number=0  number=1  number=2  number=3  number=4

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۵ از ۲۳۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

این دریاچه قبلاً بسیار شور بوده است ولی امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده ، بطوریکه نوعی ماهی در آن پرورش داده می شود . این دریاچه دارای امکانات تفریحی ، ورزشی و فرهنگی بسیاری از جمله قایق رانی ، پیست دو و میدانی ، دوچرخه سواری ، باغ وحش ، هتلهای مجهز و زیبا، مجموعه شهر بازی برای بچه ها ، رستوران در وسط دریاچه و … است . این دریاچه در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل بطرف خلخال در یکی از دره های کوهستان با غیروو در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر 210 هکتار و عمق متوسط پنج متر یکی از زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران می باشد . در حال حاضر نوعی ماهی قزل آلای رنگین کمان که از زمره بهترین نوع ماهیان دنیا می باشد در آن پرورش داده می شود که هر ساله تعداد زیادی از مردم جهت ماهیگیری و کوهنوردی و استفاده از مناظر بدیع و بی نظیر منطقه و هوای خنک و مطبوع آن به دریاچه روی می آورند .

وجه تسمیه شورابیل

درباره علت نامگذاری شورابیل گفته می شود که شوری بسیار زیاد آب آن باعث این نام گذاری بوده اما امروز که آب شیرین به دریاچه اضافه شده، دیگر شورابیل تنها یک نام به یادگار مانده از گذشته به حساب می آید. تالاب یا دریاچه شورابیل که گل های آن در زمان های قدیم بیماران را شفا می‌ داد، اکنون به یکی از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر در اردبیل تبدیل شده است. تالاب شورابیل در اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی شکل یافته و طی این مدت طولانی زیست محیطی منحصر به فرد خود را کسب کرده است. دریاچه شورابیل یکی از دریاچه‌ های طبیعی داخل شهری در ایران می ‌باشد. این دریاچه در گذشته بسیار شور بوده ‌است، ولی امروزه با افزودن آب شیرین به آن شوریش کاهش یافته است، به نحوی که امکان پرورش نوعی ماهی قزل آلا در آن وجود دارد.

امکانات شورابیل

با کمک شهرداری اردبیل امروزه دریاچه شورابیل تبدیل به یک منطقه نمونه گردشگری شده که تنها ۲ کیلومتر با خود شهر فاصله دارد. در سراسر اطراف این دریاچه زیبا یک مسیر پیاده روی با چمن های مصنوعی احداث شده که طولانی ترین جاده سلامتی در کشور است. در اطراف آن نیز امکان تردد با دوچرخه و خودرو شخصی وجود دارد. همچنین در اطراف آن پارک هایی مجهز احداث شده که خانواده می توانند برای برپایی پیک نیک و سپری کردن یک روز شاد همراه با خانواده از آن استفاده کنند. علاوه بر این موار یک پارکینگ بزرگ در ورودی مجموعه قرار دارد که به راحتی می توانید به پارک خودروی خود بپردازید. درون پارک تمامی موارد مورد نیاز از جمله سوپر مارکت، زمین بازی بچه ها، دست گاه های ورزشی، سرویس بهداشتی و نمازخانه وجود دارد. در اطراف دریاچه دو رستوران و کافی شاپ، کافی نت و سالن ورزشی درزمین های ساحل جنوبی دریاچه شورابیل ساخته شده‌ است. دریاچه شورابیل امروز پس از سرعین و چشمه های آب گرمش دومین نقطه پر بازدید استان اردبیل است. برای اقامت گردشگرانی که اردبیل را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند هتل دو ستاره شورابیل سال ۱۳۸۰ در کنار این دریاچه و در دو طبقه ساخته شد و سال ۱۳۹۴ نیز آخرین بازسازی خود را انجام داد. اقامت در هتل برای کودکان زیر ۷ سال رایگان می باشد.

مسیر دسترسی به شورابیل

دریاچه شورابیل درحریم شهری اردبیل قرار دارد و شهرک‌ های کوثر، مهر، راه و ترابری، دادگستری، ولیعصر، و دانشگاه‌ های محقق اردبیلی، پیام نور، علوم پزشکی، و نیز نمایشگاه بین‌المللی اردبیل در حاشیه این دریاچه قرارگرفته ‌اند. جالب است بدانید که قدمت دریاچه شورابیل به اواخر دوران سوم و اوایل دوران چهارم زمین شناسی باز می گردد و از قدمت دریاچه ارومیه نیز بیشتر است

و اما آدرس این مکان دیدنی:
خیابان دانشگاه ،از میدان پلیس به سمت شوراسنتر سمت راست