number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5

مدت زمان پیشنهادی

۱ ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۱۲ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

این چشمه زیبا و پرجاذبه به دلیل آب بسیار فراوان و گوارا، مورد استفاده اهالی منطقه قرار می‌گرفته‌است. برای رسیدن به این چشمه بزرگ پس از طی ۲۴ کیلومتر از ابتدای دو راهی چالوس (دوب آب) به کجور در ضلع جنوبی خیابان چناران روستای آستانکرود بخش کجور(در منطقه گردشگری روستای آستانکرود) این چشمه زیبا و دیدنی رخ می‌نمایاند.

یک ضرب مثلی کجوری هم می‌گوید: هرکس، دیو چشمهٔ او ره بَخارِه اَی گِردِنه هَیجه یعنی هر که آب دیو چشمه را بخورد، دوباره به این منطقه بازمی‌گردد.

آب این چشمه در فصل تابستان بیش از فصل زمستان سرد و یخ است که این بر جاذبه این چشمه رؤیایی افزوده است. فضای سبز و وجود انواع گونه‌های درختی و درختچه‌ای در حاشیه، این چشمه را به مکان رؤیایی مبدل ساخته که در تمام فصل‌های سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. هم اکنون نیز یک استراحتگاه در دست احداث می‌باشد که مسافرین بتوانند در آنجا اسکان پیدا کنند.

آب چشمه در فاصله حدود یکصد متری از طریق یک نهر سنگ چین شده به سمت توربینی هدایت و آن را به حرکت درمی‌آورد که دیدن این صحنه خاطره آمیز و جذاب است. دیو چشمه نه تنها از نطر جاذبه‌های طبیعی و بلکه آب آن نیز برای مصارف کشاورزی و مزارع پرورش ماهی مناسب است. میزان آبدهی این چشمه بین ۱۸۶ تا ۲۷۰ لیتر در ثانیه لیتر در ثانیه است. دیوچشمه از طریق رودخانه اِواز به رودخانه بزرگ چالوس می‌پیوندد و سرانجام به دریای خزر می‌ریزد.

چشمه نیم متر عمق، ۵ متر طول و ۳ متر عرض دارد و مقداری پایین تر از محل جوشش آن سنگفرشی نقش دار و جذاب به شکل پلکانی دیده می شود که نمای جذابی را به چشمه داده است. حجم زیاد آب و گوارا و زلال بودن آن باعث شده که این چشمه از دیرباز به دیوچشمه یا چشمه بزرگ معروف شود. از طرفی آب چشمه از یک دهانه سنگی به بیرون می آید، دهانه ای که به مانند دهان یک دیو باز شده اما از آن آب زلال و گوارایی جوشیده می شود.

با اینکه این چشمه جذابیت زیادی دارد و هر سال گردشگران زیادی برای تفریح راهی این منطقه می شوند اما اینجا امکانات رفاهی مناسبی ندارد. فاصله ی کم این چشمه تا شهرهای نوشهر و چالوس و همینطور نزدیکی اش به روستای کندلوس این چشمه را به جاذبه ای پرطرفدار تبدیل کرده است. بر طبق نظر اهالی جاده ی اصلی تا چشمه کمتر از ۱۰۰ متر فاصله دارد اما دره ای در بین آن ها قرار دارد که باید برای آن پلی ساخته شود.

مسیر دسترسی

برای بازدید از دیوچشمه باید به نوشهر بروید، شهری که از شمال به دریای خزر، از جنوب به کوه های البرز، از شرق به شهرستان نور و از غرب به چالوس منتهی می شود. دیوچشمه در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی نوشهر در قسمت کوهستانی و ییلاقی کجور واقع شده است. نوشهر دارای دو بخش مرکزی و کجور است. دیوچشمه در مسیر روستای کجور قرار گرفته و برای بازدید از آن باید پس از گذر از شهر چالوس به جاده کندوان وارد شوید تا به دوراهی کجور برسید. با گذشتن از پل رودخانه چالوس وارد جاده آسفالته کجور می شوید و بعد از ۲۴ کیلومتر چشمه را در میان چشم اندازهایی سرسبز می بینید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
مازندران، نوشهر، جاده چالوس، دوراهی چالوس دو آب به کجور، ۲۴ کیلومتر بعد از جاده اصلی، نزدیک استانک رود، ضلع جنوبی جاده