number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۱۳ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

کوشک محی‌آباد(باغ‌آقا) مربوط به دوره قاجار است و در کرمان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۶۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این باغ سال‌ها محل بیتوته آقاخان محلاتی بود و سپس به عنوان کنسولگری انگلیس مورد استفاده قرار گرفت.

باغ آقا در انتهای خیابان شهدا(زریسف) کرمان قرار دارد که با قدمت بیش از 200 سال یکی از مراکز تاریخی و ارزشمند استان کرمان به شمار می‌آید. بانی این باغ سیدابوالحسن خان بیگلربیگی حاکم وقت کرمان بوده است که در حدود سال های 1208 در کرمان حکومت می‌کرده.

حکومت او مصادف بود با آمدن لطفعلی‌خان زند به کرمان و اتفاقاً یکی از مواردی که نقطه عطفی درباره این باغ است این است که وقتی لطفعلی‌خان عزم ماندن در کرمان را داشت وسیدابوالحسن خان مخالف با آمدن و ماندن لطفعلی خان بود به او از طریق سیف‌الدین که برایش پیغام آورده بود، پیغام داد که آمدنت و ماندنت در کرمان به صلاح تو نیست و به صلاح مردم و من هم نیست شما اگر می‌خواهید در کرمان زمینه تفریحی داشته باشید بیا من این باغ را مدتی در اختیارت قرار می‌دهم تفریح کن و خرجت را هم می‌دهم، لطفعلی خان نپذیرفت و در کرمان ماند و آن وقایع (قتل عام آقا محمدخان قاجار در کرمان) بوجود آمد.

سیدابوالحسن خان بسیار آدم بخشنده‌ای بود بخصوص در روزگاری که مردم کرمان در فقر و تنگدستی به سر می‌بردند، وجوهات قابل توجهی از جاهای مختلف دنیا برای او ارسال می‌شد برای همین به اینجا باغ آقا می‌گفتند. بعدها که انگلیسی‌ها به کرمان آمدند کنسولگری را ایجاد کردند و در اینجا «اس بی آد» را راه انداختند و آقای « اون فری سایکس» به کرمان نقل مکان کرد و از آن پس این باغ در اختیار کنسولگری قرار گرفت و سرانجام به دست شرکت نفت افتاد و این سازمان هم بعنوان یک مجموعه سکونتی از آن استفاده می‌کند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
کرمان – انتهای خیابان شهدا(زریسف)