تپه کلورز
تپه کلورز
تپه کلورز number=0 تپه کلورز number=1

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنجشنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

تپه کلورز

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۸ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

کلورز در فاصله دو کیلومتری شهر رستم آباد و پنچاه کیلومتری شهر رشت و در مسیر رستم اباد به سلانسر واقع شده است. کلورز از دو روستای کوچکتر به نام‌های کلورز و جلالیه تشکیل شده است که مساحت آن به حدود هشت هزار و ششصد متر مربع می‌رسد.

این تپه از سال هزار و سیصد و چهل و پنج تا سال هزار و سیصد و چهل و هشت هجری شمسی از سوی اداره باستان شناسی و به سرپرستی مهندس حاکمی مورد جستجو قرار گرفته است ، که بقایایی از گورستان و همچنین پی خانه هایی از جنس سنگ و تیر‌های چوبی در این تپه یافت شده است .

در سال هزار و سیصد و هفتاد نیز این تپه توسط محمد رضا خلعتبری مورد کاوش قرار گرفت و گورهایی مربوط به اوبل هزاره اول در آن کشف شد، پس آن نیز این تپه در سال هزار و سیصدو هشتاد توسط گروهی مشترک از ژاپن و ایران مورد کاوش قرار گرفت که به بقایایی از معماری‌های پیش از اسلام برخورد کردند.

پس از آن در سال هشتادو سه و هشتاد چهار دوباره محمد رضا خلعتبری دست به کار شد و در این تپه به آثاری از اتاق‌ها و دیوار‌های دفاعی مربوط به یک دوره تاریخی دست یافت. با توجه به آثار به دست امده این نظریه مطرح است که این معماری مربوط به توده مردم نبوده و این تپه به عنوان ارگ و قلعه استفاده می‌شده است.

مجموعه ای از عناصر معماری به دست اماده در این تپه شامل: راهرو ها، سالن‌ها ی پذیرایی، اتاق نشیمن ، تنور وهمچنین ظروفی که آذوغه در آن نگهداری می‌شده می‌باشد. آثار سوختگی به دست آمده از این مکان نیز حاکی از این می‌باشد که به دلیل آتش سوزی سقف این مکان بر روی آن آوار شده است. همچنین پیدا شدن سرامیک در این مکان نیز نشان از این است که این مکان مربوط به دوره پارت‌ها (اشکانیان) می‌باشد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
۲ کیلومتری شهر رستم آباد،۵۰ کیلومتری رشت ،مسیر رستم آباد_سلانسر