number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

تپه تاریخی کلار کلاردشت تپه کلار مربوط به هزاره دوم پیش از میلاد است و در شهرستان چالوس، دهستان کلاردشت، روستای لاهو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۴۴ با شماره ثبت ۴۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منطقه باستانی کلاردشت یکی از مناطق کم نظیر به لحاظ شرایط جغرافیایی و زیست بوم مناسب، از هزاره های قبل مورد توجه ساکنان خطه شمالی سلسله جبال البرز بوده است. وجود غارها و پناهگاه های متعدد در حاشیه رود با ارزش ˈسردابرودˈ که از ارتفاعات جنوبی کلاردشت سرچشمه گرفته یکی از عوامل کلیدی برای حضور انسان در این منطقه باستانی به شمار می رود. این تپه تاریخی در روستای بکر ˈلاهو ˈ واقع در قسمت شرقی کلاردشت است که وسعت آن بیش از 6 هکتار است.

تپه کلار به عنوان با ارزش ترین و کلیدی ترین محوطه باستانی در غرب مازندران است .یکی از ویژگی های مهم این محوطه باستانی که در کمتر محوطه ای در کشور می توان نمونه آن را یافت، تداوم و پیوستگی استقرار انسان در آن، در طول قریب به 6 هزار سال است .

نتایج آزمایشات بر روی نمونه های استخوان و ذغال به دست آمده از لایه های تحتانی تپه کلار توسط دانشگاه آکسفورد انگلستان، تاریخ آن را به اوایل هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح یعنی 6 هزار سال قبل مربوط می داند. یافته های این تپه نشان می دهد صنعت سفالگری و فلزگری در این محوطه در اوج خود قرار داشته و سفال های نوع ˈیانیکˈ این محوطه، قدیمی تر از نمونه های شناخته شده در غرب ایران هستند.

کلاردشت به بهشت گمشده ایران معروف است و به دلیل زیبایی‌های طبیعی و تاریخی بی‌نظیر و آب وهوای بسیار مطبوع و تپه تاریخی کلار نیز به عنوان گنجینه ارزشمند سالانه پذیرای صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی است.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
چالوس، کلاردشت