number=0  number=1  number=2  number=3

مدت زمان پیشنهادی

۳ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۱۴ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

مرداب هسل جایی در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی چالوس و ۱۵ کیلومتری شمال غربی مرزن آباد جنگل سرسبز و باطراوت در دل خود مردابی زیبا جای داده است. مردابی که در هر فصلی از طبیعت ظاهری متفاوت دارد و همیشه زیبا است. این زیبایی فقط مختص مرداب نیست بلکه مسیر رسیدن به آن نیز پر از جاذبه های رنگارنگ و رویایی است.

همین که پا به محوطه اطراف مرداب می گذارید صدای جانوران اطراف یکصدا و هماهنگ به گوش می رسد، صدایی که لحظه ای خاموش نمی شود و فضای جنگل و مرداب را دلنشین تر میکند. جلبک ها و گیاهان روی آب، در بهار و تابستان به رنگ سبز هستند و مرداب را همچون نگینی زمردی چشم نواز و زیبا می کنند، به محض تمام شدن تابستان کم کم به رنگ قرمز و نارنجی تغییر رنگ داده و ظاهر مرداب رنگ گرم و آتشین بخود می گیرد، رنگی که در هماهنگی کامل با درختان اطراف است و مناظری جادویی خلق می کند.

پاییز یکی از بهترین فصل ها برای دیدن این مرداب است. در این فصل رنگین کمان رنگ ها مناظری شاعرانه و سحرانگیز به وجود می آورد که مدت ها شما را غرق تماشا می کند. می توانید در گوشه ای دنج بنشینید، به صدای طبیعت گوش بسپارید و تا می توانید تابلوی نقاشی خلقت را تماشا کنید، طبیعت اینجا آنقدر متنوع است که هر چه ببینید سیر نمی شوید. آبگیر هسل ماهی ندارد، اما زیستگاه دوزیستانی مثل قورباغه، وزغ و لاک پشت است. شنا در این آبگیر، هم به دلیل فقدان نجات غریق در اطراف و هم حضور جانوران آبزی خطرناک است.

جاده ای که در مجاورت این مرداب احداث شده از تعداد جانوران آن کاسته است. این مرداب بیضی شکل است و عمق آن در نقاط مختلف متغیر است که در بعضی قسمت ها به ۱۵ متر می رسد. بخشی از آب مرداب هسل از طریق چشمه های این تالاب تامین می شود و بارانی که از نیمه پاییز تا نیمه بهار می بارد، این آبگیر را پر می کند. در گذشته حجم آب این مرداب بیشتر بود. حدود ۵۰ سال قبل چندین و چند خانواده دامدار در کنار این مرداب زندگی می کردند اما سپس محل زندگی خود را تغییر دادند تا اطراف این مرداب بکر تر از گذشته شود. مرداب در واقع در دل جنگل مشعل یا به طور دقیق تر جنگل «مشعل موزی» قرار گرفته است. البته این جنگل نام های دیگری مثل جنگل «فین» یا محمدآباد نیز دارد. جنگل از جنوب به جنگل های «سوته لار» و منطقه «کردشت»، از شمال به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه مشعل موزی می رسد.

در مسیر پیاده روی به سوی مرداب درختان ممرز، انجیلی، راش، «داغداغان»، آزاد، شمشاد و بعضی درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر، انار و انواعی از گیاهان دارویی مثل بابونه، «فشکی واش»، «زِمِنج» وجود دارند. آدرس: تالاب یا مرداب «هَسل» حدود ده کیلومتر از جاده چالوس فاصله دارد، ضمن آن که حدود یک ساعت نیز پیاده روی در پیش دارید تا به کناره آن برسید. تنها با طی مسیری حدودا چهار کیلومتری، در یکی از فرعی های جاده چالوس به مرداب هسل میر سید.

 

مسیر دسترسی

مرداب هسل در جنوب دو روستای «طلاجو» و «سینوا» در دل منطقه ای جنگلی قرار گرفته است. برای رسیدن به آن، وارد جاده چالوس شوید و ده کیلومتر مانده به شهر چالوس، بعد از پلیس راه، در سمت چپ تان وارد اولین فرعی خاکی شوید که جاده ای جنگلی است و به روستای سینوا می رسد. این مسیر تابلویی ندارد و فقط باید حواس تان به پلیس راه باشد. در این مسیر بعد از عبور از پل رودخانه، یعنی مسافتی حدودا 300 متری به یک دوراهی می رسید که برای رسیدن به مرداب باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید. بعد از طی مسافتی کوتاه، به یک منطقه جنگلی به نام «بانی» می رسید. باید خودرو را همین جا پارک کنید و پیاده به سمت مرداب راه بیفتید. مسیر پاکوب منتهی به مرداب مشخص است، اگر با راهنما همراه نیستید، سوال های تان را از محیط بانان ایستگاه محیط بانی که در همین محدوده قرار دارد، بپرسید. در این ایستگاه سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی نیز وجود دارد. بسته به توان گروهی که با آن همراه هستید، تا مرداب بین نیم تا یک ساعت پیاده روی در یک منطقه جنگلی پیش رو دارید. توصیه خرید خود را در مرزن آباد، انجام دهید. مخصوصا آب آشامیدنی، چون در طول مسیر پس از مرزن آباد مغازه یا دکانی برای خرید نیست. خروجی جاده چالوس به سمت جاده جنگلی «سینوا» تابلو ندارد، حتما جی پی اس گوشی همراه تان را فعال کنید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
روستای سینوا، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهرستان چالوس و در مجاورت مرزن آباد