number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۵ از ۱۲ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

در قسمت شرقی لاهیجان و در پای کوهی سر سبز و مملو از شمشاد وجود دارد که آبشاری مصنوعی نیز از آن جاری می‌باشدو پلکان‌های سنگی تعبیه شده ای که قله کوه را به این آبشار متصل می‌کند.این کوه شیطان کوه نام دارد که در گذشته به شاه نشین کوه معروف بود.

در پای این کوه استخری وجود دارد که مساحت آن به هفده هکتار و عمق آن به چهار متر می‌رسد. در حاشیه این استخر بلواری بسیار زیبا و چمن کاری شده با فضا‌های سبز و همینطور مکان بازی کودکان و همچنین یک سینما چند بعدی  وجود دارد که در فصول گرم سال مامن مسافران می‌باشد و گردشگران می‌توانند با برپایی چادر در این مکان سکنی گزینند.

در گذسته از این استخر به عنوان مخزنی برای ابیاری مراتع و کشتزار‌های شمال کشور استفاده می‌شده است و به سل تی تی و شکوفه استخر معروف بود. ظاهر جدید این استخر از سال هزار و سیصد و شصت تغییر کرد و بنایی امروزی‌تر را پی گرفتند که در سال هزار و سیصد و شصت و پنج مورد بهره برداری قرار گرفت. در میان این استخر زیبا جزیره ای خودنمایی میکند که در قدیم به آن میان پشته می‌گفتند که توسط پلی سیمانی با پایه‌های فلزی به بلوار حاشیه استخر متصل می‌شود. امروزه این قسمت به بخش خصوصی واگذار شده و از بنای داخل جزیره به عنوان تالار عروسی استفاده می‌شود.

این استخر در سال هزار هجری قمری مصادف با نهصد و هشتاد و پنج هجری شمسی به دستور شاه عباس کبیر ساخته شده است. شاه عباس در میان استخر بنایی ساخت و در هنگام توقف در این شهر در این مکان به تفریح و خوشگذرانی می‌پرداخت.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
قسمت شرقی لاهیجان روبروی شیطان کوه و آبشار