number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۱۰ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

در استان چهارمحال و بختیاری، در مسیر جاده شهرکرد به خوزستان، در نزدیکی شهر بلداجی، تالابی زیبا و ارزشمند قرار دارد. تالاب چغاخور با وسعت ۲۳۰۰ هکتار و در ارتفاع ۲۱۰۰ متری کوهستان مرکزی زاگرس در میان دشتی سبز به وسعت ۷۰۰ هکتار و در دامنه ارتفاعات برآفتاب در شمال وکلار درجنوب غربی، منظره ای دیدنی و آب و هوایی مرطوب فرح بخش دارد که از مناطق خوش آب و هوای ییلاق استان است. مساحت آبی تالاب چغاخور چیزی در حدود ۱۳۶۰ هکتار تا قبل از احداث سد چغاخور بر روی آن بود تا این که با ساخت سد روی آن به ۲۳۰۰ هکتار افزایش یافت . از سال ۷۸ به دلیل گونه های جانوری نادر در اطراف این تالاب و شرایط متنوع زیستی آن سازمان حفاظت محیط زیست آن را منطقه شکار ممنوع اعلام کرده است و آن را تحت پوشش و حمایت خود گرفته است. منطقه ی شکار ممنوع تالاب تا ۲۵۰۰ هکتار مساحت دارد. عمق آب این تالاب در زمان بارندگی و پرآبی به ۳ متر می رسد. شرایط طبیعی اطراف تالاب نظیر کوه های اطراف، مرغزار پیرامون آن و... دست به دست هم می دهند تا تابلویی طبیعی و منحصر به فرد از خلقت را در این نقظه از سرزمینمان مشاهده کنیم. وسعت سبزه زار اطراف چغاخور، در فصل گرما به علت کاهش آب، بیشتر می شود. چغاخور آّب خود را از نزولات جوی ( باران و برف ) و چشمه های منطقه مانند چشمه سیبک، تنگ سیاه، زوردگان، اورگان، ساکی آباد، گلوگرد و... تامین می کند.

زیبایی خیره کننده این تالاب

تالاب چغاخور، زیبایی خود را مدیون نزولات جوی و چشمه‌های منطقه، مانند چشمه سیبک و تنگ سیاه است. این تالاب از دو کلمه‌ی فارسی و ترکی «خور» که در فارسی به چَم خورشید و آفتاب تعبیر شده و چغا به ترکی یعنی تپه و مرغزار تشکیل شده است، در نتیجه چغاخور یعنی «مرغزار خورشید».

ویژگی منحصر به فرد این تالاب

ویژگی منحصر به فرد تالاب، وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپوردندان) در این مکان است.درتابستان دیدن عشایربختیاری وروستاهای بختیاری نشین اطراف چغاخور بسیار لذت بخش است. مناسب ترین زمان‌ها برای بازدید از این تالاب فصل‌های بهار و تابستان ذکر شده‌است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
شهرکرد. شهر بلداجی