number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6

مدت زمان پیشنهادی

۵ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

دره عشق از زیباترین مناطق گردشگری و دیدنی استان چهارمحال و بختیاریه و هر ساله مسافرای زیادی رو به سمت خودش می کشونه. این دره رویایی در منطقه مشایخ (شهرستان اردل) در فاصله 110 کیلومتری شهرکرد قرار گرفته. دره عشق محل گذر مهم ترین رودخانه استان یعنی رود کارونه و تو این دره روستاهای زیبایی با خانه های روستایی فوق العاده وجود داره و معماری خانه ها زیبایی منطقه رو چند برابر کرده.

چرا به این دره دره عشق می گویند؟

محلی‌ها می‌گویند سال‌ها پیش عشاقی در دو طرف دره زندگی می‌کردند. در آن زمان پلی روی رودخانه ساخته نشده بود که بتوانند بروند و به هم برسند. این دو عاشق دل به دریا زدند تا از بین آب‌های رودخانه بگذرند و هم را ببینند. دیداری که هرگز اتفاق نیفتاد و نتوانستند از بین امواج جان سالم به در ببرند. دره، بعدها صاحب پلی فلزی شد که عشایر ازش میگذشتند و همین که از بالایش به پایین نگاه می کردی، ته دلت خالی می شد، حالا از این پل هم دیگر استفاده چندانی نمی شود، مگر گردشگری بیاید و بالایش بایستد و عکس بگیرد و از تکان هایش همزمان دچار ترس و هیجان شود.

چرا دیدن این دره ارزشش رو داره؟

این منطقه خیلی خوش آب و هواست و همه چیز را باهم دارد. دره، رودخانه، آبشار، چشمه، کوه و درخت. درخت‌های بلوط در کنار صخره‌ها و پرتگاه‌ها منظره‌های کم‌نظیری به‌وجود آورده‌اند و کی از خیر دیدن همچین جایی می‌گذرد؟ وجود رودخانه‌ کارون باعث شده در این منطقه همیشه زندگی در جریان باشد. روستاهای زیادی هم هستند و شالیزارها، که گاهی نسیمی تکانشان می‌دهد و قشنگی‌ آنها را بیشتر هم می کند. پوشش گیاهی، جنس صخره‌ها، شیب دامنه‌ها و دمای هوا به‌طرز عجیبی در این منطقه متفاوت است و متنوع. این محدوده در محل گسل اصلی زاگرس قرار گرفته که از نظر زمین‌شناسی اهمیت زیادی دارد. بجز شالیزار، انارستان دره عشق هم معروف و دیدنی‌ست. بین زمین‌های کشاورزی، باغ‌های انار و شکوفه‌هایشان هم محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. انارستان در روستای دورک قرار دارد که در ۹ کیلومتری دره‌ واقع شده. اگر اهل ورزش‌ هستید و هیجان دوست دارید، می‌توانید در رودخانه‌ کارون رفتینگ کنید. رفتینگ همان قایق‌سواری در آب‌های خروشان است و اگر حال و حوصله‌اش را ندارید، چیزی را هم از دست نداده‌اید چون پیاده روی در طبیعت خودش می‌تواند هیجان‌انگیز باشد.

بهترین زمان سفر به دره عشق

در همه‌ فصل‌ها می‌شود به دره‌ی عشق رفت. اما باید بدانید این منطقه امکانات چندانی برای گردشگران ندارد. بنابراین پیشنهاد ما برای سفر فصل بهار است که چشمه‌ها و آبشارها از همیشه خروشان‌ترند و از سرمای تیز زمستان هم خبری نیست.

مسیر دسترسی به دره عشق

جاده‌ شهرکرد به ایذه مسیر پر پیچ و خم اما زیباییست. از این جاده‌ که بگذرید و گردنه‌ باجگیران را که پشت سر بگذارید، ۸ کیلومتر جلوتر، از یک جاده‌ فرعی که در سمت چپ شما قرار دارد، سردر می‌آورید. از پل روستانی جوزستان و روستای پوراز بگذرید. ۸ کلومتر جلوتر به باغ‌های انار روستای دورک می‌رسید. ۹ کیلومتر جلوتر به مقصد رسیده‌اید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
110 کیلومتری شهرکرد