number=0  number=1  number=2  number=3  number=4

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

تپه مارلیک یا چراغ علی تپه در دره گوهر رود و در نزدیکی رودبار قرار دارد که مساحت آن به حدود یک هکتار و در مجاور باغ‌های زیتون و زمین‌های شالیکاری واقع است.

در شمال این تپه، تپه دیگری قرار دارد که بر روی آن قعله ای توسط قوم مارد در دوهزار سال قبل از میلاد ساخته شده است که آثار آن هنوز به جا پا برجاست.

محل دفن اموات ساکنین این قلعه همان تپه مارلیک معروف می‌باشد.گروهی از محققان بر این باورند که نام این تپه از دو کلمه مار و لیک (سوراخ) گرفته شده است که افسانه مار و گنج را در این تپه تصدیق میکند. و گروهی نیز معتقدند که از دو کلمه مار که از کلمه آمارد گرفته شده است و لیک که به معنای قوم می‌باشد ساخته شده است.

حفاری و اکتشاف این قله از سال هزار و سیصد و چهل شروع شده و اشیاء و اثار هنری زیبایی در آن کشف شده است.قلعه پیلادژ نهصد سال پس از میلاد توسط مهاجمان به آتش کشیده شد  اما از شواهد و ظواهر قضیه می‌توان حدس زد که افرادی که در این تپه و تپه حسنلو ساکن بودند از نظر فرهنگی یکسان بوده اند که با توجه به اسطوره سازی و زرگری انها بر روی آثارشان این امر از یک حدس فرا‌تر می‌رود.

گورهای کشف شده در این تپه مستطیل شکل اند و روی آنها با چوب پوشیده می‌شده که طی گذشت سال‌ها فرو ریخته اند.

شواهد امر این طور نشان میدهد که اموات با لباس دفن می‌شده اند و در درون گور‌ها نیز انواع الات جنگ مانند گرز و شمشیر و سپر و همچنین مجسمه هایی برنزی و سفالی و همچنین اثاری از جنس طلا قرار میدادند.

از این آثار می‌توان به این نتیجه رسید که مردم آن زمان مردمی جنگ آور بودند که به کشاورزی نیز مشغول بوده اند ودر عین حال مذهبی نیز بوده اند. مردم آن دوره خورشید را مقدس می‌شمردند ، نقش خورشیدرا در جام‌های ساخته شده میتوان دید که در مرکز همه چیز است و همه جانداران از روشنایی آن زندگی می‌گیرند.

از معروفترین آثاری که در این تپه کشف شده اند می‌توان به : جام گاوسر مارلیک، فنجان طلای عقاب ،جام طلای سیمرغ اساطیری و گاو بالدار ،جام طلای گاو و اسب، ساغر زندگی اشاره نمود.

دو مهر که بر روی یکی از آن‌ها خطی میخی نوشته شده است روی دیگری تصویر از مجلس شکار نقش بسته از دو نمونه دیگر از این اثار است که قدمت آن به بیش از سه هزار سال میرسد.

جام ساغر زندگی، جامی است به ارتفاع بیست سانتی متر که زندگی یک بز کوهی از بدو تولد تازمان مرگش روی آن به تصویر کشده شده است.

جام مارلیک نیز حدود هجده سانتی متر طول داد که ارتفاع برجستگی‌های آن به دو سانتی متر می‌رسد ،در وسط آن درختی به نقش بسته است که به درخت زندگی معروف است و در دوطرف آن دو گاو بالدار به تصویر کشیده شده است که از درخت بالا می‌روند در کف جام هم گلی کشیده شده است که در میان آن خوشیدی با شعاع منظم نقش بسته است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
دره گوهر رود، تپه مارلیک