number=0  number=1

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۹ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

مسجد جامع آمل مربوط به دوره صفوی، دوره قاجار است و در آمل، راسته بازار، مسجد جامع آمل واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ازمساجد جامع قدیمی ایرانی است که طبق منابع ذکر شده از سال ۱۱۰۶ به دستور شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده و بعد از گذر از زلزله و آتشسوزی کماکان پابرجاست. یگانه کتیبه تاریخ دار بنا سنگ نبشته‌ای است در دهلیز مسجد، حاوی فرمانی از شاه سلطان حسین صفوی، و بناى اوليهٔ آن مربوط به قرن‌هاى اوليه اسلامى است.

معماری

بناى کنونى مسجد داراى صحنى مربع شکل است که در چهار جهت آن، بناهايى قرار دارد. بناهاى چهار طرف حياط، دو طبقه است و مأذنه مسجد را از سطح زمين ساخته‌اند. اين مسجد در دوره قاجار بازسازى و تعمير شده است. در راهروى مسجد، لوحه‌اى سنگى متضمن فرمانى از شاه سلطان حسين صفوى و تاريخ ۱۱۰۶ هـ.ق نصب شده است.

فضاهای موجود در بناي مسجد جامع آمل:

مسجدجامع آمل دارای فرم کلی مستطيل شکسته بوده و در دو طبقه بنا شده است. اين بنا دارای چهار فضاي اصلي (در طرفين)، راهروها، دهليز، ورودي‌ها، مسيرهاي راه پله به طبقه همكف و اول و اتاق هاي متعدد در اطراف فضاهاي اصلي است‌ و هم اكنون محل استقرار حوزه علمیه آمل می‌باشد.

ورودی اصلی بنا در جبهه شمالی است كه فراخوان مناسبي محسوب نمي‌شود و به جز آن ورودی دیگری در قسمت شمال شرقی قرار دارد که به طور مستقیم به طبقه اول مرتبط می‌شود.

ورودی های جبهه شمالی و شمال شرقی از دو طریق به خیابان مهدیه مرتبط هستند اما ورودی شمالی به طور مستقيم به راهرويي متصل مي شود كه در جبهه غربي آن پس از گذر از چند فضا به حياط مرکزی مي‌ رسد. حیاط مرکزی، هدايتگر ما به شبستانهای اين مجموعه (طبقه همکف) است. اين فضا كه با بشني چهار گوشه در مرکز مسجد قرار گرفته است، به نظر می رسد زيباترين بخش اين مسجد باشد. طبقه همكف اولين فضايي است كه به طور معمول، بازديد كنندگان براي ورود به مسجد جامع به آن مي‌ رسند. جبهه‌ های شمالی و جنوبی طبقه همکف به شبستان اختصاص داشته، محل تشکیل کلاسهای طلاب در جبهه غربی بوده و مکان اداری این طبقه درجبهه شرقی قرار دارد.

طبقه همکف نسبت به حیاط مرکزی دارای اختلاف‌ سطح بیست سانتی‌ متری است. طبقه اول مسجد به وسیله یک مسیر راه پله از طبقه همکف جدا می‌شود و در سه جبهه (شمالی، شرقی و غربی) بر روی شبستان ها ساخته شده است. این طبقه با داشتن ارتباط فضايي مناسب، فضاهاي مختلف را در اطراف خود چيده و به وسيله راه پله اي به ورودی شمال شرقی مي‌ رسد. هم اکنون جبهه شمالی و غربی به خوابگاه اختصاص داشته و کتابخانه و اتاق رییس حوزه در جبهه شرقی این طبقه قرار دارد.

مسجدجامع در طبقه اول به وسيله سقف به بامي محدود می‌ گردد که شيرواني (هلا) را بر فراز خود نگاه داشته‌ است. تقارن، فرم يکسان جرزها و همچنين شبکه‌ بندي بازشوها در دل‌ جرزها از جمله عواملی هستند که در کل‌ بنا ايجاد ريتم و هماهنگی بصری می‌کنند و وظيفه اصلی روشنایی، نور و هوا را بر عهده دارند.  در مجموع فضاهاي اصلي مسجدجامع آمل شامل ورودي‌ها، راهروها، دهليز، حیاط مرکزی، شبستانها و اتاقهاي كناري در بر گيرنده عملكردهاي عمده‌اي مي باشند.كه با توجه به موقعيت زماني و مكاني، عملكردهاي متنوعي را پذيرفته‌اند.

ورودي شمالی: ورودي اصلي مسجدجامع، ورودي شمالی است. اين‌ ورودي به‌ طور مستقيم به طبقه‌ همكف (شبستانها، سرویسهای بهداشتی و حیاط مرکزی) مرتبط مي‌ گردد و نزديك به مجموعه اداری واقع شده است.

ورودي شمال شرقی: يكي از ورودي‌ هاي فعال بنا، ورودي شمال شرقی است. اين ورودي به کتابخانه طبقه اول متصل بوده و به وسيله يك راهرو به فضاهاي مختلف (همكف و اول) مرتبط می گردد. مناره نیز در کنار ورودی با سیستم وزنی و ترکیبی از آجر و چوب با بشن هشت ضلعی شکل گرفته و در ترکیبی منسجم با هسته اصلی، معرف یکی از قدیمی ترین بخشهای موجود در بناست.

مسیر دسترسی

مسجدجامع آمل در كاردگر محله يا محله مسجد جامع آمل (از شهرستانهای استان مازندران) واقع است. اين بنا داراي چند دسترسي اصلي و فرعي است. خيابان مهديه و انقلاب مسيرهايي هستند كه اين بنا را به خيابان شهيد بهشتي مرتبط و خيابان هفده شهريور آن را با ميدان 17 شهريور در ميدان اصلي شهر، متصل مي سازد.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
آمل،خيابان 17 شهریور