number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۷ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

 آب و هوای معتدل و کوهستانی توأم با زیبای های طبیعی و چشم انداز قله دماوند از جاذبه های بسیار مهم ناحیه آب گرم خیز لاریجان است که علاقمندان بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

چشمه آب گرم لاریجان به صورت طبیعی در دامنه کوه دماوند می جوشد. سالیان درازی است که عموم مردم از آن استفاده می کنند و مسافران زیادی نیز جهت معالجه بیماری های جلدی به این منطقه سفر می کنند.

شاید مهمترین حسن آب گرم نزدیک بودن این آبگرم به تهران است. البته حسن دیگر آن وجود حوضچه های خصوصی در منازل و سوییت و ویلاهای اجاره ای است. البته رینه حسن دیگری هم برای ساکنین تهران دارد و آن هم هوای تمیز و عالی زیر سایه دماوند با شکوه است. علیرغم اینکه این آبگرم نزدیکترین آبگرم به تهران است اما کاملا توسط تهرانی ها نادیده گرفته می شود و گرچه در کنار یکی از چهار مسیر رفت و آمد به شمال قرار گرفته، اغلب مراجعین آن از اهالی آمل هستند.

خاصیت درمانی

آبگرم در نزدیکی شهر رینه لاریجان واقع در استان مازندران و شهستان آمل قرار گرفته است و هر ثانیه هزار لیتر آبدهی دارد. این آب برای درمان بیماری های جلدی، مفصلی و عفونی مؤثر است. بیشتر مسافران به هوای استفاده از خواص درمانی آبگرم چشمه ها راهی این منطقه می شوند. خانه‌ های این روستا استخرهای آبگرم دارند. برای استفاده از آبگرم می توانید اتاق، سوئیت، آپارتمان یا ویلا اجاره کنید و از استخر آب گوگردی با ۶۰ درجه سانتیگراد حرارت استفاده کنید. همچنین خانه‌ های روستایی ته دره با حوضچه هایی از آبگرم با فشار کمی قوی تر از هتل‌ ها و هتل آپارتمان‌ ها در خدمت مسافران عزیز هستند.

استخرها

گرچه می توان با اجاره یک منزل، سوییت یا ویلا شبی را در کنار خانواده از آبگرم گوگردی به طور خصوصی استفاده کرد اما استخرهای عمومی نیز در آنجا وجود دارد که مهمترین آن استخر شاه عباسی است که موقوفه شاه عباس صفوی است و به نظر می رسد بنای آن نیز باید جزو میراث فرهنگی باشد.

نکات مهم

حداکثر زمانی که می توانید در حوضچه های آبگرم بمانید بیشتر از نیم ساعت نیست پس نه خیلی عجله کنید و نه اصراری به بیشتر ماندن داشته باشید. ممکن است گوگرد موجود درآب باعث نفس تنگی، سرگیجه، سرفه یا سردرد شود، با آگاهی به چنین عوارضی سعی کنید آن ها را تحمل کنید تا از فواید آبگرم بهره ببرید. توجه داشته باشید که به علت افزایش بی رویه منازل مجهز به آبگرم گوگردی در رینه، چشمه آبگرم همه آن ها را کفاف نمی دهد و منازل و سوییت ها و ویلاها وسط هفته و به صورت نوبتی آبگرم را به منبع های آب خود منتقل و روزهای جمعه آن را داغ کرده و به حوضچه ها سرازیر می کنند که خاصیت گوگردی آب از بین می رود. پس به هنگام کرایه منزل دقت کنید اولا آب گرم بلکه داغ باشد و دوما گوگرد ته استخر یا حوضچه ته نشین شده باشد. 

بهترین فصل سفر به آبگرم

تقریبا در تمامی فصل ها رفتن به روستای آبگرم لاریجان زیبایی های خاص خود را دارد. در هر فصلی میتوانید به روستای آبگرم لاریجان این روستای زیبا و با صفا سفر کنید. این روستا یکی از روستاهای سردسیر می باشد و اگه مشکل برف در مسیر نداشته باشید زمستان هم رفتن به آبگرم لاریجان خیلی لذت بخش و خالی از لطف نیست.

مسیر دسترسی

بعد از گذر از گردنه های جاده هراز، پشت سر گذاشتن امامزاده هاشم و شهر پلور، حدود ٣ کلیومتر بعد از آب اسک و بعد از رد کردن تابلو ( آمل ٧۵ کیلومتر) در سمت چپ جاده تهران – آمل تابلوی “رینه ” قابل مشاهده است.در امتداد همین جاده به آب گرم لاریجان خواهید رسید . شاید بهترین نشانه رستوران سالاری باشد. مسیر انحرافی روستا دقیقا از کنار این رستوران جدا می‌شود. از کنار جاده اصلی تا روستای آبگرم دو روستای دیگه هم هست: رینه و نیاک. باید این دو را رد کنید. راه روستا کمی باریک و پیچ در پیچ و کوهستانی است و اگه شب را برای رفتن به روستا انتخاب می کنید، یک مقدار ترسناک است چون خیلی تاریک است، تقریبا 20 دقیقه طول می کشد که این مسیر را طی کنید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
مازندران،آمل،لاریجان