number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

بیله سوار به شهر همیشه آفتابگیر استان اردبیل شهره است که در 125 کیلومتری شهر اردبیل، مرکز استان اردبیل، قرار گرفته است. این شهر در مجاورت مرز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. یکی از دلایل شهرت این شهر وجود بازارچه مرزی بیله سوار است که با نام بازار گمرک بیله سوار نیز شناخته می شود. فعالیت این گمرک که یکی از دو معبر اصلی ارتباط بین جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان است قریب به  دویست سال قدمت دارد. این گمرک یکی از مهم ترین معابر واردات و صادرات کالا به آذربایجان و بالعکس است. مسافرین بسیاری از این گمرک برای تردد زمینی بین این دو کشور استفاده می نمایند که همین امر اهمیت این گمرک را افزایش می دهد.

در کنار گمرک بیله سوار و درست در نقطه صفر مرزی بازارچه بزرگی با بیش از سیصد غرفه فروش قرار دارد که با نام بازارچه مرزی بیله سوار شناخته می شود. در این غرفه ها اجناسی از کشورهای ترکیه، آذربایجان، چین و .. به فروش می رسد. این بازار به دلیل تنوع بالای محصولات آن، کیفیت مناسب و قیمت پایین در بین مردمان کشور آذربایجان و ایران بسیار محبوب است و در ردیف نخستین جاذبه پرطرفدار استان اردبیل نیز قرار دارد. از اجناس پرطرفدار ارائه شده در این بازارچه مرزی می توان به البسه زنانه، لوازم آرایشی و بهداشتی، کت و شلوار مردانه، کیف، کفش، لوازم خانگی و .. اشاره کرد که در این میان لوازم خانگی و پوشاک زنانه از اقبال بیشتری برخوردارند.

این بازارچه همه ساله در روزهای آخر تابستان و روزهای آخر سال مملو از حضور خریدارانی است که از نقاط مختلف کشور خود را به بیله سوار رسانده اند. در این فصول برخلاف اغلب بازارهای ایرانی شاهد افزایش قیمت نیستیم و اغلب غرفه ها برای جذب مشتریان بیشتر قیمت هایشان را ثابت نگاه می دارند. این بازارچه مرزی در فاصله 175 کیلومتری شهر اردبیل و 220 کیلومتری شهر باکو قرار گرفته است و از آنجا که ورود اهالی کشور آذربایجان به خاک ایران نیازمند روادید خاصی نیست بسیاری از اهالی این کشور نیز در این بازارچه مرزی به چشم می خورند.

 شهرستان بیله سوار در بهار طبیعت بسیار زیبایی دارد. دشتهای سرسبز و مراتع زیبا ، بیله سوار را در بهار به بهشتی زمینی تبدیل میکند. دریاچه شورگل در منطقه خروسلو شهرستان بیله سوار ، کوههای خروسلو ، جنگلهای حاشیه رود مرزی بالهارود ، پارک جنگلی تپه نرگس ( که در داخل شهر است و بعنوان یکی از پارکهای مرزی کشور محسوب می شود) ، بعنوان گردشگاه های طبیعی بیله سوار محسوب می شوند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
بیله سوار