number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: یگانه عزیزیان
امتیاز ۰ از ۵ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

بره سر مرکز خورگام شهرستان رودبار می‌باشد که در فاصله پنجاه و پنج کیلومتری این شهرستان و چهل کیلومتری رستم آباد واقع شده است . این روستا در ارتفاع هزار و دویست و پنجاه متری از سطح دریا قرار دارد که از شمال به بافت قدیم بره سر ، از جنوب به و مراتع و جنگل ، ازشرق به روستای تپه و دوسالده و از غرب به روستای چهار محل منتهی می‌شود . بره سر پس از زلزله سال شصت و نه در محل کنونی دوباره ساخته شد. مردم این روستا به زبان دیلمی و کردی سخن می‌گویند. آب و هوای این منطقه کوهستانی و معتدل است و دارای جنگل‌های بکر راش و همچنین گونه ای کمیاب از گل سوسن چلچراغ می‌باشد. آبشار شار شار هم یه یکی از جاذبه‌های بره سر قدیم است که در پانصد متری مرکز شهر قرار دارد. می‌توان با طی کردن شهر رستم آباد به شهر توتکابن ومسیری که در حاشیه رودخانه گوهر رود قرار دارد و از روستاهای زیبا و کوهستانی شهر رودبار می‌گذرد پس از گذشتن از روستاهای سندس، انارکول، دشتویل، چره، چلگاسر، دره دشت، حشمت آباد، برارود، جلالده، لیاول سفلی و علیاء به شهرک چهارمحل به شهر بره سر رسید. این مسیر از دره‌ها و کوه‌ها می‌گذر که منظره ای فوق العاده زیبایی دارد. با رسیدن به پره سر و سراغ گرفتن از امامزاده لیاشگل و ادامه مسیر که مسیری سنگلاخی است می‌توان به دریاچه ویسان این روستا رسید. این دریاچه از سرازیر شدن چشمه‌ها و اب‌های جاری در ک وه‌ها به وجود آمده است که زیستگاه جانوران و گیاهاین بسیاری می‌باشد که از نمون ه آنها می‌توان به ماهی و درختانی همچون بید ، راش زالزالک ، گل گاو زبان ، لاله کوهی ، شیرین بیان و غیره اشاره کرد. دریاچه ویستان پره سر در کنار ییلاق شینه چاک ، استیلی سرا و چاکهای محشر واقع شده است که به دلیل داشتن علفزار‌های سرسبز مورد توجه دامداران و زنبور داران قرار گرفته است.عسل‌های طبیعی و گوشت تازه این منطقه زبان زد است با مسافرت به این منطقه خوش آب و هوا می‌توانید از طبیعت زیبای آن حداکثر بهره را ببرید. این دریاچه در میانه حلقه ای انبوه از درختان قرار دارد که گویی دریاچه را محاصره کرده اند.این علفزار‌های سر سبز در فصل بهار و تابستان بسیار زیبا می‌گردند و پر از گلهای رنگی می‌شوند که در کنار سرسبزی علفزار گویی قطعه ای از بهشت است. برای رسیدن به این منطقه علاوه بر مسیر ذکر شده از مسیر لوشان نیز می‌توانید استفاده کنید. برای اینکار باید از لوشان به سمت جیرنده و سپس داماش حرکت کنید پس از طی چهل و پنج کیلومتر به جیرنده و از آنجا پس از حدود چهل کیلومتر به داماش می‌رسید. از داماش تا پره سر حدود ده کیلومتر بوده که با پرسیدن از اهالی و رهگذران می‌توانید مسیری خاکی را بیابید که شما را به این روستا می‌رساند . اگر به ماهی گیری علاقه دارید دیدن این دریاچه خالی از لطف نیست .

چرا باید این دریاچه را از نزدیک دید؟

دریاچه ویستان، به استخر ویستان، دریاچه بره‌ سر و دریاچه یسان هم معروف است. این استخر طبیعی احتمالا بر اثر زلزله به‌وجود آمده و آبش از کوه‌های اطراف و چشمه‌ها تامین می‌شود، درست مثل بیشتر دریاچه‌ها. طولش حدود ۲۳۰ متر است و پهنایش ۱۰۰ متری می‌شود. عمقش هم کم نیست، ممکن است تا ۱۰۰ متر برسد. این دریاچه از دو طرف به کوه‌های پوشیده از درخت می‌رسد و از دو طرف دیگر به تپه‌های سرسبز و دشت‌های چشم‌نواز. اطراف استخر ویستان پر است از درختان بلوط، راش، بید، و البته گل‌گاو‌زبان، شیرین‌بیان، لاله کوهی و نی. طبیعت اینجا به اضافه دام‌هایی که دشت‌های فراخ را برای چرا پیدا کرده‌اند، باعث شده عسل مرغوب و لبنیات باکیفیتی را در این منطقه پیدا کنیم. به این فهرست باید تمشک، ازگیل، زالزالک، سیب، گلابی و گردو را هم اضافه کنیم.یکی از صداهایی که سکوت دریاچه را می‌شکند، صدای پرنده‌هاست. درخت‌های آن حوالی مثل کبک، قمری، تهیو و بلدرچین و موش‌خرما، گراز و روباه هم باعث شده در اینجا تنها نباشیم.

وسایل مورد نیاز در بازدید از دریاچه

چیزی شبیه به فروشگاه یا رستوران در این حوالی نمی‌بینیم و باید خریدهای‌مان را در همان شهر انجام بدهیم. نزدیک‌ترین شهر به دریاچه ویستان، رودبار است. در رودبار هم مغازه‌های زیادی هست و هم رستوران‌های خوبی. رستوران سرچشمه که دو شعبه در رودبار دارد، یکی از بهترین جاها برای خوردن غذاست. درصورتی‌که بخواهیم کنار دریاچه کمپ کنیم، چراغ‌قوه، کیسه‌خواب، چادر، جعبه کمک‌های اولیه، لباس اضافی، مواد غذایی و آب کافی باید همراه‌مان باشد. البته خیال‌تان راحت که این ناحیه امن است و هیچ خرسی منتظر چادر زدن ما ننشسته.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
استان گیلان، رودبار، بخش خورگام، بره سر