number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6  number=7

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۵۱ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

ساختمان فاخر موزه خطایی ( باستانشناسی) اردبیل نیز از جمله طرح های مهم استان در زمینه معماری است. این موزه ، که در دو طبقه و با مساحتی بالغ بر 1700 متر مربع در بیست و نهم آبان ماه سال 1387 تکمیل و تجهیز و راه اندازی شد.

ساختمان موزه خطایی ( باستانشناسی) بخشی از فضای پیرامون مجموعه تاریخی و فرهنگی شیخ صفی الدین اردبیلی را در برگرفته و آثار آن نمایانگر بخشی از فعالیت های تمدنی انسان در استان اردبیل محسوب می شود. 

آثار و اشیاء این موزه مشتمل بر دوره های مختلف پیش از اسلام، تاریخی و اسلامی است. اشیاء تاریخی و فرهنگی موزه باستانشناسی اردبیل با در نظر گرفتن قدمت و جنس آنها در دو طبقه سیر تحول و تطور تاریخ فرهنگ اردبیل را در دوره های مختلف تاریخی نشان می دهد.

در موزه خطایی( باستانشناسی) اردبیل علاوه بر نگاهداری اشیاء و اموال تاریخی- فرهنگی، طبقات و لایه های محوطه باستانی قلعه بوینی یوغون شهرستان نیر طراحی و بازسازی شده است که بازدید کنندگان در قسمت شرقی طبقه زیرین می توانند از آن بازدید نمایند.

نگارخانه خطایی که از آن با نام موزه شاه اسماعیل صفوی نیز نام برده می شود نام خود را از تخلص این پادشاه سلسله صفوی وام گرفته است.

شاه اسماعیل یکم موسس سلسله بزرگ صفویه است که در شاعر فارسی و ترکی برجای مانده از وی، خود را با تخلص خطایی معرفی می نماید. وی یکی از پادشاهان تاثیرگذار سلسله صفوی است که هم اکنون تندیسی بزرگ از وی درست در درب ورودی نگارخانه قرار گرفته است. بنای نگارخانه آجری است و به سبک اغلب بناهای دوران صفوی شیشه هایی رنگی و ارسی هایی زیبا در اطراف آن به چشم می خورد. در این نگارخانه زیبا که بنای آن بخشی از بافت تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی است آثاری از هنرمندان صنایع دستی شهر اردبیل به نمایش گذاشته شده است که در این میان می توان به صنایعی همچون فرش بافی، گلیم بافی، مجسمه سازی، نگارگری و .. اشاره کرد.

 

و اما آدرس این مکان دیدنی:
میدان عالی قاپو،مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی