number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۸ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

برج هشتل در دهستان دابوی شهرستان آمل قرار گرفته است. فاصله این روستا تا شهر آمل حدود ۱۰ کیلومتر است. مسیر دسترسی به روستا از آمل از طریق جادۀ آمل-بابل است.

دهستان دابو از کهن ترین قریه ها و آبادی های آمل به شمار می رود و زادگاه میرقوام الدین مرعشی، سرسلسۀ دودمان مرعشی طبرستان است.

برج هشتل مجموعه عظیم پنج برج آرامگاهی است که در ۵ کیلومتری شرق آمل از جاده بابل، در روستای هشتل واقع شده است. این برج ها یکی از خاص ترین مکان های تاریخی هستند که به شکل مثلث کنار هم چیده شده اند.

تاریخچه و معماری

بزرگترین برج آن مربوط به یکی از سرداران میرقوام الدین مرعشی، سر سلسله مرعشیان است. شهرت این سردار به دلیل مقاومتی ست که در زمان حمله تیمور از خود نشان داد. سردار سپاه میر قوام الدین جان خود را برای حفاظت مردمش در مقابل حمله چنگیز از دست داده است. بنای اصلی بقعه چهار ضلعی است که مسجدی متصل به آن است و ایوانی در جلوی مسجد ساخته شده است. بنای اصلی از داخل چهار گوشه است. در هر یک از اضلاع یک طاق نمای بلند است. با چهار گوشواره گود، چهار ضلعی تبدیل به دایرۀ کامل شده و بر روی این دایره گنبدی بلند نوک تیز زده اند. نمای خارجی بنا چهار ضلعی است که میان هر یک از اضلاع طاقنمای بزرگی است. بالای هر یک از بدنه ها سیزده قرنیس سینه کفتری است. گنبد بنا از خارج، از نوع گنبدهای زاویه‌دار مخروطی است. سه گنبد دیگر در گورستان به بقعه متصل است. برج هشتل به شماره ۹۳۵۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
مازندران،آمل،دهستان دابوی