روستای گیلانده اردبیل ۸۶ میلیون متر مکعب و دبی لحظه ای آن ۲۶ متر مکعب در ثانیه است. حوزه آبریز آن ۱۶۰۰ کیلومتری مربع است و در محل پل الماس میزان آبدهی آن ۱۱۶ میلیون متر مکعب است.

در مخروطه افکنه رودخانه بالیقلی چای، روستاهای پر جمعیت و آبادی استقرار یافته اند. کشاورزی بیشترین مناطق روستایی اردبیل بر اثر جریان آب این رودخانه رونق دارد. طول این رودخانه ۷۵ کیلومتری است که ۵۰ کیلومتر آن در کوهستان و ۲۵ کیلومتر دیگر در جلگه جریان دارد.

رودخانۀ بالیقلو زیستگاه سمور آبی نیز هست. پرندگان مهاجر هم در فصولی از سال به رودخانه سر می‌زنند. سواحل این رود بسیار سرسبز و زیبا هستند. به همین جهت شهروندان و مسافران برای گذراندن اوقات تفریح و استراحت در کنار این رود زیبا اتراق می‌کنند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
اردبیل، خیابان ساحلی