مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۵ از ۹۱ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

زراس دهکده تفریحی-توریستی که در شمال دریاچه کارون ۳ و در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب شهر دهدز قرار دارد، مانند تابلویی زیبا است که به دست نقاشی چیره‌دست خلق شده و ترکیبی است از کوه‌های پوشیده از درخت‌های بلوط و دشت‌های سبز و دریاچه‌ای که رنگ آبی آن میان این همه سبزی زیبایی دو چندان به آن بخشیده است .

بهترین فصل سال برای بهینه‌ترین استفاده از این آب و هوای لطیف و پاکیزه فصل بهار است که به‌واسطه‌ی نزدیکی به استان چهار محال بختیاری که حدودا ۱۸۰ کیلومتر تا شهرکرد فاصله دارد، هم‌میهنان ما در این استان هم می‌توانند اوقات خوش و فرح‌بخشی را در این منطقه داشته باشند. فصل زمستان در این منطقه هم زیبایی خاص خودش را دارد و طبیعت پوشیده از برف و کوه‌های سپید بی‌شک زمستانی به یاد ماندنی برای اهالی جنوب خوزستان خواهد داشت که از تماشای بارش برف در اوج زمستان هم بی‌نصیب هستند.

 دریاچه‌ای آبی که میان کوه‌های سبز پهن شده است، محل خوبی برای قایقرانی و صید ماهی است و شما در آنجا قایقرانانی را می‌بینید که تور خود را پهن کرده‌اند و در حال صید ماهی، عمدتا قزل آلا، هستند. در اینجا با سوار بر لنج‌هایی که به آن‌ها بارج می‌گویند، می‌توانید به آن طرف دریاچه بروید و از طبیعت آن دست آب هم استفاده کنید. از دیگر جاذبه‌های توریستی که در نزدیکی این دهکده رویایی قرار دارد، می‌توان به آبشار شیوند که در نوع خود بی‌نظیر است و روستاها و باغ‌های پوشیده از انواع درختان میوه‌های سردسیری و کوهستانی اشاره کرد که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب طبیعت‌گردی و کوهنوردی به یاد ماندنی را در این بهشت کم‌نظیر داشته باشید.

موقعیت جغرافیایی

منطقه زراس از جاهای دیدنی ایذه به شمار می‌رود و در ۲۵۰ کیلومتری شمال شرقی اهواز، ۱۴ کیلومتری جنوب شهر دهدز و ۳۹ کیلومتری سد کارون ۳ قرار دارد. این محدوده به مساحت ۲۰۶ هکتار از جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان است. این منطقه از شمال به ارتفاعات کوه گل و جاده ایذه-شهرکرد و از جنوب و غرب به حوزه آبریز سد کارون ۳ و روستای درب غریبی و از شرق به روستای زراس محدود می‌شود.

برای رسیدن به این منطقه باید از طریق جاده ایذه-دهدز به طول ۵۵ کیلومتر وارد شوید.

جاذبه ها

از جاذبه‌های این منطقه دریاچه سد کارون ۳  مشرف به دهکده است که زیبایی دلنشینی دارد؛ آبشار شیوند که روبه‌روی دهکده قرار گرفته در نوع خود کم‌نظیر است؛ منطقه بلوط بلند نیز که در ۲۲ کیلومتری دهکده قرار دارد واقعا زیبا است؛ کوه‌های سر به فلک کشیده منگشت و طبیعت برف‌گیر و جنگل‌های بکر منطقه، منطقه تاراز، گلزار، دشت سوسن، تورک و .... بسیار دیدنی‌اند. به علاوه، آبادی‌ها، روستاها و باغات پوشیده از انواع درختان میوه مناطق سردسیر و کوهستانی و مشاهد زندگی و روزمرگی مردم محلی منطقه می‌تواند جذاب و دیدنی باشند. 

در این منطقه علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، جاذبه‌های تاریخی و مذهبی بسیاری نیز وجود دارد. جاذبه‌هایی چون طاق طویله که مربوط به دوره اتابکان لر بزرگ در شهر باستانی ایذه است؛ آثار قلعه کژدم در نزدیکی آبادی خنگ اژدر؛ اشکفت سلمان در ۳ کیلومتری جنوب غربی ایذه؛ نقش برجسته کول فره که قدمتی چند هزار ساله دارد و در ۳ کیلومتری شمال شرق ایذه قرار گرفته است .

و اما آدرس این مکان دیدنی:
شمال دریاچه کارون ۳ و در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب شهر دهدز قرار دارد