number=0  number=1  number=2  number=3  number=4  number=5  number=6

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه شنبه ۲۴ ساعته

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۹ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

 سد خاکی آویدر در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق شهر نوشهر و در نزدیکی پارک جنگلی سی‌سنگان در استان مازندران قرار دارد. این سد و دریاچه پشت آن در فاصله‌ای دور از دریا و در دل کوهستان قرار دارد که این امر سبب کاهش رطوبت هوا در این منطقه شده‌ است.

سد خاکی آویدر در حقیقت متعلق به اداره آبیاری منطقه است و دریاچه پشت سد نیز جهت تامین آب مورد نیاز زمین‌های زراعتی منطقه ایجاد شده است.

دریاچه آویدر مامنی برای برخی گونه های ماهیان است. اگر با اصول ماهیگیری آشنایی دارید و ابزار آن نیز در اختیار شما قرار دارد، می توانید ماهیگیری را نیز در سفر به این دریاچه تجربه کنید.

یکی از ویژگی های کم نظیر این دریاچه وجود یک جزیره ی سبز رنگ در میان آب است. این جزیره در میان رنگ آبی دریاچه می درخشد و جلوه گری می کند. وجود این جزیره نشان میدهد که پیش از احداث سد و آبگیری آن، یک تپه در این قسمت وجود داشته است.

دریاچه ی به وجود آمده در پشت سد شرایط مناسبی را برای رشد و نمو موجودات آبزی فراهم نموده است و برخی از انواع ماهیان و قورباغه در آن مشاهده می شود. اطراف دریاچه نیز دارای پوشش جنگلی است و گونه‌های گیاهی آن همانند همان چیزی است که در سایر مناطق جنگلی شمال ایران مشاهده میکنید.

دریاچه و سد آویدر با دریا فاصله دارد و در قلب یک منطقه ی کوهستانی در ارتفاع ۱۲۵ متری از سطح دریا شکل گرفته است. همین امر موجب شده تا رطوبت هوای آن نسبت به سایر نقاط مازندران کمتر باشد و با آب و هوایی تقریبا خنک از میهمانان خود استقبال کند.

طبیعت در همه ی فصول سال دیدنی است اما دریاچه آویدر به هنگام بهار و تابستان طرفداران بیشتری دارد.

بهار و تابستان: به دلیل تاثیر پذیری از آب و هوای کوهستانی، این منطقه هوایی معتدل با رطوبتی کمتر از مناطق اطراف خود دارد.

پاییز: پوشش جنگلی محوطه ی اطراف دریاچه به هزار رنگ در می آید و بر زیبایی این تفرجگاه می افزاید.

زمستان: بارش برف تصویری تازه را در طبیعت نقش می کند و منظره ای دیگر را نمایش می دهد.

 

مسیر دسترسی

برای رسیدن به این دریاچه باید به سوی استان مازندران بروید. با حرکت از نوشهر به سمت نور، در حالی که حدود ۱۰ کیلومتر از پارک جنگلی سی سنگان فاصله گرفته اید و در نزدیکی روستایی بنام صلاح الدین کلا قرار دارید، چشمتان به تابلویی در سمت راستتان خواهد افتاد که عنوان سد خاکی را به شما نمایش می دهد. در این محل مسیرتان را تغییر دهید و به سمت جنوب حرکت کنید. با طی ۵ کیلومتر و گذر از کنار روستاهای صلاح الدین کلای سفلا، اولیا و ملاکلا به آویدر می رسید.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
۳۰ کیلومتری شرق شهر نوشهر