number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6  number=7  number=8  number=9

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

روستای سنگرود واقع در پانزده کیلومتری لوشان (شهر آفتاب گیلان) بطرف شهر کوهستانی جیرنده واقع شده است که برای رسیدن به روستای سنگرود از جوار حرم مطهر امام زاده محمد حنفیه وپس از آن از روستای کرد نشین کرماک باید عبور کرد تا به مقصدمان روستای سنگرود برسیم روستای سنگرود در منطقه فاراب عمارلو قرار گرفته است .

روستای سنگرود به سه قسمت : محل بالا(قلیزاده) محل وسط(عطایی) و محل پایین تقسیم شده است که اهالی هر سه محل با صفا و صمیمیت در کنار هم به زندگی روزمره خود مشغول می باشند . روستا دارای شورای اسلامی‌ روستایی، دهیاری ، و خانه بهداشت و زمانی هم مخابرات . در روستای سنگرود مدرسه تا پنجم ابتدایی بیشتر دایر نمی باشد .

این روستا در زمین لرزه۳۱ خرداد سال ۱۳۶۹ به طور کلی تخریب و بنای جدید روستا به مانند اکثر روستاهای بخش عمارلو در مکانی جدید بنام خوشاب احداث شد.که در سال ۶۹ تعداد ۲۱۹ تن از عزیزان مان بر اثر این سانحه دلخراش جان خود را از دست دادند .

از نظر درآمد و امرار معاش مطلب خاصی نمی باشد که خدمت شما عزیزان عرض نمایم ، عده ای نیز به شغل دامداری و کشاورزی عده ای معدود از جوانان این روستا در معدن سنگرود مشغول امرار معاش هستند و به دلیل کمبود کار بیشتر جوانان به شهرهای اطراف از جمله لوشان ، منجیل و قزوین مهاجرت نموده اند . تعداد زیادی بعد از زلزله سال ۶۹ به شهر لوشان مهاجرت نموده اند .گویش تمام اهالی این روستا به زبان کردی کرمانج میباشد.

چشمه‌های آب معدنی روستای سنگرود

این دو چشمه در روستای سنگرود از توابع دهستان فاراب (رودبار) واقع شده‌اند و به چشمه «آب گاز» و چشمه «آب کولور» معروف هستند. دبی چشمه دوم پنج لیتر در ثانیه است و در درمان رماتیسم و بیماری‌های استخوان و هم‌چنین بیماری‌های پوستی مؤثر است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
15 کیلومتری شمال شرقی لوشان، دهستان جیرنده