number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۱۰ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

ماکلوان که به زبان تالشی ماکلان تلفظ می‌شود یکی از شهرهای جدید استان گیلان و مرکز بخش سردارجنگل فومن است که در فاصله ۳۵ کیلومتری رشت و ۱۰ کیلومتری شهرستان فومن و ۲۰ کیلومتری شهرک تاریخی ماسوله قرار دارد.

این شهر از پایگاه‌های اصلی مبارزاتی سردار جنگل، میرزا کوچک خان جنگلی بوده و مردم این شهر و روستاهای توابع به زبان تالشی سخن می‌گویند. جنگ ماکلوان اولین نبرد مسلحانه جنگلیها با قوای روسیه و آغازی بر نهضت جنگل بود.

ماکلوان در خرداد ماه سال ۱۳۹۱ از تجمیع ۲روستای ماکلوان پایین و ماکلوان بالا به عنوان مرکز بخش سردار جنگل به عنوان شهر ماکلوان به تقسیمات کشوری افزوده شد.

شهر ماکلوان در دامنه و بین کوه‌های سیاه کوه و برزه کوه و در دو طرف ماسوله رودخان با مزارع و باغات قرار داردو از نقاط توریستی استان گیلان محسوب می‌شود. ماکلوان در نقطه میانی بین شهر مجسمه‌ها فومن و دژ تاریخی قلعه رودخان و شهرک پلکانی ماسوله قرار دارد. این شهر ازغرب به مناطق تنیان صومعه سرا و ماسال، از شرق به دهستان گشت وقلعه رودخان و شفت از جنوب به ماسوله و طارم و خلخال و از طرف شمال به شهر فومن ودهستان لولمان محدود می‌شود.

ییلاق‌های این شهر از جمله ییلاق گردسوئه گسکره (گردسایه) وییلاق کوربار از نقاط خوش آب وهوا وبسیار زیبای گیلان محسوب می‌گردد که می‌توان منطقه زیبای سیاه کوه و بام سبز را نیز به آن افزود.

اقتصاد وصنایع

شهرک صنعتی سردار جنگل در این بخش قرار دارد و بیش از پنجاه واحد تولیدی دارد که فقط نیمی از آن واحدها در حال تولید هستند. شغل اصلی بیشتر مردم این شهر کشاورزی و دامداری است و محصولات لبنی و برنج و چای و دام و طیور آن معروف است. در ناحیه کوهستانی پرورش ماهیان سرد آبی (قزل آلا) و در ناحیه جلگه‌ ای ماهیان گرم آبی هم رایج است، به دلیل توریستی بودن منطقه جمع زیادی از اهالی در اقامتگاها وسفره خانه‌ها وهتل‌ها وخدمات دیگر گردشگران فعال و امرار معاش دارند، درگذشته صنعت ابریشم در این منطقه چشمگیر بوده که در حال حاضر با رکود مواجه ‌است. دامداران سنتی هر ساله همراه دام‌ های خود به رسم اجدادی در فصل گرم به ییلاقها و در فصل سرد به قشلاق کوچ می ‌کنند. تعدادی زیادی از جوانان به دلیل تحصیل و شغل اداری و تجاری از شهر به‌ طور موقت خارج شده و در شهرهای بزرگ ایران اقامت دارند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
فاصله ۳۵ کیلومتری رشت و ۱۰ کیلومتری شهرستان فومن و ۲۰ کیلومتری شهرک تاریخی ماسوله قرار دارد.