number=0 number=1 number=2 number=3 number=4 number=5 number=6 number=7 number=8 number=9 number=10 number=11

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۱۲ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

منطقه سیاه درویشان از توابع بخش تولمات شهرستان صومعه سرا است تالاب سیاه درویشان از زیباترین تالاب‌های خاورمیانه محسوب می‌شود که از نظر زیست محیطی حائز اهمیت فوق العاده ای است. روستای نرگستان با سیاه درویشان همجوار است و به تالاب راه دارد واز آنجا باقایق در عرض ۵ دقیقه به تالاب انزلی میرسید. برای رفتن به سیاه درویشان و نرگستان صومعه سرا باید به سمت هنده خاله حرکت کرده در مسـیر بـه سمت تالاب در اطراف درختان صنوبر به وفور دیده می‌شوند. مسیر پر از دشـت هـای زیبا ، شالیزارهای برنج و درختان صنوبر است. در 5 کیلومتری صوفیان ده، ورودی سـیاه درویشان تالاب گل لاله قرار دارد. برای رسیدن به تالاب سیاه درویشان باید از پل رودخانه در 5 کیلومتری روستای سیاه درویشان عبور کرد و سپس با قایق به تالاب رفت. این تالاب در ادامه تالاب انزلی قرار گرفته و تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد. این منطقه در فصل بهار وتابستان بدلیل گلهای زیبای تالاب بسیاردیدنی است درفصل سرماهم چشم انداز زیباو جذاب تالاب را نمی‌توان از نظر دورداشت در صومعه سرا این تالاب از ارزش خاصی برخوردار است، در حاشیه آن افراد زیادی زندگی می‌کنند که اساس معیشت آنها کشاورزی محصولاتی چون، برنج، صیفی جات، مرکبات و توتون است. فعالیت عمده دیگر اهالی صید، شکار، دامداری و پرورش حیوانات اهلی می‌باشد. ماسوله رودخان، قلعه رودخان و پسیخان از مهم‌ترین رودخانه هایی که به این تالاب می‌ریزند می‌باشند این تالاب سالانه پذیرای پرندگان مهاجری چون، کیلار، فیلوش، خوتکای پر سفید و معمولی و لک لک است که به دلیل قرار گرفتن در حاشیه جنوبی شهرستان، محل مناسبی برای زیست این پرندگان محسوب می‌شود. از نظر آب و هوا، این منطقه در مقابل رطوبت زیاد از گرمای متوسط و جریان هوای مطبوعی برخوردار بوده و بادهای مختلفی در آن جریان دارند.

حیات وحش و پوشش گیاهی تالاب سیاه درویشان

تالاب سیاه درویشان در فصل مهاجرت میزبان پرندگان مهاجری نظیر خوکای معمولی و پر سفید، فیلوش، کیلار و لک لک است. از پوشش گیاهی این تالار هم می‌توان به گل نیلوفر یا لاله تالابی، نیزارها و درختان صنوبر در اطراف تالاب اشاره کرد.

قایق‌سواری در تالاب سیاه درویشان

قایق‌سواری یکی از تفریح‌های اصلی در سفر به هر تالابی است. قایق‌سواری در میان نیزارها و دیدن گل‌های نیلوفر آبی حس خوبی به انسان می‌دهد و اگر کمی خوش‌شانس باشید می‌توانید در حین قایق‌سواری مار آبی هم ببینید. توصیه می‌کنیم در صورت امکان غروب آفتاب را برای قایق‌سواری انتخاب کنید. تالاب سیاه درویشان هنگام غروب منظره بسیار زیبایی پیدا می‌کند و می‌توانید تصاویر بسیار زیبایی از این لحظه‌ها ثبت کنید؛ مخصوصاً در نقاطی که نیزار وجود دارد.برای قایق‌سواری در این تالاب باید به اسکله قایق‌رانی تالاب سیاه‌درویشان مراجعه کنید. در ضمن اسکله قایق‌رانی کلیور نیز آماده خدمت‌رسانی به گردشگران است و رستورانی در این اسکله وجود دارد که در آن انواع غذاهای محلی سرو می‌شود. توجه داشته باشید حتماً در اسکله‌ای سوار قایق که مجوز داشته باشد و در حین بازدید نیز شما را بیمه کند. هزینه قایق‌سواری بسته به مسافت مسیر طی‌شده بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.

ماهی گیری در سیاه درویشان

ماهی‌گیری در تالاب سیاه درویشان یکی دیگر از تفریح‌های لذت‌بخش این تالاب محسوب می‌شود. در این تالاب بیش از ۳۰ گونه ماهی و زیرگونه زندگی می‌کند؛ اگر تجهیزات ماهی‌گیری ندارید، می‌توانید به مراکز ماهی‌گیری که در اطراف تالاب تأسیس شده‌اند، مراجعه کنید. در این مراکز لوازم ماهی‌گیری در اختیار تان قرار می‌گیرد و حتی در صورت لزوم ماهی‌گیری آموزش داده می‌شود.

پرنده نگری در سیاه درویشان

همان طور که قبلاً گفتیم تالاب سیاه درویشان میزبان پرندگان مهاجر زیادی دارد و از این نظر اهمیت بین‌المللی دارد. معمولاً در فصل مهاجرت پرندگان قایقرانان مسافران را به محل تجمع پرندگان نیز می‌برند. همچنین در صورت تمایل برای مشاهده بهتر پرندگان می‌توانید از دوربین‌های شکاری سازمان محیط‌زیست نیز استفاده کنید.

بهترین زمان سفر به تالاب سیاه درویشان

ازنظر آب‌وهوا بهترین زمان سفر به تالاب و روستای سیاه درویشان ماه‌های فروردین، اردیبهشت و مهر است؛ اما اغلب افراد تنها باهدف دیدن گل‌های نیلوفر آبی به تالاب‌ها سفر می‌کنند که زمان رویش آن‌ها از اوایل خرداد شروع می‌شود و تا پایان مرداد ادامه دارد (شکوفایی این گل‌ها در اواسط مرداد به اوج خود می‌رسد). گل نیلوفر آبی تنها در ایران، کشورهای جنوب شرق آسیا مانند هند و سریلانکا و در برخی از تالاب‌های آب شیرین آفریقا به صورت طبیعی می‌رویند. به همین دلیل تالاب‌های شمال ایران از این نظر اهمیت زیادی دارند.درضمن در اواخر مرداد برداشت و فروش پسته دریایی در اطراف تالاب‌ها آغاز می‌شود. پسته دریایی در واقع تخم گل نیلوفر آبی است که طعمی شبیه پسته دارد و سرشار از ویتامین‌های C و B است. درصورتی‌که تابستان به سیاه درویشان سفر کردید می‌توانید برای در امان ماندن از به هوای شرجی و هوا می‌توانید ماسوله یا مناطق ییلاقی ماسال مثل اولسبلنگاه را برای اقامت انتخاب کنید که حتی در اوج فصل گرما نسبتاً خنک و دلپذیری دارند. چنانچه قصد بازدید پرندگان مهاجر تالاب را ببینید، باید زمستان راهی سیاه درویشان شوید. بدون تردید بازید از پرندگان نادر هم خالی از لطف نیست؛ البته در مرداد ماه و فصل پاییز هم پرندگانی به تالاب مهاجرت می‌کنند؛ اما اکثر پرندگان مهاجر در فصل زمستان ساکن آن می‌شوند.

مسیر دسترسی به تالاب سیاه درویشان

تالاب سیاه درویشان تقریبا چند کیلومتری شمال شرق صومعه سرا قرار دارد و فاصله زمانی آن با این شهر ۲۴ دقیقه است. فاصله رشت تا تالاب سیاه درویشان تقریباً ۲۸ کیلومتر است و طی کردن این مسیر ۴۰ تا ۵۰ دقیقه طول می‌کشد. برای دسترسی به تالاب سیاه درویشان ابتدا باید خود را به رشت یا صومعه سرا برسانید. اگر از سمت رشت به‌طرف تالاب حرکت کرده‌اید باید مسیرتان را به‌سمت شیخ محله ادامه دهید تا پس از عبور از آن و دهستان هندخاله به تالاب برسید و اگر از حرکت‌تان را از صومعه‌سرا شروع کرده‌اید باید روستاهای ارکه، نرگستان و آبادی شیخ محله را به‌‌ترتیب پشت سر بگذارید. پس از عبور از پل رودخانه در پنج کیلومتری روستای سیاه درویشان به تالاب می‌رسید. در ضمن تالاب گل لاله در پنج کیلومتری روستای صوفیانده، ورودی روستای سیاه درویشان قرار دارد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
استان گیلان، شهرستان صومعه سرا، روستای سیاه درویشان