number=0  number=1

مدت زمان پیشنهادی

۲ ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنجشنبه ۱۲-۲۴

مسیر یابی

نویسنده: فاطمه کریمی
امتیاز ۰ از ۶ بازدید
بروز شده در: ۲۰۲۰-۰۸-۰۶

کاخ تمیشان واقع در شهر نور یکی از قدیمی ترین ساختمان هایی می باشد که در دوره سلطنت دوم پهلوی به دستور خواهر محمدرضا پهلوی طراحی و ساخته شده است. این ساختمان با داشتن معماری بسیار لوکس از دکوراسیون بی نظیری برخوردار می باشد و در فاصله بسیار کوتاه از ساحل دریای خزر قرار گرفته است.

این کاخ تاریخی با داشتن قدمت طولانی،  یکی از ساختمان تاریخی می باشد که ساخت این بنا به دستور خواهر محمدرضا شاه انجام شده است. از این رو می توان گفت قدمت ساخت این بنا دوران پهلوی بازمیگردد. این بنا در حال حاضر در اختیار دانشکده منابع طبیعی و دریایی شهر نور واقع بوده و به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی و مهم این منطقه شناخته می شود. کاخ تمیشان در زمره مجموعه کاخ هایی می باشد در عصر امروزی در اختیار بنیاد جانبازان با کاربری منحصر به فرد خود قرار گرفته است طراحی و ساخت این کاخ بسیار خاص و جالب بوده و هر فردی را در نگاه اول مجذوب خود می سازد و از جمله جاذبه هایی می باشد که شاید کمتر افراد با آن آشنا می باشند.

این کاخ در دوره های مختلف مورد بازسازی واقع شده و از مدرن ترین و لوکس ترین متریال ها و دکوراسیون داخلی برخوردار می باشد به گونه ای که با ورود به داخل ساختمان این کاخ با مدرن ترین وسیله های آشپزخانه و مجلل ترین اتاق ها و پذیرایی ها مواجه خواهید شد. کاخ تمیشان از سال ۱۳۶۸ با پیگیری ها از سوی نماینده مردم شهر نور به دانشگاه ترتبیت مدرس به منظور انجام فعالیت های پژوهشی اهداء شد. گردشگران و مسافرانی که علاقه مند سفر و بازدید از این جاذبه تاریخی شهر نور هستند بایستی زمان مناسبی را در اولویت قرار دهند چرا که در تمامی ایام سال پذیرای گردشگران نمی باشد.

کاخ تمیشان در نور جاذبه های گردشگری استان مازندران آثار باستانی و تاریخی کاخ تمیشان  در ۵ کیلومتری‌ شهرستان‌ نور واقع‌ شده‌ و در دوران‌ سلطنت‌ پهلوی‌ دوّم‌ به‌ دستوراشرف‌ ( خواهر محمّد رضا شاه‌ ) ساخته‌ شده‌ و در زمره‌ مجموعه‌ کاخ‌ هایی‌ است‌ که‌ امروزه‌ در اختیار بنیادجانبازان‌ قرار گرفته‌ است

معماری

کاخ تمیشان از محوطه بسیار بزرگی برخوردار بوده و از محل اقامت نگهبان گرفته تا اصطبل و استخر را در خود جای داده است در جلوی این بنا، می توانید یک ساختمان بزرگی را مشاهده کنید که با ساختار بسیار زیبای خود در فاصله کمی از ساحل دریای خزر قرار گرفته است که از این بنا دربار سلطنت پهلوی به عنوان پلاژ بهره مند می شدند. طراحی و معماری کاخ تمیشان به گونه ای است که تحسین هر بیننده ای را برمی انگیزد. کاخ تمیشان دارای یک اتاق پذیرایی با دکوراسیون مجلل، استراحتگاه مخصوص، آشپزخانه و حمام می باشد که با استفاده از لوکس ترین و مدرن ترین دکورها طراحی شده و از زیبایی وصف نشدنی برخوردار می باشد. حوطه‌ کاخ‌ بسیار بزرگ‌ و دارای‌ استخر، اصطبل‌ و محل‌ اقامت‌ نگهبانان‌ است‌. روبروی‌ آن‌ بنای‌ زیبا و بزرگ‌ دیگری‌ وجود دارد که‌ در کنار ساحل‌ دریای‌ خزر ساخته‌ شده‌ و به‌ عنوان‌ پلاژ اختصاصی‌ سلطنتی‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گرفت‌. ساختمان‌ این‌ بنا از نظر طراحی‌ و تزئینات‌، زیبایی‌ خاصی‌ داردو با سایر ارزش‌های‌ هنری‌ و معماری‌ آن‌ برابری ‌می‌کند.

و اما آدرس این مکان دیدنی:
۵ کیلومتری شهر نور