number=0  number=1  number=2  number=3  number=4

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۳.۵ از ۱۱ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

امام زاده ای که با دو واسطه به حضرت موسی بن جعفر علیه السلام می رسند.

شخصیت مدفون دراین بقعه -سیدابوالحسن محمدبن ابراهیم المجاب بن محمد العابدبن امام موسی کاظم علیه السلام است که امامزاده سیدمحمدملقب به ((شاهزاده محمد)) ازسادات بسیارجلیل القدر-عظیم الشأن و بزرگوار جد سادات موسوی کرمان -شیراز -خوزستان -کربلا و کوفه می باشد .

محمد بن ابراهیم مجاب علیه السلام متولد کربلا و در سال ۲۴۷هجری قمری به سیرجان و به سا ل ۲۴۹هجری قمری با دعوت اهالی و علمای کرمان به این شهر هجرت نمود . ایشان پس از گذراندن بیش از ۵۰سال از عمر خود در این خطه و تبلیغ دین و پرورش شاگردان مبرز همانند بسیاری از بزرگان توسط حاکم وقت در سال ۳۰۱هجری قمری به شهادت رسید ودر یک فرسنگی شهرقدیم کرمان در قسمت غربی کوه معروف (قلعه اردشیر )به خاک سپرده شد.

بقعه و مزار با شکوه امام زاده محمد علیه السلام در محله(شاهزاده محمد) خیاابان 17 شهریور – چهار راه بهار قرار دارد که مورد احترام مردم شهرستان کرمان می باشد

تاریخچه بنا

این بنا که متعلق به اواسط دوره صفویه است به صورت مستطیل و به ابعاد۲۲*۲۵مترساخته شده که دارای سه ایوان ،گنبد ،رواق، صحن و ضریح است. درب اصلی بقعه از جانب ایوان شرقی باز می شود که آئینه کاریهای زیبایی دارد حین عبور از ایوان ،به اتاقی می رسیم که مرقد امامزاده درآن قراردارد. این اتاق دارای چهار صفه بلند به ارتفاع ۸متراست که در تلاقی ساقه گنبد عرق چینی و دیوار بقعه، چهار پنجره جهت نور گیری تعبیه شده است. قطر گنبد از داخل ۵متر و ارتفاع ساقه آن ۲متر است گنبد از خارج به شکل شلجمی بلند و به ارتفاع بیش از ۱۳متر است که بسیار باشکوه و مجلل و عظیم و پر ابهت ساخته شده و دور تا دور ساقه آن صلوات کبیره در کاشی های قهوه ای نقش بسته است. نمای تمام گنبد نیز با کاشی های معرق فیروزه ای تزئین شده و در نتیجه نمای بسیار زیبایی به بقعه داده است. درست در زیر گنبد و وسط اتاق ،مرقد امامزاده قرار دارد. در شمال مرقد، دربی قراردارد که به شبستان بزرگ حرم می رسد که دارای دو اتاق و یک ایوان و یک سالن بزرگ است. توسعه قرینه همین فضا در جنوب بقعه تکرار شده با این تفاوت که سر درب آن زیبا و باشکوه و تمامآ با کاشی های لاجوردی در زمینه گل و بوته و آیات قرآنی تزئین شده و از شکوه خاصی برخوردار است زمین زیارتگاه که حدود۵هزارمترمربع است با جدول بندی درختان سرو و کاج بلند و گل کاری و چمن کاری فضای با طراوتی دارد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
کرمان، خیابان شاهزاده محمد