number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۷ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

این موزه در مدخل ورودی شهر تاریخی ماسوله به همت فرهاد شرفی تاسیس شده است. در داخل موزه در سه بخش، مجموعه ای از اشیای مربوط به فرهنگ مردم ماسوله به نمایش گذاشته شده است.

بخش اول اسناد و وسایل مربوط به صد سال اخیر منطقه‌ی ماسوله و اطراف آن است.

بخش دوم، وسایل مربوط به دو قرن اخیر منطقه‌ی ماسوله و روستاهای اطراف آن می‌باشد.

بخش سوم وسایل چهارده قرن اخیر قرار داده شده است، این وسایل شامل اثاثیه و ابزارالات جنگی، دست ساخته‌‌ها و دست آوردهای فنی و شکار و به طورکلی شامل وسایل زندگی مردم ماسوله، وسایل زراعت، وسایل ارتباطی، سفالینه‌‌ها و اشیاء بسیار زیبا و قیمتی می باشد که جنس وسایل از چوب، سنگ، شیشه، چرم، کاغذ و غیره می‌باشد.

وسایل موجود در موزه، داخل ویترین‌ها با زیرنویس تالشی که زبان محلی مردم انجاست، همچنین به زبان فارسی و انگلیسی قراردارد.

این موزه تنها موزه شخصی ایران می‌باشد که توسط یکی از افراد فرهنگ پژوه به نام فرهاد شرفی ماسوله ای تاسیس شده است.

این موزه  در یک طبقه به صورت ساختمان‌های گلی و سنتی بنا شده است و دارای سه اتاق با مجموع مساحت شصت مترمربع و محوطه ای حدود دویست متر مربع می باشد. انواعی از لباس‌های سنتی و پوشش هایی مانند جوراب، گیوه، روسری، جلیقه و انواعی ازعروسک‌‌های دست سازی که با ذوق و سلیقه افراد آنجا ساخته شده و همچنین انواعی از ابزارهای نخ ریسی، شانه پشم که با آن گره‌‌های پشم را باز می‌کنند درون محوطه قراردارد. درداخل موزه انواع کوزه ها، جام ها، کفش‌‌های سنتی، پول‌‌های قدیمی اعم از سکه ای و کاغذی، اسناد و شناسنامه قدیمی، همچنین انواعی از چینه‌های گلی، کتیبه، انواع داس، گهواره، وسایل کوبیدن برنج، وسایل درو، کوزه‌‌ها و ترازوی چوبی، قرآن قدیمی، قلمدان، صندوق گرد، هاون، جای سوزن، رادیو، وسایل شالبافی، سازسورنا، چپق، رنده، آسیای دستی و غیره وجود دارد. طبقه فوقانی موزه با نقاشی‌‌های دیواری، زیبایی‌‌های بی بدیل شهر تاریخی ماسوله را به تصویر کشیده است

و اما آدرس این مکان دیدنی:
مدخل ورودی شهر تاریخی ماسوله