number=0  number=1  number=2  number=3  number=4

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: آسرو
امتیاز ۰ از ۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

 منطقه ای کوهستانی بسیار زیبا و سرسبز در استان مازندران است. این منطقه شامل روستا های سنگچال، گنگرج کلا، تیار، زرخونی و فیلبند می باشد.

مسیر اصلی ورودی به این منطقه در بیست کیلومتری شهر آمل، از جاده هراز می باشد و آب و هوایی نسبتا سرد و بارانی و مه آلود دارد. وجود پستی و بلندی در منطقه شکار ممنوع چلاو بسیار زیاد است به طوری که تقریباً سطح هموار ندارد.منطقه‌ای کوهستانی بسیار زیبا و سرسبز در استان مازندران که اصولا یک منطقه ییلاقی نشین برای اهالی آمل و بابل محسوب می شود که عموما در فصل تابستان رونق بسیاری دارد. جمعیت بسیار کمی در تمام طول سال در این منطقه سکونت دائمی دارند که شاید تعدادآنها به کمتر از صد خانوار در کل روستا های منطقه نرسد.

زیبایی های چلاو

مناطق ییلاقی منطقه شامل تیار، پاشا کلا، نجار کلا، پاریمه، گنگرج کلا، چمه، بن زرخونی،سنگچال و فیلبند می باشد. مردم مازندران به بارش شدید ( شلاو ) می گویند که احتمالاً نام این ناحیه از این کلمه مشتق شده است. نام اولیه این دهستان چهل آب بوده که به مرور زمان به چلاو تغییر نموده است. ارتفاع منطقه به ویژه دهستان چلاو حدود ۸۰۰ تا ۳۲۰۰ متر از سطح دریا و فاصله آن از مرکز شهر ۴۰ کیلومتر می باشد. بارندگی سالانه ان حدود ۱۰۵۰ میلیمتر است و آبهای مازاد منطقه در رود کبیر هراز سریز دارد . ۱۵۰۰۰ هکتار از این منطقه تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد و به مدت ۵ سال منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.

مسیر دسترسی

مسیر رسیدن به منطقه شکار ممنوع چلاو از مرکز شهرستان آمل به سمت جاده هراز (به سمت استان تهران) ۲۵ کیلومتر بوده که می توان پس از طیّ این مسافت به واسطه پلی در سمت چپ جاده (که به پل منگل معروف است) با پشت سر گذاشتن ۱۵ کیلومتر جاده فرعی به منطقه سرسبز چلاو رسید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
استان مازندران ، آمل ، ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی آمل