number=0

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۵ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

پناهگاه حیات وحش "خوش ییلاق" در شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد. زیستگاههای جانوری و پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است.

این منطقه به دلیل وجود چشم اندازهای متفاوت طبیعی و تنوع اکوسیستمی شامل جنگل، کوهستان، مرطوب خزری، دشت خشک و بیابانی تنوع زیستی ویژه و ارزشمندی دارد و از بی نظیرترین پناهگاه های حیات وحش ایران است.

منطقه حفاظت شده خوش ییلاق که در واقع پناهگاه حیات وحش محسوب می‌شود یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است که در ناحیه شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار گرفته است. مساحت این پناهگاه به 150 هزار هکتار می‌رسد و به دو بخش کوهستانی و دشتی تقسیم می‌شود. این منطقه بین کویر و جنگل‌های شمال کشور واقع شده و از این رو پوشش گیاهی و زیست‌بوم متنوع و ارزشمندی دارد. زیست‌بوم این منطقه شامل تمامی اجزا و اعضای آن، از حیوانات و جانوران مختلف گرفته تا منابع آبی، معدنی، گیاهان و حتی باکتری‌های آن مورد حفاظت قرار گرفته‌اند. منطقه حفاظت شده خوش ییلاق با آب و هوای مناسب یکی از بهترین مناطق برای گذران اوقات در تعطیلات محسوب می‌شود. هر ساله گردشگران زیادی برای تفریح به منطقه خوش آب و هوای خوش ییلاق سفر می‌کنند.

بر اساس بررسی‌ها حدود 29 گونه پستاندار، 24 گونه خزنده، 93 گونه پرنده و 5 گونه دوزیست در این منطقه حفاظت‌شده زندگی می‌کنند. از جمله عمده‌ترین آن‌ها می‌توان به مارال، شوکا، کل و بز، آهو، گراز، گربه‌های وحشی، روباه، خرگوش و خرس قهوه‌ای اشاره کرد. همچنین این منطقه محل زندگی پرندگانی چون عقاب، هوبره، شاهین، کبک، تیهو، هدهد، جغد، سینه سرخ، چکاوک و غیره نیز محسوب می‌شود. دشت زردابه یکی از دشت‌های زیبای این منطقه است که با گل‌ها و پوشش گیاهی متفاوت و شگفت‌انگیز خود از با ارزش‌ترین بخش‌های این پناهگاه به شمار می‌رود و چشم‌اندازی منحصر به فرد دارد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
شمال شرق شاهرود