number=0  number=1

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۷ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

 آبشار سواسره مشرف به ناحیه‌ای از توابع بلده قرار دارد و حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار دارای آبی فراوان با پخشابی منحصربفرد است. فضای این منطقه کوهستانی - بیشه‌ای است و چشم‌اندازهایی بکر و شگفت‌انگیزی دارد. علت نام گذاری این آبشار آن است که در منطقه کوهستانی واقع شده است و سواسره به معنی «نسیم صبحگاهی» است. آبشار سواسره در شهرستان نور و در نزدیکی روستای بلده و در ۵۳ کیلومتری جاده هراز و ۵۵ کیلومتری جاده چالوس قرار دارد. این آبشار بلند حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و به بلده (بالاده) مشرف است؛ به همین خاطر آب با فشار زیادی از این آبشار می‌ریزد و چشم‌اندازی شگفت‌انگیز را پدید می‌آورد.

بلده در نزدیکی شهر یوش، زادگاه نیما یوشیج قرار دارد و آبشار سواسره، مقصد گردشگری کسانی است که به دیدار خانه شاعر شعر نوی ایران می‌روند. محلی ها به راهنمایی گردشگران به آبشار سواسره عادت دارند و حتی در صورت تمایل گردشگران، خانه‌های خود را برای اجاره شبانه در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.

 

مسیر دسترسی

۱. اگر از جاده هزار به سمت سواسره حرکت می‌کنید، پس از شهرهای امل و محمودآباد، به شهرستان نور می‌رسید. بعد از پشت سرگذاشتن شهرستان نور، به بلده و سواسره می‌رسید.

۲. در صورتی که از جاده چالوس به سمت سواسره در حرکتید، پس از شهرستان نور، آبشار سواسره را خواهید دید.

۳. مسیر دومی هم برای دسترسی به آبشار سواسره از جاده چالوس وجود دارد. نرسیده به سیاه‌بیشه، روستای بلده قرار دارد و سواسره همانجاست.

برای رسیدن به آبشار سواسره، از روستای بلده عبور می‌کنید که پر از خانه‌های باصفا و محلی‌هایی است که محصولات محلی مثل لبنیات و ترشیجات درست می‌کنند و می‌توانید برای گردش خود، آن‌ها را تهیه کنید. فضای کوهستانی آبشار سواسره به گونه‌ای است که پر از بیشه و چشم‌اندازهای زیبا و سرسبز است. در مسیر رسیدن به آبشار، رودخانه‌های متعددی را می‌بینید که از این آبشار جاری گشته و موجب سرسبزی مسیر شده است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
استان مازندران، شهرستان نور، روستای بلده